Dopłaty do zakupu nawozów – apel do komisarza Wojciechowskiego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do zakupu nawozów – apel do komisarza Wojciechowskiego

19.01.2022autor: wk

Wysokie ceny nawozów mogą wpłynąć na wysokość plonów i dochody rolników. FBZPR zaapelowała do komisarza Wojciechowskiego o pomoc w sprawie obniżek cen nawozów w UE. 

W liście skierowanym do Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych przypomniała, że w pierwszych dniach stycznia tego roku, na wniosek organizacji rolniczych, premier Mateusz Morawiecki wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na wprowadzenie przez nasz kraj dopłat do zakupu nawozów dla rolników. We wniosku tym znalazła się również prośba o zawieszenie opłaty klimatycznej (za handel CO2), którą płacą zakłady azotowe.

Koszty rosną, dochody spadają

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych wyraża poparcie dla takich działań rządu.

– Związki branżowe zrzeszone w Federacji poddają permanentnej ocenie koszty produkcji płodów rolnych. Wynika z nich, że ostatnie lata były związane z ciągłym spadkiem naszych dochodów z produkcji roślinnej. Biorąc pod uwagę obowiązujące obecnie ceny nawozów, dochodzimy do wniosku, że ich zrównoważenie z przychodami ze sprzedaży płodów rolnych będzie po prostu niemożliwe – mówi Marian Sikora, przewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

r e k l a m a

Ograniczenie stosowania nawozów

Zdaniem organizacji rolniczych skupionych w FBZPR, zastosowanie nawozów w pełnym zakresie spowodowałoby na tyle duże podniesienie kosztów produkcji, że nawet na najlepszych glebach osiągnięcie zysku z uprawy zbóż czy rzepaku (które to gatunki w zasadniczej mierze decydują o sytuacji finansowej większości naszych gospodarstw) będzie praktycznie niemożliwe. A przecież bardzo dobre gleby stanowią tylko niewielki odsetek powierzchni  gospodarstw, bo większość naszych gleb charakteryzuje się co najwyżej średnią jakością, a ponad 30% to gleby lekkie i bardzo lekkie.

– W związku z bardzo wysokimi cenami nawozów rolnicy silnie ograniczyli w tym sezonie stosowanie nawozów podstawowych pod oziminy. Rośliny ozime niedostatecznie nawiezione gorzej przezimują i słabiej będą się rozwijały, a jeśli dodatkowo wystąpią niedobory opadów to negatywny wpływ niekorzystnej pogody na poziom plonów i ich jakość spotęguje się. Bez wątpienia wpłynie to niekorzystnie nie tylko na nasze gospodarstwa ale także na cały przemysł spożywczy, bo zbiory będą mniejsze i gorsza będzie ich jakość. Tym samym zostanie naruszony zbiorowy interes konsumentów, a w szczególności w zakresie dostępności do polskiej żywności – powiedział Stanisław Kacperczyk, Prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

List do Brukseli

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych przypomniała, że rolnicy muszą planować długoterminowo, mają liczne obciążenia finansowe w postaci kredytów, dzierżawy itp.
Tymczasem gwałtowne zmiany na rynku nawozów praktycznie zabierają im możliwość racjonalnego kształtowania rozwoju gospodarstw.

„W związku z tym FBZPR prosi Pana Komisarza o wsparcie działań Rządu Premiera Mateusza Morawieckiego, zmierzających do zrekompensowania rolnikom kosztów związanych ze stosowaniem nawozów przez rolników. Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby” czytamy w liście do Janusza Wojciechowskiego. O apelu FBZPR do Janusza Wojciechowskiego została poinformowana Copa-Cogeca

wk
fot. archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Wysokie ceny nawozów: KE przygotowuje program pomocy

Komisja Europejska przygotowuje pakiet działań, które mają pomóc rolnikom w związku z wysokimi cenami nawozów. Polski rząd chce, aby Bruksela zgodziła się na dopłaty do nich na wzór programu paliwa rolniczego.

czytaj więcej
Aktualności

Czynsz dzierżawny w 2022 r. pójdzie w górę. Dlaczego?

Ceny skupu produktów rolnych w grudniu poszły w górę o prawie 30%. Z danych GUS wynika, że drożeje także pszenica. A to na tej podstawie ustala się wysokość czynszu dzierżawnego lub jego waloryzację.

czytaj więcej
Aktualności

Kosmiczne ceny folii kiszonkarskiej, sznurka, rosną też ceny środków ochrony roślin!

Ten sezon dla wielu gospodarstw może być decydujący przez drastyczne podwyżki wszystkich środków produkcji. Obserwujemy bardzo wysokie ceny folii kiszonkarskiej, sznurka i środków ochrony roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)