Dlaczego młodzi nie chcą pracować na wsi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego młodzi nie chcą pracować na wsi?

27.12.2019autor: Dominika Mulak

Ponad ¾ młodych ludzi zamieszkujących tereny wiejskie nie jest zainteresowana prowadzeniem działalności rolniczej. Co ciekawe, decyzja ta nie zawsze podyktowana jest przekonaniem o braku opłacalności pracy w tym sektorze. Co jeszcze nimi kieruje?

Pomimo zauważalnej poprawy sytuacji w branży rolnej młodzi ludzie nie decydują się pozostać na wsi. Jak wynika z raportu pt. „Dumni z polskiej żywności”, w ramach cyklu badań opinii publicznej POLSKIEGO MONITORA OPINII – wspólnej inicjatywy PKO Banku Polskiego – Partnera Strategicznego projektu, Fundacji Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) oraz Forum Zrównoważonej Technologii, aż 59% wszystkich ankietowanych uważa, że młodsi mieszkańcy wsi nie chcą zarabiać pieniędzy w ten sposób.

Największy odsetek osób niezainteresowanych działalnością rolniczą (77%) odnotowano w grupie wiekowej 18-29 lat. To samo podejście dominuje również w kategoriach wiekowych 50-59 lat (74%) oraz 30-39 lat (68%). W wyższych grupach wiekowych odsetek ten jest niższy i oscyluje w granicach 50%.

Zainteresowanie pracą na wsi spada, ponieważ wśród młodego pokolenia krąży przekonanie o braku opłacalności takiej formy działalności. Na pytanie czy praca na roli jest opłacalna niemal 40% badanych udzieliło przeczącej odpowiedzi.

r e k l a m a
- Wyzwania rynku rolnego w postaci panujących susz wpływających na poziom zbiorów, silnej konkurencji producentów z innych krajów czy afrykańskiego pomoru świń, sprawiają, że wielu mieszkańców wsi traci wiarę w opłacalność oraz lepszej perspektywy dla rolnictwa. Część z nich dostrzega potencjał finansowy w innej formule zarobkowania, między innymi poprzez pozyskiwanie dotacji unijnych i dzierżawienie swojej ziemi – twierdzi  Marcin Duma, prezes zarządu IBRiS.

Duża część raportu poświęcona jest także migracji młodych. Okazuje się, że mieszkańcy wsi są świadomi zachodzących procesów odpływu ludności z ich terenów w celach zarobkowych. Blisko ¾ ankietowanych (74%) twierdzi, ze zna przynajmniej jedną osobę ze swojej miejscowości, która wyprowadziła się w ostatnim czasie z Polski w poszukiwaniu pracy. Ponad 2/3 badanych (68%) deklaruje, że liczba osób zajmujących się działalnością rolniczą w ich miejscowości zmniejszyła się, a 38% wskazuje na zdecydowany spadek lokalnej populacji zarobkującej w ten sposób.

–  Część z tych wyjazdów to efekt przeświadczenia o braku opłacalności ekonomicznej pracy na wsi bądź niedostatecznego wsparcia socjalnego ze strony państwa. Kolejnym powodem migracji, szczególnie wśród młodszej populacji, jest chęć zmiany trybu życia. Z uwagi na większą niż kiedyś dostępność środków masowego przekazu, wielu z nich aspiruje do prowadzenia miejskiego stylu życia, licząc na szersze możliwość rozwoju zawodowego, a co za tym idzie – lepsze zarobki – dodaje Marcin Duma z IBRiS.

Badanie przeprowadzono wśród 1100 pełnoletnich mieszkańców wsi.
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wypadki rolnicze

Podlaskie: Ciągnik rolniczy wyorał minę

Mimo, ze od zakończenia wojny minęło już kilkadziesiąt lat, to niebezpieczne niewybuchy po niej można znaleźć do dzisiaj. Uzbrojoną minę przeciwpiechotną wyorał ciągnik rolniczy podczas przygotowania gleby w leśnictwie Młynisko w województwie podlaskim.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Brazylia potężnym graczem

Brazylijskie rolnictwo należy do jednych z najlepiej rozwijających się na świecie. Wielkie gospodarstwa i spółdzielnie produkują dużo i dużo wysyłają w świat.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)