Marian Sikora: Musimy wspólnie zatrzymać to szaleństwo! Apel do rolników o udział w manifestacji w stolicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Marian Sikora: Musimy wspólnie zatrzymać to szaleństwo! Apel do rolników o udział w manifestacji w stolicy

08.10.2020autor: wk

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych w imieniu 28 krajowych związków rolniczych i zrzeszeń branżowych reprezentujących wszystkie sektory rolne w kraju apeluje do wszystkich rolników o czynny udział w zaplanowanej  na 13 października w Warszawie manifestacji przeciwko ustawie o ochronie zwierząt. – Musimy wspólnie zatrzymać te szaleństwo–  mówi Marian Sikora, przewodniczący FBZPR.

Zdaniem FBZPR powody dla, których do Parlamentu została skierowana ustawa są kompletnie niezrozumiałe a dodatkowo projekt w żaden sposób nie był konsultowany ze środowiskami rolniczymi. Organizacje skupione w Federacji przypominają, że zakazu hodowli zwierząt futerkowych to likwidacja całej branży rolnictwa, która odniosła globalny sukces i została trzecim producentem na świecie i drugim w Europie. Mięsożerne norki to także najlepszy ekologiczny utylizator przemysłowych odpadów pochodzenia zwierzęcego. Z kolei zakaz uboju religijnego to cios w dochody 350 tys. rodzinnych gospodarstw rolnych. To także poważne zagrożenie dla dynamicznie rozwijającego się eksportu żywności z Polski.

- Żądamy wprowadzenia do ustawy przez Senat poprawek zmierzających do wykreślenie zakazu uboju religijnego oraz zakończenia samowoli tzw. organizacji pro-zwierzęcych. Naszym zdaniem wszelkie interwencje powinny się obywać tylko z udziałem urzędowych lekarzy weterynarii - powiedział Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, którego zdaniem hodowcom zwierząt futerkowych należy przyznać długie vacatio legis lub wypłacić odszkodowania na europejskim poziomie.

r e k l a m a
Zdaniem organizacji zrzeszonych w FBZPR skandaliczny jest również zapis mówiący, że organizacja pro-zwierzęca będzie mogła kosztami interwencji każdorazowo obarczyć właściciela zwierzęcia - Kosztami takiej interwencji można właściciela zwierzęcia obarczyć, ale tylko i jedynie wtedy, gdy zostanie on skazany prawomocnym wyrokiem sądu – tłumaczy Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Hodowców Bydła Mięsnego.  

Jednocześnie FBZPR apeluje do rolników, aby włączyli się w akcje odwiedzania swoich parlamentarzystów. - Podziękujmy tym, którzy zachowali się jak trzeba oraz wytłumaczmy tym, którzy głosowali za tzw. Piątką dla Zwierząt, jakie będą jej efekty dla polskiej wsi. Przypomnijmy, że wybory są już za trzy lata, a my będziemy pamiętać o tych, którzy zagłosowali za ustawą, która zwija polskie rolnictwo – mówi Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych zdecydowanie podkreśla, że w tej ustawie nie chodzi tylko o zwierzęta futerkowe.

- Wbrew pozorom nie chodzi także o ubój religijny czy uprawnienia tzw. organizacji pro-zwierzęcych. Chodzi w niej o coś znacznie więcej. To walka o przyszłość polskiego i europejskiego rolnictwa. Postulaty środowisk „ekologicznych” idą bowiem dużo dalej. Już teraz domagają się zakazu hodowli klatkowej, wprowadzenia podatku od mięsa czy promocji spożycia mięsa. Zatrzymajmy wspólnie te szaleństwo 13 października podczas demonstracji  Warszawie – zaapelował do rolników Marian Sikora, przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Debata „Piątka dla zwierząt – skutki ustawy dla hodowców i branży mięsnej”

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, zwana potocznie „Piątką dla zwierząt” wywołała istną burzę w całej branży rolnej. Rolnicy protestują, politycy dyskutują, a co o potencjalnych skutkach tej ustawy sądzą przedstawiciele branżowych związków i organizacji rolniczych? O tym rozmawiamy teraz podczas naszej internetowej debaty.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)