Grzebowisko padłego na ptasią grypę drobiu ma powstać w Lipowcu Kościelnym. Mieszkańcy protestują
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grzebowisko padłego na ptasią grypę drobiu ma powstać w Lipowcu Kościelnym. Mieszkańcy protestują

26.04.2021autor: Dominika Mulak

Niemal 5 mln sztuk drobiu zostało zutylizowane na terenie powiatów mławskiego i żuromińskiego w związku z grypą ptaków. Ze względu na fakt, że padłych zwierząt nie ma gdzie wywozić, podjęto decyzję o powstaniu grzebowiska w Lipowcu Kościelnym. Działaniu sprzeciwiają się mieszkańcy.

Zgodę na utworzenie grzebowiska w Lipowcu Kościelnym wydał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mławie. Mieszkańcy oraz władze gminy kategorycznie sprzeciwiają się temu działaniu, ponieważ miliony padłych sztuk ma zostać zakopane w okolicach ich domów.

–  Grzebowisko powstaje blisko domów – podkreśla wójt Lipowca Kościelnego na antenie Radia Dla Ciebie. – Najbliższe zabudowanie jest w okolicach 100 metrów. Jest to w otulinie 200 metrów od tablicy kończącej Lipowiec i od ujęcia wody to 400 metrów – tłumaczy.

Lipowczanie od czwartku blokują drogę i wjazd na działkę, na której miałoby powstać grzebowisko padłego na HPAI drobiu.

– Mieszkańcy są zdeterminowani i nie odpuszczą – mówi wójt Jarosław Groschorski. Jak podaje, mieszkańcy protestują, stworzyli nawet listę dyżurów. W nocy, ze środy na czwartek, zmieniali się co kilka godzin, tak aby nie postępowały prace w kierunku uruchomienia grzebowiska.

Z kolei Powiatowy Lekarz Weterynarii, Roman Domański w rozmowie z Radiem dla Ciebie przyznał, że nie ma innej alternatywy.

– Na razie żadnej alternatywy nie przewiduję. Czekamy na decyzje z Warszawy (decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – red.). Rozumiem protesty mieszkańców, ale niestety coś z tym trzeba zrobić – zaznaczył.

Grzebowisko jest potrzebne, ponieważ zakłady utylizacyjne z powodu ogromnej ilości padłego drobiu nie nadążają z pracą, nie mają wystarczających mocy przerobowych. Jak podaje Radio 7, pierwsza zaproponowana lokalizacja grzebowiska to Sarnowo w powiecie żuromińskim. Służby weterynaryjne zrezygnowały jednak z tego pomysłu ze względu na sprzeciw mieszkańców.

Mieszkańcy Lipowca Kościelnego zapowiadają, że póki nie będzie oficjalnej decyzji na piśmie o odstąpieniu od budowy grzebowiska w okolicach ich domów, nie przerwą protestów i blokady drogi.

Źródło: Radio 7, Rado Dla Ciebie
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Nie będzie grzebowiska ptaków na poligonie w Orzyszu

Problem grzebowisk wciąż nierozwiązany. Samorządy nie chcą, aby na ich terenach zakopywać  drób padły na ptasią grypę. Z listy potencjalnych grzebowisk skreślono właśnie poligon wojskowy w Orzyszu, który okazał się być chronionym obszarem Natura 2000.

czytaj więcej

Dramatyczny stan polskiego sektora drobiarskiego: 10 mln szt. drobiu do utylizacji

Dzisiaj odbyła się konferencja na temat sytuacji w sektorze drobiarskim w kontekście grypy ptaków i związanej z nią utylizacją blisko 10 mln szt. drobiu. Kondycja sektora pogarsza się z dnia na dzień… 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)