Strube BlueBob – druga generacja autonomicznego pielnika
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Strube BlueBob – druga generacja autonomicznego pielnika

14.05.2021autor: dr Artur Jakubek

Producent robotów – Naio Technologies – dostarczył Strube, firmie zajmującej się hodowlą nasion, prototyp autonomicznego robota BlueBob do pielenia upraw buraków cukrowych.

Producent robotów rolniczych Naio Technologies dostarczył nowy prototyp robota BlueBob, znanemu także w Polsce producentowi nasion – Strube. Obie firmy stawiają sobie za cel rozwój technologii rolnictwa zrównoważonego. Już w zeszłym roku pisaliśmy o autonomicznym robocie BlueBob pierwszej generacji, który pielił plantacje buraków cukrowych.

BlueBob w drugiej odsłonie

Niedawno firma Strube poinformowała, że druga generacja niebieskiego Boba już pracuje na polach testowych. Bluebob w drugiej odsłonie to sześciorzędowy, w pełni elektryczny, poruszający się autonomicznie robot polowy do mechanicznego zwalczania chwastów w burakach. BlueBob 2.0 jest wyposażony w nawigację Na?o i technologię Strube/Fraunhofer, która identyfikuje siewki buraków.

Bierne i aktywne elementy pielące

BlueBob 2 skutecznie odchwaszcza plantacje od fazy drugiego liścia do zakrycia międzyrzędzi. Każda roślina jest rejestrowana przez kamery multispektralne, dzięki w międzyrzędziach chwasty są likwidowane biernymi elementami roboczymi, a w rzędach aktywnymi narzędziami do pielenia. 

– Pozycja każdej rośliny jest dokładnie zlokalizowana. Sztuczna inteligencja, na podstawie obrazu z kamer, analizuje i klasyfikuje każdą roślinę na dwie kategorie: chwasty lub buraki – mówi Christian Hügel, kierownik działu badań nasion w dziale produkcji buraków cukrowych w Strube. 

Mechanika jazdy

Zawracanie na polu nie stanowi problemu dla robota, ponieważ porusza się on po torze siewnika, który jest rejestrowany za pomocą anteny GPS z dokładnością RTK. Samodzielnie odnajduje rzędy i tory przejazdowe, rozpoznaje koniec pola i samoczynnie skręca. 

– Wydajność około pół hektara na godzinę jest imponująca. Żywotność baterii umożliwia ciągłą pracę na ośmiogodzinnych zmianach – podsumowuje Bruno De Wulf, kierownik projektu BlueBob w Strube.

opr. aj

fot. firmowe 

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Strube opracowuje autonomiczne roboty pielące

Hodowca nasion Strube pokazał prototyp nowego robota pielącego o nazwie BlueBob. 

czytaj więcej

Czym charakteryzuje się nowy Juwel?

Oferta marki Lemken wzbogaca się o serię lekkich, obracalnych pługów zawieszanych Juwel 6.

czytaj więcej

Jeden traktor do wielu zadań

Funkcjonalność traktorów ogrodowych Al-Ko sprawia, że są sprzętem wielozadaniowym, co pozwala im zastąpić w ogrodzie kosiarkę, pług, walec, a nawet siewnik.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)