"Zimowy nocleg" prasy zwijającej Claas
r e k l a m a
Partnerzy portalu

"Zimowy nocleg" prasy zwijającej Claas

13.12.2019autor: Jan Józefowicz

Claas podpowiada, jak przygotować prasę do zimowego przechowywania i niezawodnego zbioru w kolejnym sezonie.



Przed zimą kontroli wymagają łożyska i sprzęgła. Zabezpieczyć trzeba terminal sterujący i odłączyć wszystkie przewody elektryczne od zasilania. Ale po kolei.

Łożyska i smarowanie

Czyszczenie maszyny żniwnej wyposażonej w rozbudowany system elektroniczny i instalację hydrauliczną jest konieczne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Pierwsza - to oczyszczenie maszyny z resztek pożniwnych. Druga - zabezpieczenie łożysk. Przed i po myciu powinny zostać nasmarowane. Regularne stosowanie sprężonego powietrza, pozwala na ograniczenie konieczności mycia.

Co z wodą i strumieniem?

Nie stosujmy wysokociśnieniowych urządzeń myjących ani bezpośredniego strumienia gorącej wody do czyszczenia sprzęgieł, łożysk lub elementów elektrycznych, np. moduły lub czujniki. Wtedy istnieje duże ryzyko uszkodzenia lub powstania rdzy wewnątrz danej części.

Ograniczajmy również do minimum użycie detergentów i innych preparatów powodujących korozję. Ostrożności wymagają także uszczelki, części plastikowe, elektryczne i lakier. Do uszkodzenia malatury może dojść przy zbyt wysokim ciśnieniu i temperaturze wody. Claas rekomenduje, aby podczas mycia były one niższe niż 100 barów i 60°C. Nigdy nie zbliżajmy dyszy do czyszczonych elementów na odległość mniejszą niż 50 cm.

Po umyciu warto przedmuchać maszynę strumieniem powietrza, aby usunąć wilgoć. Później na krótko uruchamiamy maszynę, aby usunąć pozostałości wody z łożysk.

r e k l a m a

Uwaga na naklejki

Przy czyszczeniu powierzchni z naklejkami unikajmy używania wysokociśnieniowych myjek - radzi Claas. Lepiej zrobić to ręcznie. W przypadku uszkodzenia naklejki związanej z bezpieczeństwem lub symbolem ostrzegawczym pamiętajmy o jej wymianie, korzystając z pomocy najbliższego dealera (zakup przez dział części).

Łańcuchy

Przegląd maszyny przed zimą, to między innymi poluzowanie łańcuchów i ich wymontowanie, w celu zanurzenia w kąpieli olejowej. Po zakonserwowaniu łańcuchów pamiętajmy o kontroli zębatek pod względem uszkodzeń i o długości łańcuchów po właściwym ustawieniu napinaczy.

Sprzęgła

Inne istotne elementy, które należy poddać kontroli, to sprzęgło rotora i sprzęgło systemu wiązania. Zbyt duża ilość kurzu w sprzęgle, może spowodować problemy z przekazaniem napędu. W przypadku sprzęgła rotora mamy możliwość kompletnego demontażu i dokładnego oczyszczenia wszystkich elementów. Ale uwaga! Zanim przystąpimy do tej czynności sprawdźmy, czy ciśnienie w układzie hydraulicznym zostało zwolnione.

Po oczyszczeniu sprzęgła należy zwrócić szczególną uwagę na poprawny jego montaż i wyregulowanie napięcia sprężyn. Ze sprzęgłem systemu wiązania jest zdecydowanie łatwiej – wprowadzamy strumień powietrza do wszystkich otworów. W razie potrzeby sprzęgło trzeba będzie odtłuścić.

