Komora fitotronowa za 1,5 mln złotych uruchomiona przez Grupę Azoty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Komora fitotronowa za 1,5 mln złotych uruchomiona przez Grupę Azoty

15.04.2023autor: Patrycja Bernat

Obok CBR Grupy Azoty S.A. w Tarnowie, stanęła kontenerowa komora fitotronowa, która ma umożliwić spółce prowadzenie badań, w których potrzebne są kontrolowane parametry, takie jak temperatura, natężenie światła, wilgotność czy poziom dwutlenku węgla.

Kontenerowa komora fitotronowa, która stanęła obok CBR Grupy Azoty S.A. w Tarnowie to inwestycja, który pozwoli sprawdzać wpływ testowanych preparatów nawozowych na badane rośliny w różnych formulacjach, dawkach, niezależnie od pory roku, a także warunków zewnętrznych.
Koszt takiego fitotronu to około 1,5 miliona złotych. Docelowo przy Centrum Badawczo-Rozwojowym, w przyszłości powstać ma również szklarnia badawcza, która zwiększy możliwości badań wzrostu roślin i procesów, jakie zachodzą w glebie.


Fitotron wyposażony został w oprogramowanie, które odpowiada za sterowanie systemem nawadniania, ogrzewania i oświetlania. Jest to również odpowiedź na potrzeby badawcze Centrum w zakresie uprawy roślin w warunkach kontrolowanych. Zostały także zamontowane energooszczędne diody LED, które emitują światło, a jego natężenie i czas „nasłonecznienia” można regulować w zależności od potrzeb. Zmianom można poddawać także stopień wilgotności, a także symulować siłę wiatru.
Badania przeprowadzane w warunkach kontrolowanych, czyli tzw. badania wazonowe, służą przede wszystkim do obserwacji reakcji roślin we wczesnym etapie ich rozwoju na badany czynnik, lub jego wpływu na parametry fizyko-chemiczne gleby. Do tej pory Grupa Azoty, takie badania musiała zlecać zewnętrznym partnerom.
- Dzięki uruchomieniu fitotronu, eksperci Grupy Azoty będą mogli w efektywny sposób określić najbardziej prawdopodobne poziomy reakcji roślin na badany czynnik. Do innych zalet tego typu badań należy zaliczyć: kontrolę wilgotności podłoża, która należy do jednego z ważniejszych czynników silnie różnicujących wyniki, ale również zapewnienie możliwie jednakowych warunków środowiskowych dla stosowanych kombinacji – czytamy w oficjalnym komunikacie Grupy Azoty.


autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Rynek nawozów – II połowa roku to powrót do wyższych poziomów produkcji?

Według oceny wiceprezesa Grupy Azoty, Filipa Grzegorczyka, II połowa roku powinna charakteryzować się powrotem do wyższych poziomów produkcji na europejskim rynku nawozów.

czytaj więcej
Aktualności

Krajowa Grupa Spożywcza – zmiany na stanowiskach Prezesa i Członków Zarządu

Wraz z początkiem kwietnia mówiło się, że poseł Marek Zagórski zrezygnował z mandatu i pokieruje Krajową Grupą Spożywczą. Dzisiaj 6 kwietnia 2023 r. KGS wystosowało oficjalny komunikat, w którym poznajemy nie tylko nowego Prezesa Zarządu, ale i Członków Zarządu na okres IX kadencji. 

czytaj więcej

Nowe zagrożenia fitosanitarne w Europie. Pluskwiaki, grzyby i wirusy atakujące rośliny

Na oficjalnej stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa pojawił się 28. raport, który opisuje nowe zagrożenia fitosanitarne, w tym wciornastki, pluskwiaki, grzyby i wirusy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)