E-okienko dla rolnika
r e k l a m a
Partnerzy portalu

E-okienko dla rolnika

17.01.2022autor: wk

Zamiast papierowych wniosków będzie szeroka możliwość składania ich przez Internet. Ministerstwo rolnictwa zapowiada rozwój usług cyfrowych dla rolników w ramach tzw. okienka dla rolników. 

Rozwój usług cyfrowych dla rolników rozpoczął się w kwietniu zeszłego roku na mocy porozumienia zawartego między MRiRW a Kancelarią Premiera.

Ambitna lista e-usług

Celem tego przedsięwzięcia jest budowa wybranych e-usług i umieszcze­nie ich na osobnej podstronie na portalu gov.pl w ra­mach tzw. okienka dla rolnika.

– Budowa usług cyfro­wych jest procesem złożonym, który wymaga prze­budowy i dostosowania systemów informatycznych w poszczególnych jednostkach, dlatego w ramach okienka dla rolnika na chwilę obecną zostało wybra­nych kilka usług, które chcemy wdrożyć w najbliż­szym czasie – zapewniał w Sejmie wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.

Z informacji MRiRW wynika, że zastąpienie formy papierowej na formę elektroniczną będzie dotyczyć następujących wniosków:

  • zwrotu podatku akcyzowego od paliwa rolniczego,
  • rolniczego handlu detalicznego,
  • zgłaszania do KRUS umów dzierżawy,
  • wypłaty zawieszonej części emerytury,
  • renty,
  • zgła­szania umów cywilnoprawnych,
  • dopłaty do materia­łu siewnego,
  • oceny polowej materiału siewnego oraz materiału szkółkarskiego,
  • wpisu do rejestru podmio­tów nadzorowanych,
  • systemu obsługi producen­tów ekologicznych.

– Okienko dla rolnika ma być skoncentrowanym źródłem wiedzy i miejscem załatwiania przez rolnika różnych spraw. Chcemy, aby w jednym miejscu, za pomocą jednego loginu i jednego hasła – np. logując się przez profil zaufany – mieszkaniec obszarów wiej­skich mógł w prosty sposób załatwiać wiele spraw dotyczących rolnictwa. Dzięki integracji różnych sys­temów i baz danych poszczególnych instytucji rolnik nie będzie musiał podawać wielu informacji. Infor­macje potrzebne do wypełnienia wniosku, który rol­nik będzie miał zamiar złożyć, będą pozyskiwane automatycznie. To pozwoli ograniczyć do niezbędne­go minimum ilość wykonywanych czynności oraz zaoszczędzić czas na załatwianie konkretnej sprawy – tłumaczył posłom wiceminister Kołakowski.  

r e k l a m a

Co już można załatwić w okienku dla rolnika? 

29 grudnia 2021 r. na głównej stronie gov.pl obok zakładek dla obywatela, przedsiębiorcy i urzęd­nika uruchomiono zakładkę dla rolnika, która zawiera 12 kart usług i trzy e-usługi. Jest to pierwsza odsłona okienka dla rolnika, która będzie stanowić podstawę do budowy i udostępniania kolejnych usług cyfrowych.

Z informacji MRiRW wynika, że obecnie w okienku dla rolnika są udo­stępnione trzy e-usługi. Dzięki temu rolnik w pełni może załatwić następujące sprawy przez Internet:

  • złoże­nie wniosku o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę, dzięki temu można otrzymać protokół oszacowania szkód, któ­ry jest niezbędny do ubiegania się o pomoc w ramach określonych przez Radę Ministrów programów pomocy,
  • złożenia wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności ONW dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami, płatności rolno-środowi­skowo-klimatycznej, płatności ekologicznej, płatności dobrostanowej i płatności zalesieniowych i o kontynu­ację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 oraz na lata 2014–2020,
  • możliwość korzystania z portalu IRZplus czyli aplikacji dla posiadaczy zwierząt gospodarskich, która umożliwia m.in. zgłaszanie zdarzeń dotyczących zwierząt przez Internet, reje­stracji nowej siedziby stada, zaopatrzenia zwierząt w numery identyfikacyjne.

Dodatkowo w okienku dla rolnika dostępne są usługi w postaci kart informacyjno-formularzowych, które informują o sposobie załatwienia danej sprawy, wymaganych dokumentach, a także zawierają odnie­sienia do formularzy, jeśli są one wymagane.

wk
fot. EnvatoElements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Elżbieta z "Rolnik szuka żony" ma dość mężczyzn. Bierze się za biznes

Sympatyczna Elżbieta, uczestniczka 8. edycji “Rolnik szuka żony”, chciała udowodnić widzom, że na miłość nigdy nie jest za późno. Choć pełna energii rolniczka podbiła serca widzów, ostatecznie nie znalazła szczęścia w programie. Obecnie planuje rewolucję w swoim życiu! 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Harmonogram naboru wniosków z PROW w 2022 r. – na co można składać wnioski?

ARiMR informuje, jakie nabory w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ruszą od nowego roku. Sprawdź, na co możesz składać wniosek!

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)