Nowy Pöttinger Aerosem od listopada 2020 r.
Austriacki Pöttinger – specjalista w zakresie maszyn do uprawy gleby, siewu i zbioru zielonek, rozszerza ofertę siewników pneumatycznych o 4- i 5-metrowe siewniki Aerosem.
Od listopada 2020 roku siewnik Aerosem będzie dostępny w szerokościach 4,0 i 5,0 m w wersji składnej i ze zbiornikiem czołowym. Nowe rozwiązania w siewniku Pöttinger mają poprawić komfort obsługi regulacji głębokości roboczej, ale również regulacji siły nacisku redlic, wykonania próby kręconej oraz sprzęgania maszyny z ciągnikiem.
Im bliżej ciągnika, tym lepiej
Punkt ciężkości siewnika Aerosem jest blisko tylnych kół ciągnika, dzięki krótkiej i zwartej budowie brony wirnikowej i pracującej za nią szyny wysiewającej. To zmniejsza wymagania wobec podnośnika ciągnika i w połączeniu z czołowym zbiornikiem na przednim TUZ poprawia trakcję przednich kół ciągnika.
Zbiornik z przodu ciągnika
Jeśli mowa o zbiorniku to warto zauważyć, że został opracowany na nowo. Zyskał hermetycznie zamykaną pokrywę, która umożliwia sprawny transport materiału do szyny wysiewającej. Pojemność zbiornika to wynosi 1700 lub 2300 l, a dobry widok do jego wnętrza zapewnia platforma załadowcza. Producent zapewnia, że podczas prac konstrukcyjnych położono duży nacisk na komfort operatora przy napełnianiu zbiornika oraz w czasie wykonywania próby kręconej. Zbiornik czołowy dostępny jest w dwóch wersjach, ze standardowym dozowaniem lub z nowym dozowaniem podwójnym o nazwie Single Shoot. Umożliwia ono wysiew ziaren i nawozu w tą samą bruzdę siewną. Tym samym nowy Aerosem spełnia wymagania w zakresie ograniczonego stosowania nawozów i zapewnienia różnorodności biologicznej.
Szyna wysiewająca Aerosem FSS
Najważniejszym elementem zespołu jest szyna wysiewająca Aerosem FDD sprzężona z broną wirnikową i według zapewnień producenta montaż i demontaż agregatu uprawowo-siewnego jest łatwy i szybki. Wystarczy kilka minut i broną wirnikową można pracować oddzielnie. W opcji dostępne jest hydrauliczne podnoszenie szyny wysiewającej, co pozwala uzyskać większy niż poprzednio prześwit od podłoża.
Redlice DualDisc w siewniku Aerosem
Opatentowany system mocowania głowicy rozdzielacza osadzonej na szynie wysiewającej utrzymuje ją w pozycji pionowej, co jest warunkiem równomiernego rozdzielenia wysiewanego materiału. Za prawidłowe osadzenie nasion w bruździe siewnej odpowiada podwójna redlica talerzowa DualDisc. Siłę nacisku redlic reguluje się centralnie w sposób mechaniczny lub opcjonalnie – hydraulicznie. Ustawienia głębokości wysiewu i siły nacisku redlic wykonuje się z boku maszyny..Głowice rozdzielające nasiona
Rozdzielenie nasion w siewniku Aerosem odbywa się w głowicy rozdzielacza z wylotami (IDS). W wyposażeniu opcjonalnym jest sterowanie pojedynczymi wylotami. To ułatwia tworzenie ścieżek technologicznych, ponieważ operator ustawia na terminalu tylko ich szerokość oraz szerokość ogumienia, a wyloty z rozdzielacza będą automatycznie zamykane w miejscach, które mają pozostać nieobsiane.
opr. aj
fot. firmowe
dr Artur Jakubek
redaktor naczelny magazynu Profi
<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>
Najważniejsze tematy