System wiązania

Konserwacja systemu wiązania, a w szczególności blachy prowadzącej siatkę do komory prasowania powinna skupić się na oczyszczeniu wszystkich elementów strumieniem powietrza. Można też oczyścić blachę wodą. Po tej czynności, a obowiązkowo przed następnym sezonem skontrolujmy, czy blacha prowadząca nie ma zadziorów, które mogą zakłócić prawidłowość wiązania.

Sprawdzeniu powinna zostać poddana również pozycja blachy względem pasów prasy. Ten element powinien być dociśnięty w największej części swojego wygiętego fragmentu - w identyczny sposób z lewej i prawej strony maszyny (położenie równoległe).

Kontrola łożysk

Ich trwałość zależy od warunków pracy, obciążenia, temperatury, regulacji i smarowania. Po sezonie może powstać luz na poziomie piasty koła. Trzeba to sprawdzić przynajmniej raz w roku, aby zapobiec przypadkom uszkodzenia osi, piast i kół. Zadbajmy o sprawdzenie układu smarowania łożysk i punktów smarownych, byśmy byli pewni, że smar na pewno dociera do danych miejsc.

Pasy bez końca

Sprawdzamy je wzrokowo w trakcie przeglądu. Nie powinno nas niepokoić pojawienie się na nich strzępów (to normalne zjawisko), ale trzeba je regularnie odcinać. Jeśli pasy były już naprawiane kontroli wymaga stan zszywki. Specjaliści produktowi wyjaśniają, że w przypadku, gdy uszkodzenie będzie dłuższe niż 500 mm należy się zastanowić czy naprawa skutecznie rozwiąże problem. Być może uzasadniona będzie wymiana pasa.

Gdzie przechowywać prasę?

Maszyna powinna być składowana pod dachem w suchym pomieszczeniu, aby chronić ją przed warunkami atmosferycznymi. To oczywiste, że maszyna nie może stać w pobliżu nawozów.

Poza tym prasę należy podnieść i zablokować w celu odciążenia opon. W tym przypadku ciśnienie w ogumieniu powinno być wyregulowane do poziomu zaleconego przez producenta. Jeżeli prasa nie jest podniesiona, możemy zwiększyć ciśnienie o 1 bar. Następnie nanosimy na opony lakier ochronny, aby zabezpieczyć je przed wysychaniem. Przed postojem w czasie zimy nasmarujmy wszystkie punkty smarowane na maszynie.

Prasy z zespołem cięcia

Eksperci Claasa sugerują, aby każdy nowy sezon, a najlepiej każdy kolejny zbiór rozpoczynać z ostrymi nożami. Konstrukcja noży i możliwości technologiczne dostępne dla użytkowników maszyn pozwalają na przedłużenie ich żywotności.

Można to zrobić w gospodarstwie lub przez zastosowanie profesjonalnego, automatycznego urządzenia do ostrzenia. W tym przypadku ostrzenie odbywa się z użyciem chłodziwa, więc nie dochodzi do zmian struktury noża przez wzrost temperatury. Nie bez powodu Claas twierdzi, że ostre noże, to mniejsze zużycie paliwa, a także wyższa przepustowość i wydajność maszyny.

Jeśli użytkownik nie ma możliwości wykonania przeglądu prasy, kontroli zużycia i uszkodzeń, to firmy oferują przegląd pożniwny.

opr. jj

autor Jan Józefowicz

Jan Józefowicz

redaktor

<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Arion 600/500 i Axion 800 - Stage V

Claas w modelach Axion 800 oraz Arion 600 i 500 wprowadza w 2020 r. silniki zgodne z normą emisji spalin Stage V.

czytaj więcej

Czym charakteryzuje się nowy Juwel?

Oferta marki Lemken wzbogaca się o serię lekkich, obracalnych pługów zawieszanych Juwel 6.

czytaj więcej

Jeden traktor do wielu zadań

Funkcjonalność traktorów ogrodowych Al-Ko sprawia, że są sprzętem wielozadaniowym, co pozwala im zastąpić w ogrodzie kosiarkę, pług, walec, a nawet siewnik.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)