Claas: 100 Jaguarów z Terra Trac w 3 lata!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Claas: 100 Jaguarów z Terra Trac w 3 lata!

17.02.2022autor: dr Artur Jakubek

Nieco ponad 3 lata zajęło firmie Claas wyprodukowanie 100 sieczkarni Jaguar z układem gąsienicowym Terra Trac.


Terra Trac w sieczkarniach Jaguar

Zaprezentowane na targach Agritechnica 2017 jako rozwiązanie prototypowe, a wprowadzone do sprzedaży pod koniec 2018 roku, gąsienicowe układy jezdne Terra Trac są dostępne w modelach Jaguar 960 o mocy 653 KM i Jaguar 990 o mocy 925 KM. Claas jest pierwszym producentem, który stworzył układ gąsienic gumowych specjalnie do sieczkarni polowych. Setny Jaguar na gąsienicach, który 4. lutego opuścił linię montażową w Harsewinkel, w ciągu kilku tygodni trafi do Ameryki Północnej. Warto dodać, że ponad 90% maszyn flagowego modelu Claas Jaguar sprzedawanych na północnoamerykański rynek jest wyposażonych w układ Terra Trac.

Sieczkarnia na gąsienicach

- Sam Helmut Claas stał za inicjatywą opracowania gąsienicowego układu Terra Trac przeznaczonego do sieczkarni samobieżnych - wspomina Dominik Grothe z firmy Claas.

- Celem było zaoferowanie naszym klientom maszyny, która nie tylko zapewnia wysoką przyczepność i mniejsze ugniatanie gleby podczas zbioru kukurydzy w trudnych warunkach polowych, ale może być również wykorzystywana do zbioru traw z użytków zielonych tak skutecznie, jak tradycyjna maszyna kołowa. Warto zauważyć, że układ gąsienicowy ma także inne zalety, tj. płynna jazda do polu i odporność na znoszenie na zboczach, które przez wielu użytkowników są uważane za ważne zalety tego rozwiązania – dodaje Dominik Grothe.

Ochrona gleby

Podczas wykonywania nawrotów dwie centralne rolki prowadzące gumową gąsienice są hydraulicznie wysuwane w dół, co znacznie zmniejsza długość obszaru styku gąsienicy z podłożem. Takie rozwiązanie chroni glebę na uwrociach przez nadmierną erozją.  Z kolei duża powierzchnia styku podczas jazdy na wprost, zmniejsza ugniatanie gleby i do minimum ogranicza powstawanie kolein. Sieczkarnia Claas Jaguar wyposażona w szerokie na 635 mm gumowe gąsienice, ma całkowitą szerokość zewnętrzną mniejszą niż 2,99 m.

opr. aj

fot. firmowe

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowa ładowarka przegubowa Claas Torion 530

Wraz z modelem Torion 530, Claas wprowadza nową kompaktową ładowarkę przegubową. Jednocześnie modele 535 i 639 zyskują większą moc.

czytaj więcej

Nietypowa współpraca firm Claas i Carraro

Oprócz rozwoju i produkcji ciągników oraz dostaw osi i komponentów współpraca obejmuje również wymianę wiedzy.

czytaj więcej

Volker Claas nie żyje

Volker Claas, wieloletni członek Komitetu Akcjonariuszy Grupy Claas, zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 57 lat. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)