Case IH: precyzja i oszczędność
AFS - rolnictwo precyzyjne w zasięgu mniejszych gospodarstw
Wraz z rosnącą dostępnością niedrogich, ale bardzo dokładnych rozwiązań dla rolnictwa precyzyjnego, w tym systemów automatycznego kierowania narzędziami na uwrociach i automatycznego zawracania, małe i średnie gospodarstwa mogą odnotować zwrot inwestycji w sprzęt rolnictwa precyzyjnego, na podobnym poziomie, jak większe gospodarstwa - to opinia Alessio Quatraro z Case IH i CNH Industrial.
Te same ścieżki
Automatyczne systemy kierowania sterowane przez GPS poprawiają dokładność i bezpieczeństwo w nocy lub przy słabej widoczności. W przypadku prac na użytkach zielonych, np. rozsiewanie nawozów, gdzie poprzednie przejazdy są trudne do wykrycia i porównania, zapewniają dokładność aplikacji między sąsiednimi przejazdami.
Im dokładniejszy sygnał GPS, tym większe są korzyści. Podstawowy system z powtarzalnością 10-15 cm pozwala na wykonywanie równoległych przejazdów wystarczająco dokładnych do mniej precyzyjnych zadań, np. rozrzucania obornika. Sygnał korekcyjny RTK z dokładnością 2,5 cm umożliwia przyjęcie kontrolowanego ruchu pojazdów. Te same ścieżki przejazdowe traktora minimalizują ugniatanie gleby, co korzystnie wpływa na wzrost roślin.
Wydajność i wygoda pracy
Automatyczne kierowanie z wykorzystaniem RTK jest szczególnie przydatne w uprawach rzędowych, takich jak kukurydza, czy buraki, gdzie precyzyjne umieszczanie nasion i dopasowanie pasa siewu do odchwaszczania mechanicznego. Korzystanie z GPS wpływa na zmniejszenie zużycie paliwa, zwiększa tempo pracy, ogranicza zmęczenie traktorzysty i choćby przez to wpływa na bezpieczeństwo, co ma podstawowe znaczenie w każdym gospodarstwie.
Zamawianie ciągnika
Takie rozwiązania coraz częściej trafiają do gospodarstw o mniejszym i średnim areale. Quatraro przytacza przykład właściciela takiego traktora, jak Case IH Maxxum lub Puma, typowego dla średnich gospodarstw. Jeśli przy zamawianiu takiego ciągnika rolnik zdecyduje się na wariant „AccuGuide-ready” będzie wyposażony w niezbędne komponenty elektryczne i hydrauliczne. Terminal AFS, kontroler nawigacji i odbiornik AFS 372 można od razu zainstalować na ciągniku, albo dodać później. Dzięki terminalowi AFS 700 na podłokietniku pozwoli to użytkownikowi w pełni korzystać z automatycznego prowadzenia od momentu dostawy.
Naciśnij przycisk na uwrociu
Rozwiązania Case IH połączyły funkcje niezależnego systemu zarządzania na uwrociach HMC II i automatycznego systemu skrętu AccuTurn, aby stworzyć AccuTurn Pro. Automatyzuje to operacje na końcu pola, zwiększa komfort i wydajność.
Po prostym programowaniu sekwencji na uwrociach w zależności od czasu lub odległości - takich jak wyłączenie napędu na 4 koła, podniesienie narzędzia i wyłączenie WOM - wystarczy naciśnięcie przycisku na uwrociu, aby ciągnik wykonał dane sekwencje czynności.
Dokładność sygnału
Ciągniki Case IH wyposażone w AccuGuide mogą korzystać z różnych wariantów dokładności, od bezpłatnego sygnału EGNOS (20-25 cm), przez Range Point RTX (15 cm) aż po RTK (2,5 cm) .
opr. jj
Jan Józefowicz
redaktor
<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>
Najważniejsze tematy