KRIR domaga się zniesienia moratorium na ochronę łosia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KRIR domaga się zniesienia moratorium na ochronę łosia

10.11.2021

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska z wnioskiem o zniesienia moratorium na ochronę łosia, uznając go za szkodnika w uprawach i zagrożenie na drogach.

„W ostatnich latach populacja łosia w Polsce znacznie wzrosła, co daje się zauważyć między innymi poprzez zwiększone straty w uprawach i płodach rolnych. Do tego zwiększona liczebność łosi zauważalna jest także na drogach, co często kończy się poważanymi wypadkami, często śmiertelnymi” – argumentuje KRIR. Jej zarząd powołuje się przy tym na wypowiedzi wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki, który na jednym z posiedzeń Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi miał zadeklarować, że zniesienia tego moratorium jest możliwe.

To nie pierwszy taki wniosek kierowany przez izby rolnicze. W ub. roku zniesienie moratorium postulowała m.in. Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, argumentując, że liczba łosi stale rośnie i zwierzęta te nie są w stanie pomieścić się w naturalnych siedliskach, co zmusza je do szukania pożywienia poza lasami, na polach i użytkach rolniczych, co powoduje coraz większe straty rolników.

Na północy kraju zagęszczenie łosi należy do największych. WMIR informowała Ministerstwo, że suma rekompensat wypłacanych rocznie za straty wyrządzone przez te zwierzęta tylko w tym jednym województwie wzrosła do ponad 1 mln zł rocznie, a liczba zgłaszanych strat do ponad 200 rocznie. Rośnie też liczba samych łosi. Na przykład Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie podawała, że liczba łosi na jej terenie wzrosła w ciągu trzech lat (2017–2019) z 2871 do 4016. Z kolie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku liczba łosi wzrosła w tym czasie  z 3298 do 3781.

Krajowa populacja łosia – największego współcześnie żyjącego ssaka z rodziny jeleniowatych – załamywała się wielokrotnie. Po II wojnie światowej łosie występowały jedynie na Podlasiu, ale ich populacja została odbudowywana. Wskutek m.in. dużych odstrzałów załamała się ponownie na przełomie 80. i 90. XX w. tak bardzo, że nie brak było głosów, że łosiom grozi wyginięcie. Gatunek został objęty moratorium ministra środowiska rozporządzeniem z 2001 r. ustanawiającym bezterminowy całoroczny okres ochronny i całkowity zakaz odstrzału tych zwierząt. W 2014 r. Ministerstwo Środowiska po raz pierwszy przedstawiło projekt rozporządzenia likwidującego moratorium, ale został on wycofany.

Obecnie populację łosi szacuje na ponad 20 tys. w całym kraju.

ar
fot. pixabay

r e k l a m a



r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

PZŁ rusza z masowym odstrzałem dzików

Co najmniej dwa polowania zbiorowe na dziki w każdym obwodzie łowieckim – w ten sposób PZŁ planuje walkę z ASF. Program rusza z początkiem listopada.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)