John Deere, Dealer Jutra 3.0
r e k l a m a
Partnerzy portalu

John Deere, Dealer Jutra 3.0

23.01.2021autor: Jan Józefowicz

Podstawowe znaczenie ma współpraca dealera z klientem. 

Rolnictwo precyzyjne 

Nowoczesne, zaawansowane ciągniki i maszyny pobudzają wyobraźnię. To oczywiste, ale ważniejsza jest umiejętność pełnego wykorzystania ich możliwości. Tu niezbędna jest pomoc dealera, który przekonał rolnika do zakupu ciągnika lub maszyny marki John Deere. Gdy sprzęt trafi do gospodarstwa liczy się skuteczność doradztwa produktowego. 

Operations Center John Deere

Narzędziem, które chętnie wykorzystują rolnicy w codziennej pracy jest również Operations Center John Deere – wyjaśnia Bartosz Białas z John Deere Polska. W nowoczesnym rolnictwie jest to wręcz niezbędne. Możliwość planowania pracy przez Cyfrowy Dziennik Polowy, otrzymywania informacji o postępach i zebranych plonach, integracja, import i przekazywanie danych z różnych maszyn różnych marek. Poza tym jest możliwość sprawdzania lokalizacji i statusu maszyn w czasie rzeczywistym – dodaje Białas.

To tylko niektóre z funkcji aplikacji, które nie tylko znacznie ułatwiają pracę, ale wspierają uzyskanie oszczędności. Operations Center pozwala też podejmować lepsze i bardziej świadome decyzje bez niepotrzebnych rozmów telefonicznych.

r e k l a m a

Próby glebowe

Przyjrzyjmy się pomocy dealera na przykładzie próby glebowej. Na czym polega ta usługa? – Podstawą jest wykorzystanie najnowszych technologii rolnictwa precyzyjnego. Realizację zaczynamy od pobrania próbek gleby z różnych rejonów pola – mówi Wojciech Cieciura z firmy Agro-Efekt. Można je wykonać dosłownie z chirurgiczną dokładnością dzięki pojazdom wyposażonym w technologię AMS. To z kolei pozwala stworzyć nie tylko mapy gospodarstw, ale też mapy zawartości składników pokarmowych. Przykładowo na polu o powierzchni 3-3,5 ha optymalna liczba pobranych próbek wynosi 20, każda o masie 350-400 g. Szczegółowe wyniki analizy pozwalają określić zasobność gleby i stworzyć precyzyjny plan nawozowy. 

Mapa aplikacyjna

Kolejnym krokiem jest stworzenie zaawansowanej mapy aplikacyjnej, która stanowi podstawę do zastosowania nawozów w określonym miejscu pola. Co ważne maszyny mogą to zrobić automatycznie, bez ręcznego wprowadzania danych czy zmian konfiguracji. 

– Poza tym dobranie dawki materiału pod konkretne pole o konkretnych uwarunkowaniach pozwala zaoszczędzić aplikowany materiał, ale też zoptymalizować przyszły plon. Wszystko to można zaplanować w Planerze Nawożenia, specjalnym narzędziu on-line wykorzystującym zdjęcia satelitarne, które stworzyliśmy dla naszych klientów – wyjaśnia Wojciech Cieciura. Optymalizacja zabiegów agrotechnicznych zawsze prowadzi do zwiększenia rentowności w gospodarstwie 

Raport stanu pola

Kolejnym sposobem na wykorzystanie rolnictwa precyzyjnego jest tworzenie bardzo dokładnych tzw. map wegetacyjnych. Specjaliści z Agro-Efektu wykorzystują sprzęt, który potrafi w ciągu jednego przelotu sporządzić raport zdjęciowy z obszaru aż 150 ha! 

– Przygotowana na podstawie tych zdjęć mapa NDVI oparta jest o trzy podstawowe kolory: zielony, żółty i czerwony. Uzyskane informacje ułatwiają rolnikowi podjęcie decyzji o ewentualnych działaniach. Co więcej, dane z raportów mogą być dowodem przed komisjami szacującymi szkody – wyjaśnia Agro-Efekt.

Co siedzi w maszynie?

- Właściciele nowszych maszyn John Deere mogą liczyć na wsparcie w ramach programu Expert Check wykonywanego według szczegółowych wytycznych. W przypadku ciągników na tzw. liście inspekcyjnej znajduje się kilkadziesiąt pozycji, np. dla ciągników John Deere serii 6000 jest to aż 70 punktów. Z kolei program Free Check, który obejmuje ciągniki JD serii 30 lub kombajn serii W/T starsze niż 8 lat, to punkt wyjścia do usług zapobiegawczych lub napraw – mówi Stanisław Wolski, John Deere Polska.

opr. jj

autor Jan Józefowicz

Jan Józefowicz

redaktor

<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Agritechnica 2021 bez John Deere

Firma John Deere oświadczyła, że nie weźmie udziału w targach Agritechnica 2021.

czytaj więcej

Raul: mocowania wyświetlaczy do John Deere i Deutz-Fahr

Firma Raul Fahrzeugtechnik oferuje nowe szyny do systemu mocowań Kugelflex do ciągników marki John Deere i Deutz-Fahr.

czytaj więcej

Czym charakteryzuje się nowy Juwel?

Oferta marki Lemken wzbogaca się o serię lekkich, obracalnych pługów zawieszanych Juwel 6.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)