Minister Telus zapowiada więcej pieniędzy dla Polski i przedłużenie zakazu importu produktów z Ukrainy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Minister Telus zapowiada więcej pieniędzy dla Polski i przedłużenie zakazu importu produktów z Ukrainy

05.05.2023autor: Patrycja Bernat

Dzisiaj po rozmowach z ministrem rolnictwa Bułgarii, Rumunii, Słowacji oraz Węgier, odbył się briefing prasowy z udziałem ministra rolnictw Roberta Telusa. Szef MRiRW zaznaczył, że przeznaczone na pomoc 100 milionów jest niewystarczającą kwotą. Planowane jest również wystąpienie z wnioskiem o przedłużenie rozporządzenia, które mówi o zakazie importu do Polski m.in. zbóż czy rzepaku do końca 2023 roku, a nawet i dłużej.

Minister Telus poinformował między innymi o monitorowaniu korytarza solidarnościowego.

— Będziemy monitorować to rozporządzenie, które weszło w życie 2 maja, chodzi o korytarz solidarnościowy, żeby on działał, przynajmniej na te cztery produkty, które są zapisane w rozporządzeniu — zaczął Robert Telus.
Planowane już również wystąpienie z wnioskiem pięciu krajów do Komisji Europejskiej o przedłużenie rozporządzenia mówiącego o zakazie importu z Ukrainy zbóż, rzepaku i słonecznika po 5 czerwca 2023 r. Jak zaznaczył chciałby, aby zakaz ten obowiązywał do końca roku, a nawet i dłużej.

Większe środki pomocowe dla Polski. 100 milionów to za mało

Na spotkaniu poruszono również temat środków pomocowych, które skierowane są z funduszu kryzysowego ze Wspólnej Polityki Rolnej. Jak powiedziano – są niewystarczające.

— Będziemy się zwracać do Komisji Europejskiej, aby ta zwiększyła środki pomocowe dla naszych rolników, ale z budżetu ogólnego Unii Europejskiej. Środki pochodzące ze Wspólnej Polityki Rolnej są już wykorzystane w całości — zaznaczył Robert Telus.

r e k l a m a

Pełen monitoring produktów rolnych z Ukrainy

— Rozmawialiśmy z ministrem Ukrainy. Nasza rozmowa dotyczyła przede wszystkim technicznych spraw, poinformowaliśmy stronę ukraińską, a także naszych koalicjantów, że my dalej będziemy prowadzić pełen monitoring produktów, które przechodzą przez Polskę. Będziemy pilnować skąd przychodzą i żeby były z Polski wywożone — mówi minister rolnictwa.
Monitoring SENT ma również dotyczyć takich produktów jak mąka, mięso drobiowe, jajka, sok jabłkowy, owoce jagodowe.
— Chcemy wiedzieć skąd przybywają, gdzie wypływają, gdzie są rozładowywane, pełen obraz sytuacji — zaznaczył Telus.

Minister rolnictwa zachęcał również rolników, aby ci, którym w magazynach zalega jeszcze zboże, pospieszyli się z jego sprzedażą, ponieważ środki na pomoc są ograniczone.

— Jeżeli mówimy o punktach skupu wiemy, że ruch jest większy. Jest zainteresowanie większe. Nie ogłaszamy jeszcze sukcesu, bo jeszcze przed nami wiele dni, ale apeluje do rolników, którzy mają jeszcze zboże, aby udać się do skupu i skorzystać z pomocy z budżetu, czyli te 2200 do pszenicy do hektara, bo te środki są ograniczone — powiedział minister rolnictwa.



Bernat Patrycja
na podst. MRiRW
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Liberalizacja handlu z Ukrainą. Co z rynkiem jaj i drobiu? Ten import demoluje nam rynek!

Komisja Europejska nie wyklucza wprowadzenia ograniczeń w imporcie ukraińskiego drobiu, jaj i mrożonych owoców powiedział w Sejmie unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem umowa liberalizacyjna w handlu z Ukrainą powinna zostać przedłużona, bo jest korzystna dla polskiej gospodarki.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)