Atlas II - nowy produkt z Unii
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Atlas II - nowy produkt z Unii

18.05.2019autor: Jan Józefowicz

W agregacie zębowym Atlas II (3-8 m) zmieniono konstrukcję ramy głównej w 4 modelach uprawowo-siewnych z Unii. Przyjrzyjmy się na czym to polega?



Dodatkowa belka, od dyszla aż do układu ponoszenia podwozia, wzmacnia i stabilizuje ramę główną agregatu. Jednym z celów zmian w konstrukcji był większy wybór elementów roboczych. Dzięki temu można lepiej dopasować sprzęt do warunków glebowych w gospodarstwie. W przypadku, np. zębów, z dotychczas oferowanych dwóch sekcji uprawowych SX i S, zwiększono ich liczbę do 4 sekcji.

Nowe sekcje zębów to czterorzędowa wersja SV o wymiarach 45x10 mm z wąską dwustronną redliczką i trzyrzędowa SE o wymiarach 32x12 mm, z dodatkową sprężyną wzmacniającą (32x10 mm) i gęsiostopką o szerokości podcięcia 175 mm. Niezależnie od wyboru sekcji pól zębowych, każda z nich opcjonalnie może zostać wyposażona w regulację hydrauliczną.

W standardzie występuje mechaniczna regulacja wrzecionem. Na glebach mozaikowatych, przy częstych zmianach głębokości pracy, warto zdecydować się na regulację hydrauliczną. Regulacji dokonuje się z kabiny, obserwując skalę.

Wał doprawiający

W agregatach Atlas można wybrać wał doprawiający. W dotychczas produkowanym modelu występuje tylko jeden rodzaj, wał naprzemienny crosskill-crosskill o średnicy 400/400 mm. Zmiana polega na wprowadzeniu nowego segmentu podwójnych, strunowych wałów doprawiających o średnicy 400/400 mm. To standardowe wyposażenie agregatu. Naprzemienne wały crosskill-crosskil oferowane są opcjonalnie. Przeznaczone są na gleby średnie, średniociężkie i zwięzłe. Za każdym tych wałów w standardzie występuje płoza wyrównująca rolę z dociskiem sprężynowym.

W agregacie Atlas II przy wyborze wałów naprzemiennych crosskill-crosskill, zamiast tylnej płozy wyrównującej powierzchnię można zamontować rząd wałków strunowych o średnicy 300 mm. Mała średnica wału zwiększa ich prędkość obrotową, co lepiej rozbija grudki gleby pozostające po pracy wałów naprzemiennych.

r e k l a m a

Spulchniacze śladów

Zmiany konstrukcyjne objęły również przednią część agregatu, odpowiadającą za wstępną obróbkę gleby. Pierwszym elementem są spulchniacze śladów kół ciągnika. Zwiększono zakres głębokości pracy i wprowadzono regulację ustawienia kąta podcięcia gęsiostopki, dostosowując do położenia dyszla. Ponadto standardowa płoza przednia może zostać wymieniona na:

  • włókę sprężystą z hydrauliczną regulacją głębokości pracy;
  • bronę talerzową tnącą typu D z talerzami przetłoczonymi (falistymi), zamocowanymi na uchwytach ze stali sprężystej.

W wersji standardowej agregat wyposażony został w elementy robocze takie jak: spulchniacze śladów z punktową regulacją głębokości, płozę przednią wrównającą, przedni wał strunowy o średnicy 400 mm, dwurzędową sekcję zębów SX o szerokości podcięcia 260 mm, płozę zagarniającą za sekcją zębów z regulacją oczkową (łańcuszek) oraz podwójne wałki doprawiające struna–struna o średnicy 400/400 mm. To nowość w ofercie Unii. Końcowym elementem wyrównującym jest płoza uzębiona z dociskiem sprężynowym.

Modele półzawieszane o szerokościach roboczych 4 i 5 m do transportu składane są dwoma siłownikami (po jednym na daną sekcję). Natomiast modele o szerokościach 6 i 8 m składane są za pomocą czterech siłowników (po dwa na każdej z sekcji).

Blokada transportowa

Nowością jest również wprowadzenie zintegrowanej blokady transportowej. Większość agregatów wyposażonych jest w mechaniczną blokadę transportową – po złożeniu do pozycji transportowej traktorzysta musi założyć blokadę (łącznik lub wrzeciono), co zabiera czas i nie jest komfortowe. Natomiast agregaty Atlas II H w standardzie mają hydrauliczną blokadę transportową. Zamykanie odbywa się automatycznie, a otwieranie blokady podczas rozkładania maszyny do pozycji roboczej.

oprac. jj

fot. firmowe

autor Jan Józefowicz

Jan Józefowicz

redaktor

<p class="MsoNormal">redaktor magazynu „profi" i portalu profitechnika.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Unia - nowe rozsiewacze MX i MS

Firma przygotowała nowy model rozsiewacza o symbolu MX 1000, który uzupełnienia linię maszyn serii MX ze szczelinowym system dozowania nawozu.

czytaj więcej

Czym charakteryzuje się nowy Juwel?

Oferta marki Lemken wzbogaca się o serię lekkich, obracalnych pługów zawieszanych Juwel 6.

czytaj więcej

Jeden traktor do wielu zadań

Funkcjonalność traktorów ogrodowych Al-Ko sprawia, że są sprzętem wielozadaniowym, co pozwala im zastąpić w ogrodzie kosiarkę, pług, walec, a nawet siewnik.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)