Kultowe Jelonki na Agro Show 2019
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kultowe Jelonki na Agro Show 2019

18.09.2019autor: dr Artur Jakubek

Podczas tegorocznej wystawy Agro Show, która zaczyna się już jutro, firma John Deere ponownie zaprezentuje historyczne modele swoich traktorów. Modele, które dzisiaj są „smacznym kąskiem” dla wielbicieli oldtimerów, przed laty stanowiły istną rewolucję i wsparcie dla rolników.




Nieco ponad 100 lat temu, bo w 1918 roku, firma John Deere przejęła fabrykę Waterloo Boy i rozpoczęła produkcję ciągników. Już w pierwszy roku sprzedano 5634 sztuk, a 5 lat później wprowadzono na rynek traktor w całości stworzony i sygnowany „Jelonkiem”. Z okazji setnej rocznicy obchodzonej w zeszłym roku amerykański producent zaprezentował na Agro Show 2018 najstarsze zachowane modele swoich ciągników. Będzie można je podziwiać również podczas tegorocznej edycji wystawy. Młodsze pokolenie będzie miało okazję zobaczyć, jak ogromny postęp w technice rolniczej nastąpił na przestrzeni zaledwie jednego wieku.

– Zainteresowanie było tak duże, że postanowiliśmy dać fanom techniki rolniczej i marki John Deere jeszcze jedną okazję do spotkania naszych retro maszyn już podczas najbliższego Agro Show w Bednarach – powiedział Bartosz Białas z John Deere Polska.

 

John Deere Model D

Ciągnik John Deere D został wprowadzony na rynek 1 marca 1923 roku i był pierwszym ciągnikiem zbudowanym od początku do końca przez John Deere i oznaczonym nazwą amerykańskiej marki. Pierwsze modele wyprodukowane w latach 1923-25 nosiły nazwę Spoker i zastąpiły Waterloo Boy. Dwucylindrowy silnik naftowy dostarczał maksymalną moc 27 KM. Charakteryzował się zapłonem o wysokim napięciu i zamkniętym układem napędowym. W połowie lat 20. XX wieku rolnik mógł kupić model D za około tysiąc dolarów. John Deere D konkurował między innymi z McCormick-Deering, Hart-Parr oraz Rumely. Produkcja tego modelu została zakończona w 1953 r. W sumie z taśm produkcyjnych zjechało ponad 160 000 egzemplarzy w różnych wersjach.
r e k l a m a

John Deere Model H

Model H pojawił się na rynku w 1938 roku i był produkowany do 1947 roku. Został zastąpiony przez John Deere Model M. Maszyna była wyposażona w dwucylindrowy silnik naftowy John Deere o mocy 12 KM. Cechą charakterystyczną tego ciągnika było bardzo wąskie ustawienie przednich kół. Dostępna również była wersja trójkołowa, a w późniejszych latach pojawiło rozwiązanie z wysokim oraz z szerokim prześwitem kół. Łącznie wyprodukowano 58 584 sztuk tego ciągnika. 

John Deere Lanz 100

Model Lanz 100 został wprowadzony na rynek w kwietniu 1962 r. Jako najmniejszy model z tej serii, ciągnik został opracowany specjalnie dla małych gospodarstw. Począwszy od 1964 roku model 100 można było zamówić nawet ze sterowaniem hydraulicznym, co wówczas było niezwykłym osiągnięciem. Model 100 wyposażony był w silnik diesla o mocy 18 KM oraz przekładnię 6/1. Do końca produkcji w 1966 roku z fabryki w Mannheim wyjechało 2 367 sztuk.     

opr. aj
fot. firmowe
autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Tuning

Pancerny John Deere 6R w profi

Pancerny John Deere? Tak, bo poligony zajmują 0,58% powierzchni Polski! A największy z nich jest w Drawsku Pomorskim i ma 40 tys. ha! Ludzie i sprzęt pracujący na poligonach są ciągle zagrożeni wybuchem niewypałów. W tym celu powstała pancerna kabina, założona na ciągniku John Deere 6R. Jak prowadzi się takiego „pancernika”?

czytaj więcej
Testy ciągników

Test profi: John Deere 6250R

Dzięki modelom 6230R i 6250R John Deere wdrożył nie tylko nową strategię obsługi i jazdy, ale także zaoferował (szczególnie usługodawcom) wszechstronny model o dużej mocy, którą skutecznie przenosi na koła. Zobacz o ile „więcej Vario” ma topowy traktor z Mannheim.

czytaj więcej

Wystartowała 21. edycja Agro Show

W czwartek 19. września rozpoczęła się 21. edycja największej plenerowej wystawy rolniczej w Europie. W ciągu 4 dni na powierzchni ponad 120 ha zwiedzający mają okazję przyjrzeć się produktom oferowanym przez 730 wystawców, w tym 120 z zagranicy. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)