Wiele polskich gleb wymaga wapnowania
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wiele polskich gleb wymaga wapnowania

01.12.2022autor: Janusz Biernacki

Zakwaszenie gleb to jeden z najważniejszych czynników ograniczających produkcję roślinną. Pogarsza urodzajność gleb i zwiększa koszty prowadzenia uprawy.

Według raportu GUS, w latach 2018–2021 najwięcej gleb o najwyższym stopniu zakwaszenia było w województwie podkarpackim, gdzie 30% gleb ma odczyn bardzo kwaśnym, a 32% kwaśny. Drugim w tej klasyfikacji jest województwo podlaskie z 28% gleb o odczynie bardzo kwaśnym i 34% kwaśnym. Z kolei w województwie opolskim stwierdzono najniższy stopień zakwaszenia gleb. Tu jedynie 4% przebadanych próbek wykazało odczyn bardzo kwaśny, a 17% kwaśny. Najwięcej gleb zasadowych odnotowano natomiast w województwach świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim (po 18% przebadanych próbek; patrz wykres; źródło GUS).
W latach 2018–2021 potrzebie wapnowania podlegało 68% gleb rolnych, z czego dla 22% było ono konieczne, dla 14% – potrzebne, dla 16% – wskazane i dla kolejnych 16% – ograniczone. Dla 32% przebadanych próbek potrzeba wapnowania była zbędna.
Najbardziej zakwaszone gleby odnotowano w województwie podkarpackim, gdzie dla 64% gleb wapnowanie uznano za konieczne lub potrzebne oraz w województwie małopolskim, w którym zabieg ten był wymagany na 64% przebadanych powierzchni. Najmniejszą potrzebę wapnowania pól stwierdzono natomiast w województwach kujawsko-pomorskim, gdzie dla 49% gleb uznano nawożenie wapnem za zbędne oraz w świętokrzyskim – dla 44% i w wielkopolskim – dla 42%.
[bie]

autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Program wapnowania gleb w 2023 roku: ile pieniędzy na wsparcie?

Program wapnowania gleb będzie kontynuowany w 2023 roku. Jakie środki w ramach programu wapnowania gleb przeznaczyły na wsparcie rolników Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej? Sprawdź dokładne kwoty!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu – Sesja: Uprawa i technika II

Coraz trudniej jest gospodarować w rozchwianych warunkach pogodowych i rynkowych. Obecnie bardzo dużym wyzwaniem jest ochrona upraw w warunkach suszy i upałów. Jedną ze strategicznych potrzeb gleb jest natomiast wprowadzanie w coraz szerszym zakresie międzyplonów, które działają fitosanitarnie, strukturotwórczo i aktywują życie biologiczne. Na te zagadnienia odpowiemy podczas już VIII Forum Rolników i Agrobiznesu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)