Czy kraje zużywające poniżej 3 kg ś.o.r. będą zwolnione z celów Zielonego Ładu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy kraje zużywające poniżej 3 kg ś.o.r. będą zwolnione z celów Zielonego Ładu?

16.03.2023autor: wk

Polska na forum Copa-Cogeca proponuje, aby kraje, które zużywają poniżej 3 kg substancji czynnej na 1 ha, nie obowiązywały cele redukcyjne zawarte w Europejskim Zielonym Ładzie. Niestety lista problemów rolników w związku z unijną polityką wobec środków ochrony roślin jest coraz dłuższa.

W marcu odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Kwestie fitosanitarne” Copa-Cogeca. Delegacje wszystkich krajów członkowskich wyraziły niepokój w związku z toczącymi się pracami nad rozporządzeniem w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów (SUR).

Obawy europejskich rolników - ograniczenie pestycydów o ponad 80%

Niepokój budzi propozycja sprawozdawczyni dla Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego (ENVI), która chce ograniczenia stosowania pestycydów o ponad 80% w stosunku do lat 2018–2020. To postawiłoby propozycję komisji ENVI znacznie powyżej propozycji Komisji Europejskiej ze strategii „Od pola do stołu” dotyczącej 50% redukcji w porównaniu do lat 2015-2017.

O redukcji środków ochrony roślin, aż o 80% więcej przeczytasz TUTAJ:  Redukcja stosowania środków ochrony roślin aż o 80 proc.? Kolejne absurdy z Brukseli uderzą w rolnictwo
- Z dostępnych informacji wynika, że zaproponowany przez Komisję ENVI cel nie jest oparty na żadnej ocenie skutków. Już 50% cel redukcji nie był solidnie poparty dowodami naukowymi. Jeszcze trudniej jest więc nam zrozumieć, w jaki sposób redukcja o 80% mogłaby być uzasadniona - powiedział uczestnik spotkania Mateusz Stankiewicz ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
r e k l a m a

Skutki wprowadzenia rozporządzenia SUR

Copa-Cogeca przypomina, że wszystkie dotychczasowe analizy strategii „Od pola do stołu”, która opiera się na 50% celu redukcyjnym, wskazują na konsekwencje w postaci:
  • znacznego ograniczenie produkcji,
  • wzrostu kosztów dla konsumentów przewyższających obecną inflację,
  • a także przeniesienie produkcji roślinnej poza UE, co będzie oznaczać nic innego jak tylko ucieczkę emisji do krajów trzecich, które będą w przyszłości wytwarzać wielką część spożywanej w Unii Europejskiej żywności.
- Jako Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych zwracamy uwagę na możliwość złagodzenia propozycji zarówno Komisji, jak i Parlamentu Europejskiego. Naszym zdaniem kraje, które stosują środki ochrony roślin poniżej średniej dla całej Unii Europejskiej, wynoszącej aktualnie 3,0 kg substancji czynnej 1 ha nie powinny być brane pod uwagę w ambitnych planach redukcji – tłumaczy Mateusz Stankiewicz z FBZPR.

Rolnicy zwracają także uwagę, że w wielu przypadkach dla substancji czynnych, których użycie ma zostać mocno ograniczone, nie ma alternatyw korzystnych pod względem ekonomicznym i technologicznym.

- Nie ma sporu co do tego, że powinniśmy szukać bardziej zrównoważonych możliwości produkcji, ale nie powinniśmy doprowadzać do kryzysu żywnościowego w czasie wojny – komentuje M. Stankiewicz z FBZPR.

Obszary wrażliwe - 100% terenów rolniczych

Kolejnym newralgicznym punktem projektu rozporządzenia, o którym dyskutowali rolnicy podczas posiedzenia grupy roboczej „Kwestie fitosanitarne” Copa-Cogeca, był zakaz stosowania środków ochrony roślin na tzw. obszarach wrażliwych, które zostały zdefiniowane w taki sposób, że w przypadku wielu państw członkowskich chodzi o 100% ich terenów rolniczych.

Wzrost cen środków ochrony roślin

Podczas dyskusji delegacje zwróciły uwagę na problem wzrostu cen środków ochrony roślin na poziomie kilkunastu procent.

- Możliwe, że za rok nie będziemy zastanawiać się nad celami redukcyjnymi, tylko jak w przypadku nawozów ekonomia produkcji zdecyduje za gwałtowniejszą redukcją zużycia na poziomie gospodarstw rolnych – powiedział Mateusz Stankiewicz.

Problemem jest również ryzyko wycofania kolejnych substancji w tym glifosatu, który jest niezbędny do realizacji ekoschemtów związanych z rolnictwem węglowym.

Koniec czasowych zezwoleń na użycie neonikotynoidów?

Omówiono także sprawę wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który zamyka drogę do uzyskania czasowych zezwoleń na użycie neonikotynoidów w zaprawach nasiennych w uprawie buraka cukrowego czy rzepaku ozimego. Konsekwencje wyroku będą bardzo poważne dla producentów, a także środowiska. Brak możliwości efektywnego zwalczania szkodników spowoduje wzrost liczby zabiegów w trakcie wegetacji oraz możliwość jeszcze szybszego powstawania odporności na poszczególne substancje czynne.

wk
fot. envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Maszyny rolnicze

Zgrabiarka dwukaruzelowa Claas Liner 2800 Trend z centralnym odkładaniem pokosu

Claas zmodernizował dwukaruzelowe zgrabiarki z centralnym odkładaniem pokosu. W czasie trzeciego pokosu sprawdziliśmy, jak te zmiany wpływają na jakość pracy zgrabiarki Claas Liner 2800 Trend. Zobacz raport z pracy!

czytaj więcej
Targi wystawy

Wystawa Zielone AGRO SHOW i Animal Show 2023 w Ułężu już w weekend!

Już w najbliższy weekend odbędzie się XIX edycja Zielonego Agro Show, największego pokazu maszyn zielonkowych w Polsce, której towarzyszyć będzie Animal Show, czyli wystawa zwierząt hodowlanych. Sprawdź, co przygotowała w tym roku Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Jak zmniejszyć zużycie pestycydów? KE opublikowała zestaw dobrych praktyk

Przez Komisję Europejską został opublikowany zestaw dobrych praktyk stosowania środków ochrony roślin. Celem jest ograniczenie stosowania pestycydów. Działania te są dobrowolne i nakierowują do zrealizowania strategii „Od pola do stołu”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)