Oznaczenie węży hydraulicznych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Oznaczenie węży hydraulicznych

26.12.2020autor: Jan Józefowicz

Dokąd prowadzą te węże?

Stałeś kiedyś z tyłu traktora, patrząc na kilka czarnych węży? To banalne pytanie, ale który z nich powinien trafić do którego gniazda? Jeśli tak było, ten artykuł jest dla Ciebie. Oto kilka sposobów na oznaczenie węży hydraulicznych.

Wtyczki i gniazda

To z pozoru proste zadanie – wsunięcie kilku węży do gniazd hydrauliki. Zwykle nie ma z tym problemu, przecież wystarczy je wcisnąć i sprawdzić, czy wszystko działa. I tym trudniej uporać się z problemem, im więcej traktorzystów pracuje w gospodarstwie, a także w miarę rozszerzania parku maszynowego. 

Nie zamień węży

Problemy występują także wtedy, gdy sprzęt ma swoje wymagania, np. silniki hydrauliczne mogą pracować tylko ze zmniejszonym natężeniem przepływu lub dopływ i powrót zostaną zamienione. Można temu zaradzić przez czytelne oznaczenia na wężach hydraulicznych, podłączanych do maszyn i ciągnika. Przedstawiamy kilka takich możliwości, na jakie wpadli rolnicy i co oferują firmy. 

Kolory ułatwiają obsługę 

Nowe ciągniki zwykle mają kolorowe symbole na kołpakach, w starszych często nie ma żadnych oznaczeń. Jeśli traktor został doposażony w jednostki sterujące, zwykle nie jest nawet możliwe zidentyfikowanie przepływu i powrotu oleju z i do zaworu sterującego. W takim przypadku nie obędzie się bez zastosowania kolorowych nasadek lub innych oznaczeń, które trzeba zamocować na gniazdach hydraulicznych.

r e k l a m a

Opaski ze strzałkami

Bardziej wyrafinowanym rozwiązaniem są opaski ze strzałką wskazującą przepływ oleju. Zostały one zaprojektowane do tego zadania i można je zamówić w czterech różnych kolorach. Strzałki wskazują kierunek przepływu oleju i najlepiej je zamocować za złączkami na wężu. Po obu stronach strzałki znajduje się symbol dodatni i ujemny. Daje to trzy opcje: kolor, strzałka i plus/minus. Ze względu na to, że opaski mają szorstkie zaciski, można je zacisnąć szczypcami uniwersalnymi. Zazwyczaj trudno idealnie odciąć końcówki, jak w przypadku konwencjonalnych opasek, więc spiłowanie może okazać się niezbędne.

Oznaczone końcówki

Najdroższym, ale i najbardziej eleganckim rozwiązaniem są kolorowe oznaczenia wraz ze zintegrowaną zatyczką. Na rynku można też spotkać dwuczęściowe, plastikowe oznaczenia węży hydraulicznych (np. Faster). Po poluzowaniu czterech śrub obie połówki są rozłączane i umieszczane na wężu. Aby zapobiec ślizganiu się uchwytu, są też rowki mocują go do elementu pośredniego, który wcześniej wkręca się za złączem ISOBUS. Do identyfikacji służą wkładane kolorowe tabliczki ze znakami plus lub minus. 

Między złączką a wężem

Kennfixx używa aluminiowych uchwytów z gwintem wewnętrznym. Uchwyty oznaczone różnymi kolorami i nadrukami są przykręcane między złączką a wężem. Standardowy rozmiar 3 jest przeznaczony dla przewodów ze złączami ISO-A DN 12,5. Alternatywnie producent oferuje uchwyty, np. rozmiaru 4 do powrotu oleju, a także 2 dla przepływu load sensing. Oczywiście, powinieneś wiedzieć, jakie rozmiary mocowa nia wymagane są w maszynie. W naszym przykładzie musieliśmy zainstalować element pośredni z gwintem zewnętrznym M22 po stronie węża.

Więcej interesujących przykładów na ten temat pokazujemy w magazynie „profi” 1/2021 s. 56-59.

opr. jj

autor Jan Józefowicz

Jan Józefowicz

redaktor

<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raul: mocowania wyświetlaczy do John Deere i Deutz-Fahr

Firma Raul Fahrzeugtechnik oferuje nowe szyny do systemu mocowań Kugelflex do ciągników marki John Deere i Deutz-Fahr.

czytaj więcej

Hella – inteligentny reflektor roboczy

Według producenta nowy reflektor roboczy Hella RokLUME 280N Smart dopasowuje emitowane światło do różnych warunków pogodowych lub warunków pracy.

czytaj więcej

Czym charakteryzuje się nowy Juwel?

Oferta marki Lemken wzbogaca się o serię lekkich, obracalnych pługów zawieszanych Juwel 6.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)