Uprawiasz orkisz? Będą dopłaty do materiału siewnego!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawiasz orkisz? Będą dopłaty do materiału siewnego!

09.11.2021autor: wk

Będą dopłaty do materiału siewnego pszenicy orkisz. Zdaniem rządu na europejskim i krajowym rynku zbóż ten gatunek zbóż przeżywa obecnie swój renesans i zasługuje na wsparcie.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Do jakich gatunków przysługuje dopłata?

W obowiązującym rozporządzeniu Rady Ministrów z 2013 r. w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany wskazano 3 grupy roślin uprawnych, w przypadku których rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty do powierzchni gruntów ornych obsianych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Gatunki objęte dopłatami należą do zbóż: jęczmień, owies nagi, owies szorstki, owies zwyczajny, pszenica twarda, pszenica zwyczajna, pszenżyto, żyto; roślin strączkowych: bobik, groch siewny (odmiany rolnicze), łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, soja, wyka siewna; ziemniaka.

Dłuższa lista

Poszerzenie wyżej wymienionej listy gatunków o pszenicę orkisz umożliwi ubieganie się producentom rolnym o przyznanie dopłaty, a tym samym pozwoli na obniżenie kosztów produkcji dla gospodarstw rolnych w których uprawia się ten gatunek.

- Projekt rozporządzenia przewiduje poszerzenie listy gatunków objętych dopłatą o pszenicę orkisz (Triticum spelta). Na europejskim i krajowym rynku zbóż, uprawa gatunku pszenicy orkisz przeżywa obecnie swój renesans. Produkcja orkiszu może być dobrą alternatywą dla gospodarstw ekologicznych oraz tych, które chcą prowadzić produkcję przyjazną dla środowiska dostarczając społeczeństwu zdrową i bezpieczną żywność – napisano w uzasadnieniu projektu.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2021 r.

wk


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie 2021: ile środków trafiło na konta rolników?

ARiMR uważa, że wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych w ramach PROW przebiega sprawnie. Na kontach rolników znajduje się już ponad połowa przeznaczonych na ten cel środków.

czytaj więcej
Aktualności

Dopłaty bezpośrednie będą wyższe. Rząd chce wprowadzić dodatkową płatność uzupełniającą!

Jeszcze w tym roku będzie ustawa, która wprowadzi od przyszłego roku uzupełniającą płatność podstawową. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 400 milionów złotych. W ten sposób małe i średnie gospodarstwa mają osiągnąć średnią unijną dopłat, a potem ją przekroczyć.

czytaj więcej
Zarządzanie

Jakie będą stawki ubezpieczeń rolnych?

Rząd proponuje maksymalne stawki ubezpieczeń rolnych. Dzięki temu rolnicy mają mieć zapewniony odpowiedni poziom ochrony ubezpieczeniowej upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)