AI tworzy zalecenia nawozowe dla pszenicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

AI tworzy zalecenia nawozowe dla pszenicy

22.04.2023autor: Patrycja Bernat

W szkole rolniczej profesor wyznaczył zadanie dla sztucznej inteligencji ChatGPT. Miała ona stworzyć zalecenia nawozowe dla pszenicy, z wykorzystaniem niektórych parametrów. Czy można polegać na AI w tworzeniu planu nawozowego?

Tworzenie zaleceń nawozowych, nie należy do łatwego zadania. Pod uwagę trzeba zabrać potrzeby rośliny uprawnej, poprzednią uprawę itd. Profesor Peter Breuing z Uniwersytetu Nauk Stosowanych Weihenstephan-Triesdorf jest ekonomistą rolnym, ale też praktykującym rolnikiem. Zlecił więc zadanie dla sztucznej inteligencji ChatGPT, aby ta stworzyła plan nawozowy dla pszenicy.

Zadanie brzmiało następująco:

„Przeprowadzić ocenę zapotrzebowania na nawozy z planem nawożenia dla pszenicy wysokiej jakości o oczekiwanym plonie 9 t / ha i docelowej zawartości białka 13 procent. Stosować azotan wapnia amonowego jako nawóz i przyjąć wartość Nmin 60 kg N/ha. Nawożenie należy podzielić na trzy dawki”.


r e k l a m a

AI tworzy zalecenia nawozowe dla pszenicy

Sztuczna inteligencja zgodnie z wytycznymi podanymi w zadaniu stworzyła następujące zalecenie:
  • Zapotrzebowanie na pszenicę jakościową: 30 kg N/ha na tonę.
  • Całkowite zapotrzebowanie na azot: 30 kg N/ha na tonę x 9 t/ha = 270 kg N/ha.
  • Zakładana wartość Nmin: 60 kg N/ha.
  • Dodatkowe zapotrzebowanie na azot w związku z nawożeniem: 270 kg N/ha – 60 kg N/ha = 210 kg N/ha.
Nawóz został również podzielony na następujące dawki:
  • Stosowanie nawozu na początku marca: 200 kg/ha KAS, co odpowiada 54 kg N/ha.
  • Stosowanie nawozu na przełomie marca/kwietnia: 296 kg/ha z KAS, co odpowiada 80 kg N/ha.
  • Stosowanie nawozu od końca kwietnia do początku maja: 296 kg/ha KAS, co odpowiada 80 kg N/ha
W sumie bot zaleca stosowanie 792 kg/ha KAS, co odpowiada ilości azotu 214 kg N/ha.
Profesor poszedł o krok dalej i zapytał, co w przypadku kiedy niektóre z jego pól znajdują się na terenie „czerwonych obszarów”, czyli takich, które zanieczyszczone są azotanami?
  • Zastosowanie nawozu na początku marca: 185 kg/ha KAS, odpowiada ok. 50 kg N/ha.
  • Zastosowanie nawozu na przełomie marca/kwietnia: 222 kg/ha z KAS, co odpowiada ok. 60 kg N/ha.
  • Zastosowanie nawozu od końca kwietnia do początku maja (podczas strzelania, przed pchaniem kłosów): 260 kg/ha KAS, odpowiada ok. 70 kg N/ha.
W sumie bot zaleca stosowanie azotu o ilości 180 kg N/ha do nawożenia w obszarze czerwonym. Odpowiada to zmniejszeniu o 34 kg N/ha.

Jak zalecenia nawozowe ocenia profesor?

Jego zdaniem ChatGPT zwłaszcza wersja 4 jest w stanie się szybko uczyć. Jeśli zostaną poruszone takie tematy jak wpływ dostępności N przed zbiorem, to sztuczna inteligencja zintegruje te informacje ze swoją rekomendacją. Czy można na niej polegać? Sam ChatGPT wskazuje, że jest to ogólne zalecenie i nie można być w 100% pewnym na ten moment, czy wartości są poprawne. Jednak jego system uczenia się jest coraz lepszy, a jak podaje profesor, czynnikiem ograniczającym są niezbędne dane w odpowiednich formatach.

Bernat Patrycja
Źródło: agrarheute
Fot: envato.elements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Sztuczna inteligencja w resorcie rolnictwa. W czym to pomoże rolnikom?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa używa oprogramowania korzystającego ze sztucznej inteligencji (AI), które zostało sfinansowane ze środków Europejskiej Agencji Kosmicznej. Także inne jednostki podległe MRiRW planują zakupy oprogramowania wykorzystującego systemy sztucznej inteligencji. Do czego służą takie programy? 

czytaj więcej
Aktualności

J. K. Ardanowski o rynku zbóż: potrzebujemy współdziałania, a nie okładania się „politycznymi cepami”

Dzisiaj w Warszawie odbywa się Kongres Polska Wieś XXI, podczas którego głównym tematem rozmów jest zawarte porozumienie dotyczące tranzytu zboża przez Polskę. W spotkaniu zabrali udział m.in. byli ministrowanie rolnictwa, w tym Jan Krzysztof Ardanowski. Skomentował on sytuację na rynku zbóż, a także w swoim imieniu i Prezydenta Dudy, wyraził nadzieje na znalezienie rozwiązań, które przyniosą ulgę polskim rolnikom.

czytaj więcej

Robert Telus na Kongresie Polska Wieś XXI: tranzyt zboża będzie w pełni kontrolowany. W jaki sposób?

Robert Telus, minister rolnictwa podczas Kongresu Polska Wieś XXI został zapytany o szczegóły dot. tranzytu produktów rolnych przez Polskę oraz przygotowywanego skupu zboża od polskich rolników po 1400 zł/tonę.   

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)