Kontrola sekcji w Pöttinger Aerosem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kontrola sekcji w Pöttinger Aerosem

07.06.2019autor: dr Artur Jakubek

Pöttinger Aerosem to teraz nie tylko uniwersalny siewnik do zbóż i kukurydzy. Zyskał nową funkcjonalność – kontrolę sekcji – dzięki której wysiew może być częściowo wyłączany na uwrociach lub podczas pracy na polach o nieregularnych kształtach.



Praca z wirtualną belką

Siewnik Aerosem o szerokości roboczej 3 metry z 24 rzędami jest podzielony na trzy sekcje robocze – po 8 rzędów każda. Po częściowym przekroczeniu przez maszynę wirtualnej linii uwrocia, jednostka sterująca zamyka pierwszych 8 rzędów. W 3-metrowej maszynie 1 sekcję roboczą stanowi 8 rzędów w rozstawie 12,5 cm.

Głowica Pöttinger IDS

Utrzymanie stałej dawki wysiewu, przy zmianie szerokości roboczej, umożliwia głowica dystrybutora IDS (ang. Intelligent Distribution System). Po zamknięciu sekcji nadmiar nasion trafia z powrotem do głównego strumienia materiału siewnego. Jednocześnie sterownik dostosowuje ilość nasion do zmienionej szerokości roboczej siewnika. Jeśli rozstaw rzędów wynosi 15 cm to możliwe jest ustawienie tylko 2 sekcji roboczych.

Section Control w Aerosem

Kontrola sekcji jest najbardziej korzystna na polach o nieregularnych kształtach, ponieważ redukuje nakładki i omijaki. W dużym stopniu ułatwia także pracę na uwrociach. W konsekwencji zachowana jest równomierna obsada roślin, nawet na klinach. Efekty najlepiej widać podczas zbioru – jednostajne obciążenie kombajnu, jednakowa dojrzałość i wilgotność ziarna. 

Redlice Pöttinger

W celu dokładnego rozmieszczenia nasion w każdych warunkach, Pöttinger stosuje w siewnikach Aerosem trzy typy redlic. Maszyny są dostępne z redlicami płozowymi (Suffolk), talerzami wysiewającymi pojedynczymi (ang. Single Disc) lub podwójnymi (Dual Disc). Redlice płozowe przeznaczone są do lekkich gleb o niskiej zawartości materii organicznej, ponieważ są podatne na zapychanie lub zmianę głębokości pracy. W redlicach Suffolk i Single Disc stosowany jest nacisk do maksymalnie 25 kg i opcjonalnie można je wyposażyć w rolki dociskowe lub rolki regulujące głębokość, aby zapewnić odpowiednie warunki do wschodów.
Duże redlice Dual Disc w siewniku Pöttinger Aerosem z łatwością przecinają resztki pożniwne leżąca na powierzchni pola. W ten sposób wykonują równą, czystą bruzdę, a nacisk do 50 kg sprawia, że są mniej podatne na zapychanie. Łatwiej utrzymują zadaną głębokość siewu niż redlice płozowe. Koła dozujące są wymienne, dzięki czemu można je łatwo i szybko dostosować do rodzaju wysiewanych nasion.


opr. aj
fot. firmowe
autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pöttinger Terradisc, Synkro i Tegosem: sposób na suszę

Gdy brakuje opadów, dbałość o każdy litr wody na metrze urasta do rangi wyzwania. Dotyczy to także uprawy ścierniska. 

czytaj więcej

Case IH: Vestrum zamiast Versum

Vestrum to nowa nazwa gamy ciągników Case IH w przedziale mocy 100–130 KM z przekładnią bezstopniową CVXDrive.  Zastąpi ona wycofaną niedawno nazwę Versum.

czytaj więcej

Versum zniknął zanim się pojawił

Case IH musi zmienić nazwę nowej gamy ciągników Versum. Nie zostały wycofane same ciągniki, ale oznaczenie typu. Jeszcze nie wiadomo, kto się sprzeciwił amerykańskiej marce, ale nazwa zniknęła już z oficjalnej strony producenta.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)