Dopłaty bezpośrednie: jest zgoda KE na wyższe zaliczki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty bezpośrednie: jest zgoda KE na wyższe zaliczki

10.08.2021autor: Kamila Szałaj

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku rolnicy ponownie dostaną wyższe zaliczki na dopłaty bezpośrednie. Komisja Europejska dała właśnie zielone światło państwom członkowskim na wypłatę 70 proc. dopłat zamiast standardowych 50 proc. 

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zgodziła się, by kraje unijne wypłaciły rolnikom wyższe zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. KE chce w ten sposób złagodzić skutki pandemii koronawirusa i ekstremalnych zjawisk pogodowych, które tego lata szczególnie dotykają sektor rolny. Zdaniem unijnych urzędników ma to poprawić sytuację ekonomiczną gospodarstw i ułatwić im przygotowanie się do kolejnego sezonu. 

- Komisja Europejska wspiera rolników doświadczonych przez kryzys Covid i przez klęski żywiołowe, dlatego umożliwia państwom członkowskim przyśpieszenie i zwiększenie zaliczkowych płatności WPR, zarówno dopłat jak i płatności na rozwój obszarów wiejskich – napisał na Twitterze Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. 

Podobnie jak w poprzednich latach, Komisja Europejska chce, by rolnicy otrzymywali od połowy października zaliczki na dopłaty bezpośrednie w wysokości 70 proc. pełnej płatności (zamiast standardowych 50 proc.). Z kolei w przypadku dopłat obszarowych z PROW ma to być 85 proc. (zamiast standardowych 75 proc.). 

Czy wyższe zaliczki otrzymają także polscy rolnicy? Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji resortu rolnictwa w tej sprawie, ale biorąc pod uwagę fakt, iż w ostatnich latach ARiMR wypłacał 70-proc. dopłat, możemy spodziewać się, że tak będzie i tym razem.

Jakie będą stawki?


W tym roku będą realizowane następujące płatności bezpośrednie:

  • Jednolita płatność obszarową (JPO) 
  • Płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska (tzw. płatność za zazielenienie) 
  • Płatność dla młodych rolników 
  • Płatność dodatkową (redystrybucyjną) 
  • Płatności związane z produkcją 
  • Płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego 
  • System dla małych gospodarstw 

Dokładne stawki płatności poznamy na przełomie września i października. Wtedy to, jak co roku, Europejski Bank Centralny opublikuje kurs wymiany, po którym przeliczane będą dopłaty, a minister rolnictwa w drodze rozporządzenia ogłosi stawki. Przypomnijmy tylko, że w 2020 roku kurs ten wyniósł 4,5462 zł za 1 EUR.

Kamila Szałaj
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zaliczki dopłat bezpośrednich 2021 - terminy, stawki, dla kogo?

Zaliczki na dopłaty bezpośrednie będą wypłacone na poziomie 70%, a płatności obszarowe z PROW – 85%, czyli na maksymalnym poziomie dopuszczonym unijnymi przepisami. Tak wynika z projektów rozporządzeń regulujących ich wypłatę. W obu dokumentach napisano, iż decyzja o wypłacie zaliczek w 2021 roku na maksymalnym poziomie jest spowodowana trudnościami finansowymi, z jakimi boryka się większość gospodarstw. Jako główne przyczyny wymienia się COVID-19 i suszę.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Będą wyższe zaliczki dopłat bezpośrednich! Kiedy rusza wypłata?

Była zgoda KE, teraz działa resort rolnictwa. Będą 70% zaliczki dopłat bezpośrednich za 2021 r. Zdaniem ministerstwa jest to konieczne w związku ze stratami z powodu pandemii oraz klęski suszy. Kiedy ruszą wypłaty?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do produkcji – kto otrzyma wsparcie w nowej WPR?

Znamy proponowane rodzaje wsparcia związanego z produkcją. Które sektory mogą liczyć na specjalne traktowanie od 2023 roku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)