Cemis 1200 - nowy standard w sprzęcie Claasa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Cemis 1200 - nowy standard w sprzęcie Claasa

19.08.2022autor: Jan Józefowicz

Nowy terminal Claas Cemis 1200, wprowadzony latem 2021 r. w kombajnach Trion, jest teraz dostępny także dla serii Lexion, Jaguar i ciągników Claas. 

Oprócz sterowania jazdą automatyczną obsługuje też dokumentację online, ISOBUS,  zarządzanie zleceniami,  automatyczne zamykanie sekcji i zmienne dawkowanie. Nowy terminal Cemis 1200, opracowany przez Claas Electronic Systems, zastępuje dotychczasowy uniwersalny terminal S10. Wzornictwo, grafika i obsługa przez 12-calowy ekran dotykowy multi-touch bazuje na Claas Cebis, umożliwiając intuicyjną i prostą obsługę. Zastosowana w Cemis 1200 technologia odbioru sygnałów GNSS i sterowania maszyn została opracowana w ramach strategicznego partnerstwa we współpracy z firmą Trimble.

Szybki dostęp

Cemios 1200 ma 12-calowy wyświetlacz o wysokiej jasności z funkcją multi-touch i ręcznym przełączaniem widoku dzień/noc. Obszary robocze i okna dodatkowe do obsługi jazdy automatycznej, zmiennego dawkowania, ISOBUS oraz dokumentacji mogą być dowolnie konfigurowane. Quick Access umożliwia przy tym bezpośredni, szybki dostęp do najważniejszych funkcji i do menu głównego.

Licencja na sygnał korekcyjny na 5 lat

Cemis 1200 dla zapewnienia maksymalnej dokładności jest dostarczany z odbiornikiem Multi GNSS SAT 900. Odbiornik i czujniki wspomagające są zabudowane w jednym elemencie. SAT 900 obsługuje wszystkie sygnały korekcyjne (Satcor by Trimble RTX na całym świecie; EGNOS dla Europy; RTK NET i RTK ready, SBAS dla Ameryki i Japonii) i umożliwia korzystanie z GPS, GLONASS, Galileo i Beidou. Odbiornik i terminal można szybko i łatwo wymieniać pomiędzy różnymi maszynami Claas we flocie.

W standardzie Cemis 1200 ma zintegrowane zarządzanie licencjami Claas i GPS Copilot do wspomaganego satelitarnie prowadzenia równoległego. Dla jazdy automatycznej, wspomaganej satelitarnie dostępny jest Claas GPS Pilot. Seryjnie dostępna jest 5-letnia licencja na sygnał korekcyjny Satcor 15 by Trimble RTX, który umożliwia uzyskanie dokładności +/- 15 cm. Dla bardziej precyzyjnej pracy opcjonalnie dostępny jest Satcor 3 by Trimble RTX z dokładnością +/- 3 cm jako alternatywa dla sygnałów korekcyjnych RTK. W Ameryce Północnej i Europie dostępny jest ponadto Satcor 3 FAST by Trimble RTX, który przy tym samym poziomie dokładności wymaga czasu inicjalizacji poniżej dwóch minut.

r e k l a m a

Dokładność od +/- 2 do 3 cm

Na potrzeby stosowania w szczególności technologii Controlled Traffic Farming lub Strip-Till za pośrednictwem technologii RTK można wykorzystać sygnał korekcyjny RTK NET, co pozwala na uzyskiwanie bardzo wysokiej powtarzalności w zakresie od +/- 2 do 3 cm na przestrzeni kilku lat. Elementem wszystkich sygnałów RTK jest technologia mostkowania RTK Bridging Standard, która w razie awarii sygnału korekcyjnego przez okres do 20 minut płynnie dostarcza korekty backupowe na poziomie kilku centymetrów. Dla nieograniczonego korzystania z technologii mostkowania  dostępna jest licencja RTK Bridging Premium.

Import i eksport zadań roboczych 

Standardowo Cemis 1200 oprócz systemu GPS Pilot do jazdy automatycznej ma funkcje ISOBUS: UT/AUX-N i zarządzanie zadaniami TC-BAS do sterowania narzędziami dołączanymi ISOBUS oraz Online File Transfer do przesyłania zleceń online na potrzeby dokumentacji. TC-BAS pozwala na import i eksport zadań roboczych ze ścieżkami referencyjnymi, granicami pól i wykonanymi pracami w formacie ISO-XML we współdziałaniu z programem do zarządzania gospodarstwem. W połączeniu z Telematics lub systemami FMIS, 365FarmNet i Omnia możliwa jest wymiana zleceń roboczych online. 

Opcjonalnie dostępne są również funkcje:

  • TC-SC do automatycznego sterowania sekcjami szerokości roboczych Section Control z kompatybilnymi narzędziami dołączanymi ISOBUS, takimi jak siewniki, rozsiewacze nawozów, opryskiwacze czy pielniki. Możliwe jest sterowanie nawet 80 sekcjami.
  • TC-GEO do gromadzenia, przesyłania i mapowania georeferencyjnych  danych jako dokumentacji i podstawy do planowania na poszczególnych strefach pól.
  • Variable Rate Application (VRA) do opartego na systemie GPS zmiennego dawkowania podczas wysiewu, nawożenia lub stosowania środków ochrony roślin. Mapy aplikacyjne są przekazywane do menedżera zadań jako zlecenia ISO-XML.

opr. jj

autor Jan Józefowicz

Jan Józefowicz

redaktor

<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

O czym przeczytasz w 5-2022?

New Holland zasilany gazem, test John Deere 7R 350, czy porównanie systemów zawieszenia brony talerzowej Lemken Rubin 10 – to tylko niektóre z tematów, o których przeczytasz w najnowszym wydaniu profi.

czytaj więcej

Czym charakteryzuje się nowy Juwel?

Oferta marki Lemken wzbogaca się o serię lekkich, obracalnych pługów zawieszanych Juwel 6.

czytaj więcej

Jeden traktor do wielu zadań

Funkcjonalność traktorów ogrodowych Al-Ko sprawia, że są sprzętem wielozadaniowym, co pozwala im zastąpić w ogrodzie kosiarkę, pług, walec, a nawet siewnik.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)