Nowa seria kultywatorów Pöttinger Terria
Sześć modeli nowej serii kultywatorów Terria pojawi się jesienią 2020 roku w portfolio firmy Pöttinger. Zapewnią szerokie zastosowanie w płytkiej i głębokiej uprawie gleby.
Od listopada 2020 roku firma Pöttinger wprowadza nowy kultywator przyczepiany Terria. To seria 6 modeli o szerokościach 4, 5 i 6 m w wersji trzybelkowej (Terria 4030, 5030 i 6030) oraz w dłuższej wersji czterobelkowej (Terria 4040, 5040 i 6040). Producent deklaruje, że nowy kultywator ciągniony ma szerokie zastosowanie w uprawie gleby – przeznaczony jest zarówno do płytkiej podorywki ścierniska, jak i do głębokiego spulchniania gleby.
Pöttinger Terria na trudne warunki
Duży prześwit pod ramą kultywatora Terria zapewnia sprawny przepływ dużej ilości resztek pożniwnych i słomy. Jak zapewnia producent, dobrze rozmieszczone elementy robocze zagłębiają się w glebę nawet w trudnych warunkach. Kultywator umożliwia pracę w zakresie głębokości od 5 do 35 cm. Ważną kwestią jest poprawione zabezpieczenie przeciążeniowe (elementów roboczych) typu non-stop. Do wyboru są dwa systemy: zabezpieczenie mechaniczne Nova, którego siła wyzwalania wynosi 600 kg lub zabezpieczenie hydrauliczne zabezpieczenie o sile wyzwalania 650 kg.
Możliwości dopasowania kultywatora
Producent przewidział różne możliwości modyfikacji narzędzi roboczych kultywatora Terria w zależności od warunków zastanych na polu. Jest możliwość ustawienia intensywności oddziaływania elementów roboczych na glebę przez zmianę kąta nachylenia grządzieli. Mniejszy kąt natarcia (bardziej płaskie ustawienie w stosunku do powierzchni pola to mniejsze oddziaływanie na glebę. Z kolei grzędzie ustawiona w pionie umożliwia bardziej intensywną pracę. Śruby regulujące to ustawienie służą jednocześnie jako zabezpieczenie przeciążeniowe. Dwie pozycje skrzydełek redlicy umożliwiają płytkie podcinanie lub intensywne mieszanie ścierniska.
Trzy warianty elementów roboczych
Pöttinger oferuje części robocze w trzech wariantach: Classic, Durastar i Durastar Plus. Do głębokiego spulchniania zalecane jest dłuto Durastar o szerokości 40 mm. W seryjnych wyposażeniu jest hydrauliczna regulacja głębokości roboczej, a utrzymanie jej na stałym poziomie zapewniają duże koła kopiujące i wał doprawiający. Dopasowanie kultywatora do nierówności terenu wzdłuż kierunku jazdy umożliwia siłownik hydrauliczny przy dyszlu zaczepowym. Może on także poprawiać trakcję przez dociążenie tylnych kół ciągnika.
Bezobsługowe kroje talerzowe są montowane parami, a ich głębokość ich pracy utrzymuje wał doprawiający. W ofercie są tnące wały packera, wały gumowe podwójny wał Conoroll.
opr. aj
dr Artur Jakubek
redaktor naczelny magazynu Profi
<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>
Najważniejsze tematy