Fendt Ideal 7 jedzie do Bednar
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fendt Ideal 7 jedzie do Bednar

12.09.2019autor: dr Piotr Łuczak

Znany naszym Czytelnikom kombajn Fendt Ideal, o którym pisaliśmy i którego filmowaliśmy nie raz, tym razem w wersji 7 dotrze na AgroShow.

Fendt Ideal to nowo opracowany kombajn zbożowy. Producent chwali się, że maszyna jest wydajna, niezawodna, prosta w obsłudze, gwarantuje wysoką jakość ziarna i słomy.
Sprzęt posiada silnik AGCO Power o mocy 451 KM. 


System młócenia i separacji Helix



Wszystkie ziarna są oddzielone bez pogarszania jakości słomy. Przyczynia się do tego najdłuższy rotor na rynku o długości 4,84 m i średnicy 600 mm. Jest też półka zwrotna pod rotorem. Półka zwrotna pod pojedynczym rotorem jest specjalnie wyprofilowana, aby możliwie równo wypełnić podsiewacz materiałem. W ten sposób optymalnie wykorzystuje się całą długość podsiewacza, a zbierany materiał jest rozłożony równomiernie.

Pełna moc, cyklonowy układ czyszczenia 

Cyklonowy wentylator o dużej mocy składa się z trzech modułów otwartych po bokach, co zapewnia maksymalną wydajność przepływu powietrza. Najdłuższe sita na rynku z zamontowanymi przegrodami to czystość ziarna. 
Fendt Ideal 8 opcjonalnie może być wyposażony w zbiornik ziarna o pojemności 17 100 l. Zdolność opróżniania wynosi 210 l/s i to – jak podaje Fendt – najszybszy wydatek rozładunku na rynku. Rura wyładowcza podczas wyładunku ziarna może być sterowana tam i z powrotem za pomocą przełącznika obrotowego ScrollSwing na wielofunkcyjnym joysticku. Wraz z hydraulicznym dostosowaniem szybkości opróżniania przez Streamer Gates osiąga się delikatny proces wyładunku ziarna ze zbiornika. 
Wąska rama kombajnu 1,40 m oferuje więcej miejsca na najszersze opcje kół transportowych i napędu gąsienicowego. Dlatego też Fendt Ideal 8 spełnia aktualne przepisy ruchu drogowego o maksymalnych szerokościach zewnętrznych poniżej 3,30 m i 3,50 m.

r e k l a m a
Również w przypadku napędu gąsienicowego przedniej osi Fendt IDEAL 8 osiąga szerokość zewnętrznej poniżej 3,30 m już przy użyciu 26-calowych gąsienic TrackRide jego powierzchnia kontaktu z podłożem wynosi 2,55 m2 i zapewnia niski nacisk na glebę. 


System IDEALharvest



Ten system został opracowany specjalnie dla kombajnu Ideala. Kombajn z czujnikami masy akustycznej (MADS), przedstawia wyświetlając stan obciążenia zespołu omłotowego i czyszczenia w czasie rzeczywistym. Czujniki są montowane wzdłuż rotorów i skrzyni sitowej i rozpoznają przepływ materiału wewnątrz maszyny, jak również powstałe straty. 

Zastosowanie czujników MADS, połączonych z kamerą jakości ziarna, umożliwia wyświetlanie strat ziarna, udział uszkodzonych ziaren i czystości ziarna. Operator widzi na iPadzie, proces przedstawiony graficznie w czasie rzeczywistym, czy materiału jest więcej w przedniej lub tylnej części, czy po prawej lub po lewej stronie. 
Za pomocą aplikacji SmartConnect może wybrać strategię danych dla danego zbioru plonu między dopuszczalnymi uszkodzeniami, stratami ziarna i czystością przedstawioną graficznie ilustrowanym trójkącie na iPadzie.

Ponadto, operator ustala proporcję pomiędzy przepustowością maszyny a jakością plonu. Maszyna automatycznie dostosowuje się do tych wymagań i reaguje w czasie rzeczywistym na zmieniające się warunki zbioru. Na przykład system IDEALharvest może automatycznie dostosować prędkość obrotową rotorów przy natrafionych uszkodzeń ziarna. 
O filozofii full-line Fendt i innych maszynach koncernu czytaj tutaj. Nasz test Rogator.

Opr. pł
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fendt: odchodzi Paffen, będzie nowy prezes

W centrali Fendt następuje zmiana warty. Ustępuje długoletni prezes Peter-Josef Paffen. To koniec pewnej ery!

czytaj więcej

Zbiór soi: heder typu flex

profi odwiedziło gospodarstwa, które od kilku lat zbierają w Polsce soję. To nie jest łatwy kawałek chleba. Nie wystarczy zasiać i dbać o plon, bo najtrudniejszy jest zbiór. Potrzebne są specjalistyczne zespoły żniwne typu Flex.

czytaj więcej

Raport profi: kombajn Rostselmash Nova 340/330

Niedawno pojawił się nowy kombajn z rosyjskiej fabryki na Donem: kompaktowy, czterowytrząsaczowy model Nova. Wersja na rynki wschodnie – model 340, różni się wyposażeniem od wersji oferowanej w Polsce – modelu 330. W naszym raporcie przeczytacie, jakich zmian dokonał producent, żeby pozyskać klientów w Zachodniej i Środkowej Europie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)