Claas: walce Shredlage poprawiają jakość TMR-u
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Claas: walce Shredlage poprawiają jakość TMR-u

24.10.2019autor: dr Artur Jakubek

Technologia Shredlage zaproponowana przez firmę Claas umożliwia cięcie sieczki na frakcje o długości do 30 mm. Zapewnia to lepszą strukturę kiszonki, większą ilość strawnych włókien oraz więcej skrobi dostępnej dla zwierząt.

Wymagania pod względem długości cięcia i kondycjonowania kiszonki kukurydzianej są obecnie bardzo różnorodne. Wyróżnia się trzy długości cięcia zielonki: 

  1. krótka sieczka – długość frakcji od 3,5 do 12 mm,
  2. długa sieczka – długość frakcji od 12 do 22 mm. Jest to najczęściej stosowany zakres długości,
  3. technologia Shredlage – koncepcja cięcia na frakcje o długości do 30 mm, wywodzącą się ze Stanów Zjednoczonych.

– Sieczka jest w niej przycinana na wyjątkowo długie fragmenty do 30 mm. Jak wiadomo, stopień naruszenia ziarna jest decydującym parametrem, gdy chodzi o uzyskanie wysokiej wydajności energetycznej z kiszonki kukurydzianej. Niewystarczające naruszenie ziaren kukurydzy oznacza stratę finansową, gdyż energię trzeba wtedy pozyskiwać z innej paszy, jak np. kukurydzy ziarnistej – mówi Andrzej Kulczyński z CLAAS Polska.

Trzy różne efekty kondycjonowania

Cechą szczególną walców Shredlage jest konstrukcja płaszczy o specjalnym profilu zębów piły, z dodatkowo wyfrezowanym rowkiem spiralnym na krawędzi. Jednocześnie jeden walec wyposażono w 110, a drugi w 145 rzędów zębów. Taka konstrukcja umożliwia osiąganie różnych efektów kondycjonowania. 
Najpierw sieczka jest zgniatana z mniejszą lub większą intensywnością – zależnie od wielkości szczeliny. Można ją regulować podobnie, jak ma to miejsce w przypadku systemów konwencjonalnych. Różna liczba zębów i 50% różnica pomiędzy prędkościami obrotowymi wywołuje dodatkowo efekt rozcierania zielonki. Ostatecznie łodygi są przeciągane przez rowek spiralny na krawędzi przedniego walca oraz przeciwbieżny rowek spiralny walca tylnego. W ten sposób łodygi kukurydzy są w pewnym zakresie obracane. W ten sposób względnie twarda skóra pokrywająca łodygi kukurydzy zostaje oddzielona od miękkiego rdzenia.

- Podczas pokazów, które organizowaliśmy we wrześniu w jednym z gospodarstw sieczkarnią CLAAS Jaguar, zebraliśmy kiszonkę z powierzchni 45,80 ha, a całkowita ilość zebranego materiału wyniosła 2589 ton przy średniej zwartość suchej masy 33,4%. Tego typu technologia może przyczynić się do znacznej poprawy efektywności zbieranego materiału w produkcji TMR-u – podsumowuje Andrzej Kulczyński.

Technologia Shredlage umożliwia pozyskanie kiszonki kukurydzianej, która jest pocięta na długie fragmenty i dobrze skondycjonowana. Uzyskana w ten sposób lepsza struktura kiszonki przekłada się na poprawę stanu zdrowia i aktywności żołądka bydła oraz redukcję kosztów paszy podstawowej. Dzięki temu uboga w energię pasza strukturalna (słoma) jest zastępowana wysokiej jakości kiszonką. Zaletą jest także większa ilość strawnych włókien oraz lepsze naruszenie ziarna, co zwiększa ilość skrobi dostępnej dla krowiego żołądka, a co z tym związane poprawia fermentację.

r e k l a m a

Lepsza strawność

W technologii Shredlage sieczkarnia zapewnia bardzo dobre naruszenie ziarna oraz wydłużony czas obróbki łodyg. Podczas trawienia w krowim żołądku, większe powierzchnie posiekanego materiału zapewniają bakteriom większą „powierzchnię aktywną” umożliwiającą naruszanie komórek roślinnych. To poprawia strawność i skuteczność strukturalną kiszonki. W konsekwencji poprawia się wydajność mleczna oraz dobrostan krów.

Amerykańskie doświadczenia dowodzą, że metoda Shredlage można stosować, gdy zawartość suchej masy w zielonce wynosi od 30 do 34%. przy długości sieczki wynoszącej od 26 mm do 30 mm. Przy zawartości suchej masy od 36 proc. do 40 proc. następuje zmniejszenie długości cięcia do 21 mm – ma to na celu uniknięcie wybierania kiszonki w korycie przez krowy. 

– Wielu producentom mleka udało się zwiększyć zawartość kiszonki kukurydzianej w racjach paszy przy jednoczesnym zmniejszeniu zawartości słomy i paszy treściwej. W tym samym czasie jeszcze bardziej zwiększono uzysk energii i suchej masy z hektara. Pasuje to idealnie do aktualnej sytuacji, gdzie z uwagi na coraz częściej występujące susze w uprawach, bardziej niż kiedykolwiek konieczne jest efektywne wykorzystanie powierzchni – mówi ekspert CLAAS Polska.

opr. aj

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raport profi: Claas Lexion 6900 i 44 tony ziarna na godzinę

Claas Lexion: prawie 44 tony ziarna na godz.! Zobacz film!

czytaj więcej
Testy ciągników

Test profi: 8–letni Claas Arion na hamowni!

Pierwszy taki test w Polsce! Do profesjonalnej hamowni podłączyliśmy 8-letni traktor Claas Arion 640 Cebis. Zobacz, ile stracił mocy i o ile wzrosło zużycie paliwa w porównaniu z testem takiego samego modelu, który jako nowy przetestowano 10 lat temu.

czytaj więcej

Agritechnica 2019: Claas API ułatwia wymianę danych

Nowy interfejs API umożliwia połączenie systemu Claas Telematics z programami różnych dostawców służącymi do zarządzania gospodarstwem. Ułatwia ro rolnikom planowanie i dokumentację danych za pomocą wybranego przez nich oprogramowania.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)