Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy zmienić opony z letnich na zimowe?

28.10.2023

Niezwykle ważne dla własnego, ale i przewożonych naszym samochodem osób bezpieczeństwa, jest zadbanie o zmianę opon z letnich na zimowe. Kiedy najlepiej to zrobić? Co z oponami całorocznymi?

Dlaczego ważna jest zmiana opon?

Zaletami zimowych opon jest duża elastyczność osiągana nawet przy niskich temperaturach. Ta funkcja jest przydatna zimą, jednak latem może być problematyczna. Dlaczego? Wysokie temperatury nie są korzystne dla tego typu opon. Zimówki nagrzewają się, co oznacza, że – przy ruszaniu i hamowaniu oraz na zakrętach – będą się ślizgać. Wpłynie to także na szybkość reakcji auta na gaz, hamulec i ruchy kierownicą. Jeśli więc bezpieczeństwo na drodze jest dla ciebie ważne, rozważ zmianę opon jak najszybciej!

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Obserwuj temperaturę powietrza! Jeśli rano temperatura spada poniżej 7°C, to znak, że warto zmienić opony. Taki poziom temperatury sprawia, że letnie opony tracą swoją przyczepność. Co to oznacza? Więcej wypadków i stłuczek – zwłaszcza, gdy spadnie śnieg.

Zmiana opon a regulacje prawne

Jeśli chodzi o zmianę opon z letnich na zimowe – regulacje prawne nie obowiązują. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”:

– W Polsce nie ma prawnego obowiązku zmiany opon na zimowe. Jazda na oponach letnich w okresie zimowym nie jest więc łamaniem prawa. W świetle obowiązujących przepisów mamy prawo jeździć cały rok na oponach letnich. Mimo braku obowiązku prawnego, kierowcy od lat zastanawiają się, czy do 1 listopada trzeba zmienić opony na zimowe. Odpowiedź jest prosta – to data umowna. O wprowadzenie zmian, w tej kwestii, stara się Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, jednak na obecną chwilę – zmiana opon to wyłącznie zalecenie, nie rozporządzenie.
r e k l a m a

Opony zimowe: jak radzą sobie w deszczowe dni?

Podczas jesiennej pogody, kiedy deszcz jest niemal na porządku dziennym, zdecydowanie lepiej sprawdzą się opony zimowe. Warto pamiętać, że droga hamowania na oponach zimowych jest 11 metrów krótsza niż na letnich. To daje odległość co najmniej dwóch samochodów klasy premium. Wybierając opony zimowe, unikniemy nie tylko stłuczki, ale też zadbamy o swoje zdrowie i życie.

Czy warto inwestować w opony całoroczne? Opony oznaczone symbolem M+S: czy sprawdzą się zimą?Zmiana opon z letnich na zimowe: na co zwrócić uwagę? Jak zmierzyć zużycie bieżnika? O tym przeczytasz na portalu Halowies.pl

Angelika Drygas Halowies.pl
fot: envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zmiana czasu z letniego na zimowy. To już niedługo! Sprawdź, kiedy przestawić zegarek

Zbliża się moment, kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy. Wtedy też wskazówki przestawiamy z godziny 3.00 do 2.00. Kiedy przypada w tym roku zmiana czasu?

czytaj więcej
Aktualności

Przemyt środków ochrony roślin. Podczas kontroli KAS wykryto nielegalny towar

Podczas szczegółowej kontroli samochodu jadącego do Polski, funkcjonariusze KAS w Budomierzu w czasie rewizji odkryli, pod siedzeniami pojemniki, które zawierały środki ochrony roślin niewiadomego pochodzenia. Niestety to nie jedyny przypadek. Przypominamy, kupując podróbki, tracisz wiele razy!

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)