Grypa ptaków nie tylko w Polsce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grypa ptaków nie tylko w Polsce

17.11.2021autor: Aneta Lewandowska

Kolejny trudny sezon dla hodowców drobiu, bo grypa ptaków nie odpuszcza. Nie tylko w Polsce sytuacja jest ciężka, również niemieccy rolnicy likwidują coraz więcej stad.

Kolejne ogniska w centralnej Polsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 4 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu. Od 2 listopada 2021 r. stwierdzono już 15 ognisk HPAI w Polsce i 1 przypadek u dzikiego ptaka.

  • Ognisko 351: potwierdzone 14 listopada 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym w stadzie 2 267 kaczek hodowlanych, w miejscowości Gawłowice (gm. Goszczanów, pow. sieradzki, woj. Łódzkie);

  • Ognisko 352: potwierdzone 14 listopada 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w stadzie 5 051 kaczek hodowlanych w miejscowości Gawłowice (gm. Goszczanów);

  • Ognisko 353: potwierdzone 13 listopada 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w stadzie 11 766 kaczek rzeźnych, w miejscowości Stary Karolew (gm. Koźminek, pow. kaliski, woj. Wielkopolskie);

  • Ognisko 354: potwierdzone 13 listopada 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w stadzie 9 858 kaczek hodowlanych, w miejscowości Chodybki (gm. Koźminek).

r e k l a m a

Niemcy biją na alarm

Sytuacja pogarsza się także w północnych Niemczech. Po wykryciu kolejnych ognisk władze są bardzo zaniepokojone sytuacją na fermach drobiu.

Przy niskich temperaturach ptasia grypa, tak jak się obawiano, rozprzestrzenia się na północy kraju, dlatego władze rozszerzyły teraz listę regionów objętych dodatkową bioasekuracją. Od tej pory rolnicy z okręgów Friesland, Wittmund, Wesermarsch, Cuxhaven, Emden i Wilhelmshaven muszą trzymać stada w zamknięciu.

Zakazy na niemieckich fermach

Drób można karmić tylko w miejscach niedostępnych dla dzikiego ptactwa, informuje Krajowy Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności Dolnej Saksonii (LAVES). Nie wolno również dopuścić drobiu do zbiorników wodnych, do których mają dostęp dzikie ptaki. Pasza, ściółka i inne przedmioty, z którymi stykają się kury i gęsi, należy trzymać poza zasięgiem dzikiego ptactwa. Wchodząc do pomieszczeń z drobiem należy w miarę możliwości zmienić buty i odzież na ochronną. Transport drobiu jest w tamtych regionach zabroniony do odwołania, a mięso drobiowe, jaja i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, takie jak obornik i gnojowica, również muszą pozostać na fermach.

Niemieccy rolnicy traktują sytuację bardzo poważnie. Dwa dni temu aż 39 000 kaczek musiało zostać zlikwidowanych w Cloppenburgu, a 12 000 indyków w Badbergen (powiat Osnabrück). Potwierdzono także ogniska w Friesoythe (w okręgu Cloppenburg), na fermie indyków w Hoya (w okręgu Nienburg) oraz u kur niosek na wolnym wybiegu w gminie Ihlow (w okręgu Aurich).

Jak informuje LAVES, w ciągu ostatnich kilku dni w Dolnej Saksonii zabito około 70 000 indyków i kaczek.

al na podst. GIW, topagrar.com
fot. pixabay.com



autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grypa ptaków dotarła do Hiszpanii, a w Polsce kolejne ogniska

Wirus grypy ptaków rozprzestrzenia się już w zasadzie w każdych warunkach. Nie straszne mu ciepło, zimno czy wilgoć, atakuje tam gdzie ma ochotę. W Hiszpanii odnotowano pierwsze ognisko w sezonie 2021/2022, w Polsce z kolei już 13 w tym roku.

czytaj więcej

Setki ognisk, a w nich miliony ptaków: tragiczny bilans 2021 r.

Miniony rok nie był łaskawy dla hodowców drobiu – słabe ceny w skupie, niższe niż zwykle zapotrzebowanie na drób, wysokie koszty pasz i innych środków produkcji, a do tego czyhająca wszędzie w kraju zaraza niszcząca dorobek pokoleń hodowców drobiu. Podsumowanie grypy ptaków w roku 2021 r. nie będzie w kolorowych barwach.

czytaj więcej

Prawie 400 ognisk grypy ptaków, w jednym z nich do uboju 630 tys. niosek!

Grypa ptaków dalej pustoszy fermy drobiu. Wirus jest aktywny w całej Europie, w UE wyznaczono w tym roku 1660 ognisk z czego ¼ w Polsce… Jedno z gospodarstw poważnie ucierpiało – do uboju przeznaczono 630 tys. kur niosek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)