Horsch – nowości do uprawy i siewu
Historia firmy Horsch od początku związana jest z narzędziami uprawowymi i siewnikami. Na przestrzeni lat, oferta mocno się zmieniała a od przyszłego sezonu dostępne będą kolejne nowości
Pierwszy siewnik mechaniczny
Co prawda siewnik mechaniczny Versa ujrzał już światło dzienne (Raport z pracy możecie przeczytać w Profi 2/2021), ale warto raz jeszcze podkreślić, że jest to pierwszy siewnik mechaniczny w ofercie firmy. Oczywiście, jak przystało na standardy Horscha, aparaty wysiewające są napędzane elektrycznie a układ sterowania jest kompatybilny z ISOBUS. Napęd na aparaty wysiewające nie jest przekazywany bezpośrednio. Wałek napędowy jest połączony z każdym aparatem za pomocą pary kół zębatych. Każde koło można przesuwać wzdłuż wałka i rozłączać napęd na dany aparat. Dzięki temu można dowolnie zmieniać rozstaw rzędów czy położenie ścieżek technologicznych. Standardowy zbiornik mieści 900 l. nasion i można go powiększyć nawet do 1500 l. Za doprawianie gleby odpowiada brona wirnikowa Kredo (taka sama jak w siewnikach pneumatycznych Express) opierająca się na wale. Producent daje możliwość wyboru wału między zębatym i trapezowym o różnej średnicy. Redlice siewne DuoDisc powstały na bazie redlic TurboDisc montowanych w siewnikach serii Express i Pronto.
Zmiany w Pronto i Fokusie
Agregaty uprawowo-siewne Pronto o szerokości roboczej od 3 do 6 m. doczekały się kolejnych modernizacji. Pronto 6 DC będzie oferowane z 18-calowym wałem oponowym. W czasie transportu po drogach, wał oponowy służy maszynie jako podwozie. Większe koła zapewnią bezpieczną jazdę z prędkością do 40 km/godz. Dmuchawa układu pneumatycznego w nowych maszynach została zintegrowana z konstrukcją zbiornika i podniesiona do góry. W maszynach wyposażonych w system wysiewu nawozów PPF (Precisoin Placement of Fertilizer – precyzyjne umieszczanie nawozu), wieża rozdzielacza nawozu została przeniesiona w tylna część siewnika. Wcześniej rozdzielacz był zabudowany wewnątrz zbiornika. Przeniesienie wieży pozwoliło więc na zwiększenie pojemności zbiornika. Zmiany zaszły również pod zbiornikiem. Przebudowana obudowa aparatów wysiewających ułatwia przeprowadzenie próby wysiewu. Rozdzielacz nasion można zamówić również z możliwością odcinania dopływu ziarna do każdej z redlic. Dla Pronto 6 DC będzie dostępny również pojedynczy zbiornik o pojemności 4 000 l. Do oferty oficjalnie dołączył również agregat Fokus o szerokości roboczej 3 metrów. Maszyna jest oferowana z redlicami talerzowymi TurboDisc lub zębowymi TurboEdge. Jako dodatkowy zbiornik nasion (np. rzepaku) można wykorzystać 400-litrowy siewnik poplonów MiniDrill.
Największy Avatar i nowe opcje Maestro
Avatar to rodzina maszyn dedykowanych do siewu bezpośredniego. Do oferty dołączą nowe modele o szerokości roboczej 12 metrów. Szerokość transportowa nie przekracza 3 m. Na osi siewnika można zamontować pojedyncze lub bliźniacze koła z oponami o szerokości od 520 do 900 mm. Zbiornik o pojemności 6 500 l. jest podzielony w stosunku 40/60. Jednotarczowe redlice SingleDisc odpowiadają za jednoczesny wysiew nasion i nawozów. Rozstaw redlic to 25 cm. Duży nacisk (nawet do 400 kg) pozwala na pracę w różnych warunkach.
Do końca 2020 roku siewniki precyzyjne Maestro były oferowane wyłącznie z podciśnieniowymi aparatami wysiewającymi AirVac. Od tego roku jako opcję specjalną można wybrać nadciśnieniowe aparaty AirSpeed. Przezbrojenie aparatów do wysiewu nasion różnych gatunków ogranicza się do wyboru odpowiedniej tarczy oraz regulacji wartości pod- lub nadciśnienia. Od przyszłego roku aparat wysiewający będzie można dobierać dowolnie. Siewniki z systemem nadciśnieniowym będą miały w nazwie literę „X” (np. Maestro RX) a maszyny z aparatami podciśnieniowymi nadal będą oznaczone litera „V” (np. Maestro SV).
Zmieniony Joker CT i nowe opcje Cultro
Zawieszane brony talerzowe Joker CT zyskają nowe uchwyty talerzy (które zostały już przetestowane w modelach półzawieszanych RT). Lekko zmieniony kąt natarcia talerza ma pozwolić na pełne podcięcie przy minimalnej głębokości pracy. Oprócz tego boczne ekrany zostaną zastąpione przez obrotowy talerz o dużej średnicy (podobne rozwiązanie producent stosuje w ciężkich bronach serii HD). Dodatkową opcją jest możliwość zawieszania na ramie dodatkowych obciążników ułatwiających zagłębianie się w suchym i twardym podłożu.
Do tej pory wały nożowe Cultro TC były dostępne w szerokościach 3 i 12 m. Niebawem oferowane będą również maszyny 5-, 6- i 9-metrowe. Noże na przednim i tylnym wale skręcają się w przeciwnych kierunkach. Na każdym walcu jest zamontowanych po 6 noży. Obecnie narzędzia o szerokości 3 – 6 m. są oferowane jako zawieszane na przedni TUZ. Do zaczepiania z tyłu ciągnika oferowane są z kolei wersje o szer. od 3 do 12 m.
Finer – nowy agregat zębowy
Koncepcja agregatu Finer to płytkie podcięcie na całej powierzchni pracy. Zapewnia to połączenie zębów rozstawionych co 15 cm oraz redlic skrzydełkowych o szerokości 22 cm. Kultywator sprawdzi się zarówno podczas uprawy przedsiewnej jak i niszczenie wschodzących chwastów. Zęby są rozmieszczone w 4 rzędach. Do pracy w trudnych warunkach można zamontować podwójne pióra sprężyny zęba. Agregat można wyposażyć w tylny wał lub włókę wyrównującą. Włóka może składać się z jednego lub dwóch rzędów zębów. Dodatkowo włóka 2-rzędowa może być regulowana hydraulicznie. Co ciekawe konstrukcja ramy pozwala na szybką wymianę narzędzia doprawiającego. Zależnie od warunków można we własnym zakresie zamontować włókę lub wał. A to nie koniec możliwości Finera. Oprócz siewnika poplonów MiniDrill będzie można doposażyć w pełnoprawny system wysiewu nasion oparty o dwie wieże rozdzielające. W tym przypadku potrzebny będzie również przedni zbiornik Parter FT.
Opr. ap
Foto: Adam Płachta, profi; firmowe
Adam Płachta
redaktor magazynu Profi
<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi”</p>
Najważniejsze tematy