Wojny celne Trumpa: czy stanieją maszyny z USA?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wojny celne Trumpa: czy stanieją maszyny z USA?

12.06.2019autor: dr Piotr Łuczak

Wygląda na to, że stawianie interesów USA na piedestale i wojny celne w wykonaniu prezydenta Donalda Trupa zaczynają się odbijać rykoszetem na biznesie rolnym Stanów Zjednoczonych.



Według danych amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) zaczynają maleć dochody z amerykańskiego eksportu, podczas gdy więcej pieniędzy Amerykanie zaczynają wydawać na import produktów rolnych. Oto fakty:
  • W kwietniu br. po raz pierwszy od dłuższego czasu odnotowano deficyt w bilansie handlowym w amerykańskim rolnictwie w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. To jest niezwykłe zjawisko dla USA jako kraju wywozu. 
  • Raportowany deficyt wyniósł 865 mln USD (765 mln euro). 
  • Według USDA od początku nowego roku podatkowego w październiku 2018 r. eksport produktów rolnych wyniósł 81,2 mld USD (71,9 mld euro), co oznacza spadek o 5,7 mld dolarów (5 mld euro) lub 6,5% r/r. 
  • Wartość importu wzrosła o 2,6% do 77,3 mld USD (68,4 mld euro) w tym samym okresie. 
  • Nadwyżka w handlu rolnym zmniejszyła się o około dwie trzecie do zaledwie 3,9 mld USD (3,5 mld euro). 

Tanieje soja, stanieją maszyny?


Skutki konfliktu handlowego z Chinami są szczególnie wyraźne na przykładzie soi. Odwetowe taryfy Pekinu doprowadziły do ​​strat sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i spadku cen soi na całym świecie. Ogólnie, przychody z eksportu tego produktu w Stanach Zjednoczonych spadły o około jedną trzecią do 10,6 mld dolarów (9,4 mld euro) od października 2017 r. do kwietnia 2018 r. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. 

Jeśli sytuacja tego typu będzie się utrzymywała, pogorszenie koniunktury rolnej w USA może w dłuższej mierze rzutować na skłonność inwestycyjną farmerów, a dalej na kondycję branży maszynowej. Czy doczekamy się taniejących ciągników zza Oceanu? 
Na podst. AgE opr. pł
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Gravit: sprawdzony od 30 lat

Trzy dekady temu powstało przedsiębiorstwo Gravit z Lublina. Przez jego placówki przewinęło się wiele znaczących marek; firma stawia na sprawdzone rozwiązania dla klientów.

czytaj więcej

Versum zniknął zanim się pojawił

Case IH musi zmienić nazwę nowej gamy ciągników Versum. Nie zostały wycofane same ciągniki, ale oznaczenie typu. Jeszcze nie wiadomo, kto się sprzeciwił amerykańskiej marce, ale nazwa zniknęła już z oficjalnej strony producenta.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Unia: maszyny poprzez Santander Leasing

Santander Leasing nawiązał współpracę z producentem maszyn rolniczych Unia Group. Dzięki kooperacji spółka wprowadziła do oferty trzy nowe warianty pożyczki. Oprocentowanie już od 0 proc.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)