Agrifac: obraz Mona Lisa malowany opryskiwaczem Condor V
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Agrifac: obraz Mona Lisa malowany opryskiwaczem Condor V

25.02.2021autor: dr Artur Jakubek

Znany producent opryskiwaczy samojezdnych Agrifac pokazał próbkę możliwości precyzyjnego opryskiwania upraw. Dzięki rozwiązaniom technicznym dostępnym w opryskiwaczu Condor V, na 3-hektarowym polu powstała kopia obrazu Mona Lisa.

Zadaniem rolnictwa precyzyjnego jest ograniczanie zużycia środków produkcji, nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także środowiskowych. Mniej substancji chemicznych na polu, to mniejsze wydatki na ich zakup, zdrowsza żywność i czystsze środowisko. Z pomocą przychodzi technologia zmiennego dawkowania środków ochrony roślin i nawozów. Do tego jednak potrzebne są maszyny, które obsłużą mapy aplikacyjne (opisujące, ile środków i na którym obszarze pola zastosować), ale także rozwiązania technologiczne umożliwiające pracę ze zmiennym wydatkiem cieszy.

Agrifac Condor V

Jednym z producentów, którzy dysponują taką technologią, jest holenderska firma Agrifac, która oprysk punktowy wprowadziła już w 2016 roku. Ostatnio w spektakularny sposób zaprezentowano możliwości samojezdnego opryskiwacza Condor V.

Mona Lisa na śniegu

Na 3-hektarowym polu pokrytym cienką warstwą śniegu, wykonano oprysk przyjaznym dla środowiska czerwonym barwnikiem. Dzięki przygotowanej wcześniej mapie aplikacji cieczy oraz opryskowi punktowemu, na śniegu powstała kopia obrazu Mona Lisa Leonarda Da Vinci. Reprodukcja miała wymiary ok. 132 x 200 m.

Belka polowa w Agrifac Condor V

Na belce polowej rozmieszczone w 25-centymetrowych odstępach rozpylacze są sterowane indywidualnie. Taki rozstaw umożliwia oprysk środków na poziomie rośliny. Wielkość dawki regulowana jest poprzez zmienię częstotliwości zamknięcia dyszy, która może się włączać i wyłączać 100 razy na sekundę. To umożliwia precyzyjne sterowanie dawką na bazie sygnału GPS, nawet przy dużych prędkościach. Podczas tworzenia obrazu zużyto 1635 l cieczy ze średnim wydatkiem na poziomie 525 l/ha. Maksymalny wydatek wynosił 843 l/ha, a nad określonymi fragmentami pola rozpylacze były całkowicie zamykane.

opr. aj

fot. Agrifac

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raport profi: Agrifac Condor V MountainMaster

Czy firma Agrifac z płaskiej, jak stół Holandii, zbudowała opryskiwacz przeznaczony do pracy w na górzystych polach? Sprawdziliśmy, jak w takich warunkach spisuje się samojezdny Condor V w wersji MountainMaster.

czytaj więcej

Kramp rezygnuje z uczestnictwa w targach Agritechnica i EIMA

Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną, firma Kramp zapowiedziała, że nie weźmie udziału w żadnych europejskich targach w 2021 roku.

czytaj więcej

Nowości w kombajnie EVO 280

Dwurzędową maszynę Grimme pokazano po raz pierwszy w 2018 r. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)