Valtra sama zawróci na polu dzięki SmartTurn
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Valtra sama zawróci na polu dzięki SmartTurn

28.04.2022autor: dr Artur Jakubek

Valtra wprowadza kolejną funkcję ułatwiającą pracę traktorzysty. Dzięki SmartTurn ciągnik sam zawróci na uwrociach. 

Wraz z funkcją Auto U-Pilot, czyli automatyzacją czynności wykonywanych na uwrociach i autoprowadzeniem Valtra Guide, nowy SmartTurn uzupełnia pakiet funkcji wykonywanych automatycznie przez oprogramowanie ciągnika na podstawie sygnału GPS. Kierowcy ciągników Valtra mając do dyspozycji funkcję SmartTurn, nie muszą martwić się o skręcanie na uwrociach. Ciągnik zawróci samodzielnie.

Co daje SmartTurn?

Mając, podczas pracy w polu, do dyspozycji pakiet wspomnianych wyżej funkcji operator w zasadzie nie musi dotykać kierownicy. Nie tylko poprawia dzięki temu precyzję pracy, ale również oszczędza czas i paliwo, zapobiega nadmiernemu ugniataniu gleby i umożliwia traktorzyście całkowitą koncentrację na jakości pracy przyczepionej maszyny lub narzędzia uprawowego.



SmartTurn krok po kroku

Rozpoczynając pracę z funkcją SmartTurn należy w pierwszej kolejności zdefiniować granicę pola oraz uwrocia, chyba że są one już zaprogramowane w systemie Valtra Guide. Kolejnym krokiem jest kalibracja wymaganego kąta skrętu, zgodnie z rodzajem i szerokością roboczą maszyny towarzyszącej, poprzez ostre skręcanie w prawo i w lewo. Ostatnim krokiem jest wybór jednej z dwóch opcji skręcania: 

W trybie zawracania na uwrociu ciągnik automatycznie skręca, wykonując ciasny nawrót w kształcie litery U i wjeżdża w sąsiednią linię prowadzenia. Ten tryb wymaga jednak stosunkowo szerokiego uwrocia.
Drugą opcją jest zawracanie etapowe, w którym ciągnik automatycznie skręca na uwrociu i wjeżdża w trzecią, czwartą lub dalszą linię prowadzenia. Dzięki temu uwrocie może być węższe niż w przypadku wykonywania ciasnych nawrotów.
r e k l a m a


Zapomnieć o kierowaniu na polu

Kierowanie ciągnikami z Suolahti, wyposażonymi w Auto U-Pilot, automatyczne prowadzenie Valtra Guide i nowy SmartTurn, w pracach polowych wymaga niewielkiej uwagi ze strony operatora. Dzięki temu można skupić się na precyzyjnej pracy narzędzi i maszyn przyczepianych i zawieszonych na TUZ, nawet gdy zbliżamy się do uwrocia. Co ważne, SmartTurn precyzyjnie i bezpiecznie poprowadzi ciągnik w kurzu i pyle lub w przy mglistej pogodzie.




Valtra N i T piątej generacji

SmartTurn dostępny jest od kwietnia 2022 roku w ciągnikach serii N5 i T5. W kolejnych miesiącach bieżącego roku będzie dostępny również w modelach czwartej generacji i innych seriach piątej generacji. SmartTurn to nowa funkcja oprogramowania, która nie wymaga żadnych modyfikacji mechanicznych w ciągnikach wyposażonych w Valtra Guide. Wystarczy aktualizacja oprogramowania

opr. aj

fot. firmowe

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zdalne zarządzanie stresem związanym z suszą w uprawach

Wizualne oznaki roślin, które są spragnione wody takie jak kurczenie się i brązowienie liści, utrata turgoru pojawiają się, gdy brak wody jest już zaawansowany. Co zrobić, aby wcześniej reagować?

czytaj więcej

Jakie możliwości ma Pöttinger Connect?

Firma Pöttinger wkracza w świat rolnictwa precyzyjnego. Na początku sierpnia do sprzedaży trafi własny system telematyczny Pöttinger Connect. Jakie będą jego możliwości?

czytaj więcej

Dlaczego Claas kończy produkcję przyczep Cargos?

Wkrótce zakończy się produkcja przyczep serii Cargos. Dlaczego Claas zdecydował się na taki krok?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)