Dzięki Orlenowi ograniczymy import nawozów do Polski?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dzięki Orlenowi ograniczymy import nawozów do Polski?

27.09.2023autor: Patrycja Bernat

Anwil z Grupy Orlen jest już na etapie finalizacji budowy trzeciej linii produkcyjnej nawozów azotowych. Jak podają w informacji, ma mieć to wpływ na ograniczenie importu nawozów, a także wzmocni bezpieczeństwo żywnościowe Polski.

Ograniczenie importu nawozów będzie możliwe przez zwiększenie o 50% mocy wytwórczych nawozów, a także poszerzenie portfolio produktowego Spółki. Jest to największy w historii Anwilu, a także całego regionu projekt inwestycyjny, a dodatkowo instalacja we Włocławku wpisuje się również w strategiczne założenia Grupy Orlen.

Obajtek: "realnie wpłynie na rozwój rolnictwa"

– Finalizujemy kolejną nowoczesną inwestycję, która wzmocni możliwości produkcyjne Grupy ORLEN, tym razem w obszarze nawozów. Uruchomienie inwestycji, już na tym etapie umożliwiło zwiększenie zatrudnienia w zakładzie o ok. 10 proc., a już wkrótce realnie wpłynie na rozwój rolnictwa. Zdecydowane zwiększenie własnej produkcji nawozów zagwarantuje stabilność ich dostaw na krajowy rynek, a tym samym wpłynie na wzrost bezpieczeństwa żywnościowego Polski. Zakładamy, że większe ilości nowoczesnych produktów z oferty Grupy ORLEN, będą dostępne już w najbliższym sezonie nawozowym, czyli wiosną 2024 roku. To znacznie wzmocni pozycję ORLENU na konkurencyjnym rynku – mówi Daniel Obajtek.
r e k l a m a

Produkcja nawozów większa o 50%

Postawała linia, obejmuje instalacje kwasu azotowego i neutralizacji, instalację granulacji oraz infrastrukturę pomocniczą. Dodatkowo wpłynie ona na możliwości wytwórcze o aż 50% do 1 461 tys. ton nawozów rocznie.
– Rozbudowa nawozowych mocy produkcyjnych w ANWILU to kluczowa decyzja w historii naszej firmy, która przyniesienie wymierne efekty w ciągu kolejnych lat. Realizacja tego projektu ma duże znaczenie, nie tylko dla rozwoju samej Spółki, ale także regionu i jego mieszkańców. Na uwagę zasługują także kwestie środowiskowe. Zastosowano najnowocześniejsze technologie, które znacznie ograniczają emisje i pozwalają na samowystarczalność energetyczną instalacji. To sprawia, że minimalizujemy wpływ na otoczenie i odpowiedzialnie realizujemy strategię Grupy ORLEN, także w tym zakresie. Warto zaznaczyć, że nowa instalacja kwasu azotowego, będzie również wytwarzała energię elektryczną o mocy 9 MW, czyli dokładnie tyle ile potrzebujemy do jej zasilania – powiedziała Agnieszka Żyro, Prezes Zarządu ANWIL.



na podst. inf. prasowej
fot: galeria Anwil 
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

SONDA NAWOZOWA: aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie. Importowane znowu tańsze?

Rynek nawozów pozostaje w stabilny, ale rolnicy w dalszym ciągu niechętnie dokonują zakupów. Kto wie może ekspresowa wypłata dopłat do nawozów, wywoła jakiś ruch w tym segmencie. Ile kosztują nawozy w Polsce, a ile na świecie? Jaki wpływ na rynek fosforanów miało trzęsienie ziemi w Maroko?

czytaj więcej
Zarządzanie

Brakuje paliwa dla rolników czy nie? WIR, AgroUnia, Orlen i MRiRW komentują

Rolnicy sygnalizują problem z zaopatrywaniem się w paliwo, zwłaszcza w hurtowych ilościach. Samorząd rolniczy apeluje o pilną interwencję w tej sprawie, ale Orlen i ministerstwo rolnictwa zaprzeczają jakoby dochodziło do problemów czy nieprawidłowości w handlu olejem napędowym.  

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)