AgroUnia protestuje pod UOKiK i uderza w sieć sklepów Biedronka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

AgroUnia protestuje pod UOKiK i uderza w sieć sklepów Biedronka

18.02.2020autor: Bartłomiej Czekała

Działacze AgroUnii z Michałem Kołodziejczakiem na czele zorganizowali dziś w Warszawie kolejny protest przeciwko nieuczciwym praktykom stosowanym przez duże sieci handlowe w Polsce. Chodzi o brak oznaczania lub nieprawdziwe oznaczenia produktów rolno-spożywczych (głównie owoców i warzyw) importowanych zza granicy.

Pod siedzibą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie zebrało się dziś rano kilkudziesięciu rolników działających w fundacji AgroUnia. To kolejna odsłona ich walki o uczciwe traktowanie konsumentów i rolników przez duże, zagraniczne sieci handlowe.

„Ukradli nam patriotyzm konsumencki. Polska wydaje miliony złotych na promocje polskich produktów, a korzystają na tym supermarkety. AGROunia od miesięcy nagłaśnia przypadki oszustw, kiedy to zagraniczne ziemniaki czy cebula podpisywane są w sklepach jako polskie. Tracą na tym rolnicy, konsumenci są oszukiwani, a przez transport tych produktów tony zanieczyszczeń dostają się do środowiska. Mówimy dość dyktaturze korporacji. Mówimy dość bierności polityków i urzędników. Składamy pozew przeciwko gigantowi handlu – sieci sklepów Biedronka. Chcemy wiedzieć skąd pochodzi produkt, który tam kupujemy. 1/3 Polaków stwierdza, że najważniejszy przy wyborze produktu jest kraj pochodzenia. Prawie 80 procent pytanych deklaruje, że zwraca uwagę na kraj pochodzenia produktu i że mając wybór decydują się na produkt polski. Badania pokazują też, że Polacy wolą wybrać droższy, ale polski produkt, by wspierać rodzimą gospodarkę” – czytamy na profilu AgroUnii na FB. Czego AgroUnia nie chce odpuścić firmie Jeronimo Martins Polska, właścicielowi sieci sklepów Biedronka? Wyjaśnienie także znajdziemy na FB AgroUnii:

r e k l a m a
„W tzw. „tygodniu polskich ziemniaków” w Biedronce (10-18 września 2019 r.), który przelał czarę goryczy i był zapalnikiem naszych skoncentrowanych działań zmierzających do uporządkowania sytuacji w marketach, Jeronimo Martins sprzedało 47% ziemniaków pochodzących spoza Polski. Informacje te pochodzą od samej sieci, która przekazała nam te dane w odpowiedzi na nasze przedsądowe wezwanie do zaprzestania praktyk naruszających prawo. Sieć tłumaczy, że większość ziemniaków pochodziła wówczas (w polskim tygodniu ziemniaka) z Polski - faktycznie, tak było bo stanowiły one 53%. Matematycznie wszystko się zgadza, ale należy jednak zauważyć, że sieć w materiałach reklamowych sugerowała, że wszystkie ziemniaki pochodzą z Polski. Dodatkowo, - co zostało odnotowane przez naszych działaczy, ale też wielu naszych sympatyków w kraju - ziemniaki pochodzenia niemieckiego i francuskiego oznaczane były w sklepach jako polskie.
 Biorąc pod uwagę patriotyczne postawy polskich konsumentów, notoryczne wprowadzanie klientów w błąd uważamy za świadome działanie, które było i wciąż jest elementem polityki handlowej sieci. Biedronce nie odpuścimy” – piszą działacze Fundacji na swoim profilu na FB. Na poparcie tego ostatniego zdania złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa przez Jeronimo Martins.

AgroUnię w jej proteście wsparł m. in. znany działacz miejski w Warszawie Jan Śpiewak.

Po zakończeniu pikiety pod siedzibą UOKiK rolnicy przeszli do jednego z marketów sieci Biedronka w centrum Warszawy i tam w ramach AgroPatrolu sprawdzali oznaczenia owoców i warzyw znajdujących się na sklepowych półkach. Dokonali też „inwazji świadomych konsumentów”. W ten sposób nazwali akcję kupowania pojedynczych produktów (ziemniaka, cebuli, itp) ustawiając się w długich kolejkach do kas.

Tymczasem UOKiK w dniu protestu AgroUnii opublikował dane za 2019 rok dotyczące kontroli nieprawidłowości dotyczących jakości i oznakowania warzyw. Wg Urzędu Inspekcja Handlowa przeprowadziła ponad 800 kontroli jakości i oznakowania warzyw (w tym ziemniaków) i owoców. To ok. 10 proc. wszystkich kontroli w obszarze żywności. Kontrole odbywały się w sklepach w całej Polsce, także w największych sieciach takich, jak Biedronka, Auchan, Carrefour, Lidl, Kaufland.

Inspektorzy sprawdzili 5,5 tys. partii owoców i warzyw. Zakwestionowali prawie 25 proc. z nich. Nieprawidłowości najczęściej dotyczyły braku informacji lub błędnych danych o kraju pochodzenia – tak było w kilkunastu procentach skontrolowanych produktów. IH nałożyła w sumie ponad 260 kar o łącznej wysokości ok. 200 tys. zł.

- Konsument musi dysponować rzetelną informacją skąd pochodzą ziemniaki, pomidory, ogórki czy jabłka. Często na tej podstawie konsument w ogóle decyduje o tym czy dokona zakupu. Niedopuszczalne jest, aby sklepy wprowadzały konsumentów w błąd co do kraju pochodzenia produktów – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

„Działania #UOKiKdlaRolnictwa to również eliminowanie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej dużych firm wobec rolników. W 2019 r. podjęliśmy interwencje w sprawie praktyk 45 firm. W efekcie zapłaciły rolnikom prawie 2 mln zł. W toku są 24 kolejne postępowania” – napisał UOKiK na swoim koncie na Twitterze. oprac. bcz na podst. AgroUnia, UOKiK
Fot. Agrounia
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy Polska będzie musiała importować żywność?

Nie tylko koronawirus stanowi zagrożenie dla naszej gospodarki. Widmo suszy kolejny rok z rzędu może bardzo mocno uderzyć nie tylko w rolników i ich dochody, ale także w mieszkańców miast. Ile będzie kosztować bochenek chleba? Jak wysoką marże na żywność narzucą sieci handlowe? Czy przez suszę Polska – tak jak w latach 90. – będzie musiała importować żywność?

czytaj więcej

Markety bawią się w zgaduj-zgadula z ziemniakami polskimi i francuskimi

Polskie, francuskie czy pochodzące z jeszcze innego kraju? Czyli jak markety i sklepy wielkopowierzchniowe z artykułami pochodzenia rolniczego bawią się z klientami w zgaduj-zgadulę.

czytaj więcej
Aktualności

Niemieccy rolnicy traktorami blokują drogi

Niemal w całych Niemczech rolnicy wyjechali na drogi, blokując autostrady, drogi w miastach oraz dojazdy do marketów różnych sieci handlowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)