Często słyszymy, że poziom kształcenia w polskich szkołach zawodowych pozostawia wiele do życzenia. Można oczywiście tylko narzekać i powtarzać, że kiedyś to było. A można też przejść do działania, tak jak pokazują to firmy Agro-Masz i Agrii.
Razem znaczy więcej
Od kilku lat trwa współpraca pomiędzy producentem maszyn i narzędzi rolniczych firmą Agro-Masz i dostawcą środków do produkcji roślinnej firmą Agrii. Wspólne działania toczą się na kilku płaszczyznach. Skupimy się jednak na obszarze, który nie przynosi bezpośrednich zysków, ale warto w niego inwestować. Tym obszarem jest edukacja, a będąc precyzyjnym, edukacja na poziomie szkoły średniej. Firmy Agrii i Agro-Masz zapraszają do współpracy szkoły rolnicze z całej Polski. W jej ramach uczniowie i nauczyciele będą mogli zwiedzić fabrykę Agro-Masz, położoną w Strzelcach Małych k. Przedborza i wysłuchać wykładu na temat nowoczesnych metod w produkcji roślinnej. Dopełnieniem spotkania będzie wspólne zwiedzanie poletek doświadczalnych, na których oceniany jest wpływ sposobu uprawy roli i intensywności nawożenia oraz ochrony na plonowanie roślin. Warto przekonać się o tym na własne oczy! Poza tym do każdej z odwiedzonych szkół firmy przekazują również przygotowane wspólnie tablice edukacyjne.
Siewnik dla szkoły
Jednak na tym oferta dla szkół się nie kończy. Firma Agro-Masz nieodpłatnie udostępniania szkołom także maszyny i narzędzia ze swego portfolio. Można z nich korzystać podczas zajęć praktycznych, egzaminów zawodowych czy pokazów. W przypadku Zespołu Szkół w Dobryszycach współpraca zacieśniła się jeszcze bardziej. Na początku lutego bazę dydaktyczną szkoły wzbogacił pełnowymiarowy model siewnika rzędowego przekazany przez firmę Agro-Masz nieodpłatnie. Siewnik skonstruowano specjalnie na tę okoliczność. Z tego względu został wyposażony w nietypowy układ redlic. Zamontowano na nom wszystkie cztery typy redlic dostępne w ofercie Agro-Masz. Maszyna ma na wyposażeniu w pełni funkcjonalny układ napędowy i sterownik ścieżek technologicznych. Co prawda, brakuje jej trójpunktowego układu zawieszenia, mimo tego będzie świetnym narzędziem do nauki podstaw obsługi siewników zbożowych. Oprócz siewnika szkoła zyskała dwa modele korpusów płużnych i zestaw kluczy nasadowych. Firma Agrii przekazała natomiast pakiet odżywek dolistnych, do wykorzystania na polach uprawnych szkolnego gospodarstwa.
Szkoła na medal
Dookoła ustawionego na szkolnym dziedzińcu siewnika, dość szybko zebrała się grupa uczniów. Z uwagi na trwającą w tym czasie naukę zdalną, w szkole przebywali tylko uczniowie odbywający zajęcia praktyczne. Zainteresowanie uczniów współczesną technika bardzo cieszy. Nasz entuzjazm podziela również Dyrektor Szkoły – Wiesław Olejnik, który zdradza, że trudniej nakłonić uczniów do nauki przedmiotów podstawowych, niż do pracy z maszynami rolniczymi. Niemniej starania kadry pedagogicznej przynoszą efekty. W tegorocznym rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Technikum w ZSCKR im. Wł. St. Reymonta w Dobryszycach zajęło pierwsze miejsce w powiecie radomszczańskim i 22. miejsce w woj. łódzkim. Fundacja ocenia szkoły m. in. pod kątem zdawalności egzaminu maturalnego, egzaminów zawodowych, czy udziału uczniów w konkursach i olimpiadach. Przypominamy, że uczeń szkoły Paweł Oleszczyk zwyciężył w poprzedniej edycji konkursu Młody Mechanik na Medal organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych.
Plany na przyszłość
W Zespole Szkół w Dobryszycach kształcenie odbywa się w zawodach: Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, Technik Architektury Krajobrazu, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technik Weterynarii. Uzupełnieniem oferty są szkoły branżowe w zawodach: kucharz, ogrodnik i mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych. Uczniowie mieszkający dalej od szkoły mogą korzystać z wyremontowanych pokojów w internacie. Kształcenie zawodowe wymaga dużych nakładów finansowych i dobrze przygotowanego zaplecza. Dobrze wiedzą o tym dyrekcja i nauczyciele z Dobryszyc. Nowoczesne wyposażenie do pracowni przedmiotowych jest pozyskiwane przy wsparciu Unii Europejskiej. W tym roku ma rozpocząć się także budowa hali warsztatowej z prawdziwego zdarzenia. Podczas naszej wizyty została podpisana również oficjalna umowa o współpracy Szkoły w Dobryszycach z firmą Agro-Masz.
Współpraca się opłaca
Nauka w szkołach rolniczych daje duże możliwości dalszego rozwoju kariery zawodowej. Warto wspomnieć, że absolwentem Zespołu Szkół w Dobryszycach jest Paweł Nowak, właściciel i założyciel Agro-Maszu. W skali całej Polski, takich przykładów znajdziemy na pewno o wiele więcej. Zachęcamy również innych producentów sprzętu rolniczego do współpracy ze szkołami. Jak widać, to się opłaca.
opr. ap
fot. Płachta