Auta elektryczne - rejestracje w Polsce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Auta elektryczne - rejestracje w Polsce

26.03.2019autor: Jan Józefowicz

1176 aut napędzanych energią elektryczną zarejestrowano w Polsce w 2018 r. (CEPiK). Szczególnym zainteresowaniem cieszą się one wśród klientów (63%) firm leasingowych i CFM.



Eksperci Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL) zwracają uwagę, że jeśli elektromobilność ma w Polsce nabrać tempa, nie może odbyć się to bez udziału przedsiębiorstw i ich edukacji w zakresie metod finansowania i zakupu pojazdów elektrycznych.

Leasing aut "na prąd"

EFL już od 2004 r. finansuje pojazdy z alternatywnymi napędami. W 2018 r. wyleasingował ich 223 szt., co stanowi niemal 19 proc. udział w rynku. Firma jest także liderem, jeśli chodzi o finansowanie leasingiem aut Tesli. Od 2014 r. sfinansowała zakup 89 sztuk, a w 2018 r. już wyleasingowała ich 32. Odbiorcami są przede wszystkim mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do 5 osób.

Leasing baterii...

# Nowoczesne formy finansowania, np. możliwość leasingu samej baterii, mogą mieć decydujące znaczenie, jeśli chodzi o ekonomiczny sens zmiany dominującego obecnie spalinowego środka transportu na elektryczny – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL. W krajach zachodnich nawet 75 proc. samochodów elektrycznych jest leasingowana lub wynajmowana. W Polsce wskaźnik ten jest sporo niższy, co pokazuje że ten segment rynku ma bardzo duży potencjał wzrostu.

r e k l a m a

Nie będzie miliona aut elektrycznych

Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) i Frost & Sullivan „Polish EV Outlook 2019” wynika, że osiągnięcie zakładanego przez polski rząd poziomu 1 miliona aut elektrycznych w 2025 r. nie będzie możliwe. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych jak do tej pory nie przyspieszyła tempa rozwoju tego rynku, gdyż nie wynikały z niej wymierne korzyści dla nabywców elektryków.

To musi się opłacać

W szczególności dla przedsiębiorców, dla których argumenty ekologiczne, np. dotyczące poprawy jakości powietrza w miastach, nie są wystarczające. Elektromobilność musi się im po prostu opłacać. Tymczasem, do tej pory przyszli właściciele pojazdów elektrycznych mogą liczyć na możliwość korzystania z buspasów, darmowe parkowanie w płatnych strefach oraz wyższe odpisy amortyzacyjne. Ponadto pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na zniesienie w Polsce akcyzy na samochody elektryczne.

Dopłata do zakupu samochodu elektrycznego

Zdaniem EFL, który specjalizuje się w finansowaniu ekopojazdów, czynnikiem, który może jednak nieco bardziej pobudzić rynek, mogą być dopłaty, o których mowa w projekcie rozporządzenia (przedstawionym w lutym br.) Ministra Energii w sprawie szczegółowych warunków udzielania oraz rozliczania wsparcia ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Zakłada on między innymi do 36 tys. zł dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Przy średniej cenie ok. 150 tys. zł taki bonus oznacza oszczędność rzędu jednej czwartej wartości pojazdu.

Odliczenie 100% VAT

Sytuację mógłby poprawić impuls płynący z Ministerstwa Finansów w obszarze zmian regulacji dotyczących podatku VAT – w przypadku finansowania osobowego samochodu elektrycznego przedsiębiorcy przysługiwałoby prawo do odliczenia 100% VAT, tak jak jest to obecnie stosowane w przypadku samochodów ciężarowych.

Źródło finansowania aut elektrycznych

Kolejny obszar, który mógłby dopełnić program wsparcia rozwoju elektromobilności to skierowanie przez rząd i bank centralny oferty wsparcia (np. celowej niskooprocentowanych linii kredytowych) adresowanej do instytucji finansowych wspierających przedsiębiorców chcących wykorzystywać samochody z alternatywnym napędem, co przełożyłoby się na możliwość uzyskania taniego źródła finansowania pojazdów elektrycznych. Źródło informacji - EFL.

opr. jj

fot. Jan Józefowicz

autor Jan Józefowicz

Jan Józefowicz

redaktor

<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mechanik na medal do EuroSkills

Zaczynają się rywalizacje mechaników - branżowe konkursy Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych, organizatora Agro Show.

czytaj więcej

Motor Show 2019 - relacja

Właśnie dobiegła końca kolejna edycja targów Poznań Motor Show - największych targów motoryzacyjnych w Europie środkowej. Wystawcy przygotowali ponad 60 nowości. Profi – profesjonalna technika rolnicza przedstawia relację filmową przedstawiającą różne oblicza piękna targów Motor Show 2019!

czytaj więcej

Mistrzowie wśród młodych mechaników rolniczych

Znamy już wyniki Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, które patronem medialnym były redakcje Profi i top agrar Polska. W finale imprezy udział wzięło 20 zespołów, a o miejscu na podium decydowały... sekundy!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)