Eksport kolejnych produktów mlecznych z Polski do Chin już możliwy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Eksport kolejnych produktów mlecznych z Polski do Chin już możliwy

21.04.2021autor: Kamila Szałaj

Od 15 kwietnia 2021 r. polscy producenci mogą eksportować do Chin produkty mleczne z przeznaczeniem na pasze - poinformował dziś resort rolnictwa. Eksport jest możliwy z zatwierdzonych zakładów.

Chiny poinformowały o zakończeniu procedury uzgadniania wzoru świadectwa zdrowia dla produktów mlecznych z przeznaczeniem na pasze, obowiązującego w eksporcie z Polski do ChRL.

Jak wyjaśnia ministerstwo rolnictwa, jest to ostatni etap procedury dopuszczającej, która rozpoczęła się w 2017 r.  Możliwość eksportu pasz pochodzenia mlecznego (permeat serwatkowy) to szansa dla polskich przedsiębiorców na zwiększenie liczby kontrahentów w Chinach.

- Otwarcie rynku chińskiego dla wspomnianych produktów było możliwe dzięki intensywnym zabiegom MRiRW oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii. 5 lutego 2021 r. Minister Grzegorz Puda złożył podpis pod protokołem określającym wymogi kwarantannowe i zdrowotne dla produktów mlecznych do celów paszowych, wywożonych do Chin - przypomina resort rolnictwa.

Do eksportu zatwierdzono 11 polskich zakładów. Są to:

  • Zakład Produkcyjny Bempresa
  • Polmlek
  • Polmlek Raciąż
  • Spółdzielnia Mleczarska “Mlekpol” Oddział w Mrągowie
  • Spółdzielnia Mleczarska “MLEKPOL” Oddział w Grajewie
  • Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA
  • POLMASS 
  • Lacpol - Zakład Mleczarski w Wolsztynie
  • Lacpol - Zakład Mleczarski w Piotrkowie Kujawskim
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu
  • Zorina 

Szczegółowe informacje dotyczące procedury oraz wymaganych dokumentów zamieszczone zostały na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Handel artykułami rolno-spożywczymi z Chinami na razie jest niewielki. Wartość eksportu w 2020 roku wyniosła 204 mln euro i była mniejsza o 2 proc. w porównaniu do 2019 roku. Polska sprzedaje tam przede wszystkim produkty mleczarskie - mleko, śmietanę, serwatkę. 

ksz, oprac. na podst. MRiRW, fot. archiwum
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Australijski rynek otwarty na produkty mleczarskie!

To ważna informacja dla polskich przetwórców mleka. Ile obecnie eksportujemy do Australii i jaki jest ten rynek? 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)