Downs Crop Vision: sztuczna inteligencja sortuje ziemniaki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Downs Crop Vision: sztuczna inteligencja sortuje ziemniaki

12.02.2021autor: dr Artur Jakubek

Nowo opracowany system sortowania oparty na sztucznej inteligencji sortuje ziemniaki i rozpoznaje grudki ziemi oraz inne zanieczyszczenia. Według producenta, Dubrulle Downs, wydajność sortowania wynosi nawet do 100 t/h.

Obraz całej powierzchni bulwy

Grupa Dubrulle, francuski producent rozwiązań do przechowywania ziemniaków i właściciel marki Downs, wprowadza na rynek CropVision. To nowy system do sortowania nieumytych jeszcze ziemniaków, który korzysta z kamer przemysłowych do obrazowania pojedynczych bulw. W połączeniu z modelem komputerowym opartym na sztucznej inteligencji, system monitoruje całą powierzchnię bulw (360 stopni) i klasyfikuje je, według jakości lub rozmiarów. Jak informuje producent, ta technologia sortowania osiąga wydajność do 100 t / h.

Sztuczna inteligencja klasyfikuje ziemniaki

Na podstawie obrazów z kamer system wykrywa między innymi bryły ziemi, kamienie czy inne zanieczyszczenia. Jednocześnie kwalifikuje dobre, zzieleniałe, uszkodzone, popękane lub zepsute albo przerośnięte ziemniaki. Dzięki skanowaniu dookoła każdej bulwy osobno, sortowanie każdej partii jest szczegółowo rejestrowane. Indywidualnie sterowane palce wyrzutnika oddzielają wykryte zanieczyszczenia i poszczególne rozmiary bulw od głównego strumienia materiału.

Tak działa CropVision


CropVision z terminalem obsługowym

Posortowane w ten sposób ziemniaki i zanieczyszczenia mogą być automatycznie transportowane na dwie taśmy za pomocą palców wyrzucających. Wszelkich ustawień systemu CropVision dokonuje się za pomocą terminala z ekranem dotykowym. Można go łatwo połączyć z koszem przyjęciowym i urządzeniami sortującymi marki Downs.

opr. aj

fot. Downs

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Agritechnica 2021: duże zainteresowanie wystawców

DLG spodziewa się ponad 2000 wystawców na targach techniki rolniczej Agritechnica, które odbędą się od 14 do 20 listopada 2021 roku w Hanowerze. W maju ruszy platforma internetowa o nazwie „Agritechnica digital”. 

czytaj więcej

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Zasada działania ogniw fotowoltaicznych jest pozornie prosta, ale jak to się dzieje, że łapiąc promienie słoneczne zasilimy laptop, telewizor albo elektryczną ładowarkę teleskopową w obejściu?

czytaj więcej

Horsch i The Climate Corporation współpracują w ramach FieldView

Dzięki współpracy firmy Horsch z The Climate Corporation właściciele sprzętu ze Schwandorfu będą mieli większe możliwości i łatwiejszy dostęp do narzędzi cyfrowych firmy Bayer do analizy danych. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)