Gospodarstwa powyżej 50 ha stracą miliardy euro
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gospodarstwa powyżej 50 ha stracą miliardy euro

24.01.2022autor: wk

Płatność redystrybucyjna stanowi ogromne zagrożenie dla gospodarstw powyżej 50 ha, które decydują o konkurencyjności polskiego rolnictwa twierdzi Jerzy Plewa. Z jego wyliczeń wynika, że stracą one do 2027 r. nawet 2 mld euro. Jednocześnie zdaniem byłego wiceministra rolnictwa środki przyznane Polsce na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich są niższe niż w poprzedniej perspektywie finansowej UE.

Podczas konferencji pt: „Zielony ład – szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa", która odbyła się w zeszłym tygodniu w Senacie swoją prezentację wygłosił także Jerzy Plewa, były wiceminister rolnictwa i Dyrektor Generalny DG AGRI, a obecnie ekspert Team Europe.

Mniejszy budżet dla Polski

W przypadku dopłat bezpośrednich na lata 2023-2027 w I filarze będziemy mieć do dyspozycji 15,7 mld euro, a w II filarze 6,6 mld euro. W latach 2021-2022 powinniśmy otrzymać także 0,9 mld euro z funduszu odbudowy, ale te pieniądze w związku z konfliktem rządu z Brukselą są cały czas zablokowane. Teoretycznie jest jeszcze 10 mld euro (dla wszystkich państw UE) na badania na rozwój w rolnictwie i bio-gospodarce. Ale Polska z tych funduszy do tej pory korzystała w bardzo ograniczony sposób. – Oczywiście można czynić różne zabiegi statystyczne, porównywać rzeczy, który się nie da porównać. Niemniej jednak wiemy, że ten budżet będzie dla Polski mniejszy. Zresztą jeśli porównamy ramy finansowe 2021-2027 z poprzednim okresem to zarówno dopłaty bezpośrednie są mniejsze jak i mniejsze środki z rozwoju obszarów wiejskich. Jeśli chodzi o polski budżet to największe zmiany nastąpiły w budżecie na rozwój obszarów wiejskich. Polska miała w poprzedniej perspektywie największy PROW teraz wyprzedziły nas Francja i Włochy. Tutaj ponieśliśmy największe uszczuplenie subsydiów – mówił Jerzy Plewa.    

Łączny budżet WPR dla 27 państw to 386,6 mld euro.

r e k l a m a

Miliard mniej na rolnictwo

Jerzy Plewa przypomniał, że Polska zdecydowała się na transfer z II filara WPR do I filara w wysokości 1,9 mld euro. – Co to oznacza? Jeżeli te 1,9 mld euro pozostałoby w II filarze to te środki byłby uzupełnione z budżetu krajowego ponieważ w drugim filarze wymagane jest współfinansowanie. Załóżmy, że te współfinansowanie to jest 50% to mniej więcej 1 mld euro trafiłoby więcej do rolników i obszarów wiejskich. Przeniesienie tych środków powoduje, że ten miliard zostanie zaoszczędzony w budżecie krajowym – wyliczał J. Plewa.

Nie wszyscy rolnicy skorzystają z eko-schematów

W latach 2023-2027 na dopłaty bezpośrednie będzie 17,3 mld euro. Ale na podstawową płatność, która wyniesie 118 euro/ha tylko 8,2 mld euro. Dzieje się tak dlatego, że płatności w ramach koperty są przesuwane np. na dopłaty do produkcji (2,6 mld), eko-schematy obowiązkowo 25% czyli 4,3 mld euro oraz płatność redystrybucyjna 2 mld euro. Na PROW w latach 2023 -2027 zostaje 4,7 mld euro, w tym na działania inwestycyjne 0,422 mld euro.  – Eko- programy teoretycznie pokrywają obszar 9 mln ha, ale w Polsce jest 14,5 mln ha. Niektóre eko-schematy będzie można łączyć a to na pewno zmniejszy ilość hektarów. W związku z tym nie wszyscy rolnicy skorzystają z eko-schematów i to trzeba wyraźnie powiedzieć. Poprzednio, jak było zazielenienie, to trzeba było tylko spełnić warunki by płatności były kierowana do gospodarstw. Tutaj jest to wielkie wyzwanie – tłumaczył Jerzy Plewa.

Gospodarstwa powyżej 50 ha stracą 2 mld euro?

Jego zdaniem istnieje oczywista potrzeba pomocy dla małych i średnich gospodarstw, ale płatność redystrybucyjna jest źle skonstruowana.

– To co się dzieje teraz to w mojej ocenie powoduje duże zagrożenia dla gospodarstw powyżej 50 ha, które produkują dużo żywności. Gospodarstwa towarowe zapewniają konkurencyjność polskiego rolnictwa. One dostaną tą płatność podstawową 118 euro/ha, a średnia w UE jest ok. 270 euro/ha oczywiście ze wszystkimi elementami. Te gospodarstwa finansują ten wzrost płatności w małych gospodarstwach – mówił Jerzy Plewa, który zauważył, że duże gospodarstwa w większym stopniu mają szanse na skorzystać z eko-schematów. 

Ekspert Team Europe zauważył także, że środki planowane na niektóre z 16 opracowanych eko-schematów są niewystarczające.

wk
Fot. archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Komisarz Wojciechowski ostro skrytykowany: Zielony Ład to jak skok do pustego basenu

Europejski Zielony Ład to skok do basenu bez sprawdzenia czy jest woda. Podczas debaty nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej ostro skrytykowany został unijny komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

czytaj więcej
Aktualności

Ardanowski o Zielonym Ładzie: Ta ideologia nie jest w żaden sposób policzona!

Ostra krytyka Europejskiego Zielonego Ładu podczas sejmowej debaty. Zwracano uwagę, że farmerom grozi spadek produkcji oraz dochodów, a także gwałtowny wzrost cen żywności w sklepach.

czytaj więcej
Forum Rolników i Agrobiznesu

Komisarz Wojciechowski: Zielony Ład nie jest aktem prawnym, który będzie zmuszał rolników do określonych działań

Europejski Zielony Ład niesie za sobą wiele obaw. Podczas VI Forum Rolników i Agrobiznesu komisarz rolny Janusz Wojciechowski uspokajał rolników, że polskie rolnictwo jest na tyle zrównoważone, że nie ma powodu do obaw związanych z celami zawartymi w największej od 30 lat reformie WPR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)