Żniwa polskim sprzętem
W pobliżu Raciborza, a konkretnie w miejscowości Lubomia, firma Agros Wrońscy zorganizowała wraz z płockim producentem kombajnów pokaz maszyn.
Oprócz kombajnów można było także zobaczyć prasy zwijające z Płocka i sprzęt uprawowy produkowany w Kutnie. Były też ciągniki marki New Holland.
Płockie kombajny
W lutym 2019 r., wraz z rozpoczęciem produkcji nowych kombajnów serii CX5/CX6 w płockiej fabryce, wprowadzono silniki spełniające wymagania poziomu Stage 5. Układ obróbki końcowej spalin jest oddzielony od silnika, więc zasysa świeże powietrze. Jak wyjaśnia producent, przekłada się to na czystszą pracę jednostek napędowych, lepsze osiągi i większą oszczędność paliwa. W kombajnach CX5 i CX6 pracują silniki FPT Industrial – NEF 6,7 i Cursor 9, wykorzystujące technologię ECOBlue HI-eSCR.
Potężna kabina
Nowa kabina Harvest Suite Deluxe zapewnia komfort pracy podczas żniw, choćby z tego powodu, że poziom hałasu w jej wnętrzu wynosi zaledwie 73 dB(A). Miejsce pracy kombajnisty ma kubaturę 3,7 m3 i przeszkloną powierzchnię 6,3 m2, to o 7% więcej niż w poprzednich modelach. Poza tym ma nowy fotel z pneumatyczną amortyzacją i boczną konsolą sterowania.
Cztery bębny
Dzięki dzielonemu klepisku, układom Opti-Thresh i Multi-Thresh i Opti-Fan, kombajny mogą pracować w każdych warunkach. Układ Opti-Thresh pozwala dostosować parametry robocze do stopnia dojrzałości zbóż i przepustowości przez zmianę położenia tylnej części klepiska.
Wysoką czystość ziarna uzyskuje się dzięki systemowi omłotu z czterema bębnami i kaskadowemu systemowi czyszczącemu Triple-Clean, który zwiększa skuteczność czyszczenia na koszu sitowym nawet o 15%.
Praca na pochyłościach
Sprawdzony w większych kombajnach CX7/8 układ Opti-Speed w trakcie pracy na pochyłościach pozwala zwiększyć wydajność czyszczenia nawet o 10%. Układ Opti-Speed automatycznie reguluje szybkość roboczą wytrząsacza słomy. New Holland wskazuje, że zapewnia to separację ziarna niezależnie od pochyłości wzdłużnej terenu. Uzyskuje się płynny przepływ słomy na klawiszach w zmieniających się warunkach terenowych.
Poza tym elementy wyposażenia, np. samopoziomujący kosz sitowy Smart Sieve i układ Autofloat pozwalają wydajną pracę na terenie pagórkowatym i nierównych polach.
opr. jj
Jan Józefowicz
redaktor
<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>
Najważniejsze tematy