Yara wstrzymuje produkcję nawozów w Belgii
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Yara wstrzymuje produkcję nawozów w Belgii

21.09.2022autor: Karol Pomeranek

Wstrzymanie produkcji nawozów w swym belgijskim oddziale zapowiedziała norweska Yara (YAR.OL), jeden z największych jego światowych producentów. To efekt gwałtowanie rosnących cen gazu niezbędnego do produkcji nawozów.

Już w sierpniu, jak przypomina agencja Reuters, wzorem innych kilku producentów Yara zmuszona była do ograniczenia produkcji do 35% swoich mocy przerobowych.

W sierpniu ograniczenie produkcji nawozów w całej Europie

Na podobny ruch w identycznym czasie zdecydowała się należąca do grupy energetycznej OMV austriacka Borealis, o tymczasowym wstrzymaniu produkcji amoniaku w swoim kompleksie Billingham zakomunikowała brytyjska CF Industries Holdings, czy największa na świecie firma chemiczna – niemiecka BASF

Także w sierpniu o 10% mocy w puławskiej spółce ograniczyła produkcję amoniaku i wstrzymała produkcję nawozów azotowych polska Grupa Azoty, zmniejszając jednocześnie produkcję nawozów do 43% mocy produkcyjnych w Kędzierzynie-Koźlu. Podobną decyzję (wtrzymanie produkcji nawozów) podjęła również należąca do koncernu PKN Orlen spółka Anwil.
r e k l a m a

Yara rocznie produkuje w Belgii 950 000 ton nawozów AN

Jak podaje Reuters, roczna zdolność produkcyjna należącej do koncernu Yara belgijskiej fabryki w Tertre, położonej w pobliżu granicy z Francją, wynosi 400 000 ton amoniaku, 950 000 ton nawozów AN i 800 000 ton kwasu azotowego.

Jak tłumaczył dziennikarzom France Nicolas Broutin, prezes Yara, zatrzymanie fabryki pociągnie za sobą 10-procentowy spadek podaży nawozów AN na rynku francuskim, który zostanie w większości zrekompensowany przez jednostkę Montoir-de-Bretagne w zachodniej Francji.

Yara liderem w segmencie nawozów ogrodniczych

Marka Yara jest dobrze znana na polskim rynku. Jej udział w rynku nawozów rolniczych wynosi od kilku do kilkunastu procent, a w segmencie nawozów ogrodniczych firma jest liderem polskiego rynku.

Jak podaje biuro prasowe firmy, w ciągu 30 lat obecności w Polsce rozwinęła sieć sprzedaży, dzięki której produkty nawozowe opatrzone wizerunkiem łodzi Wikingów stały się ogólnie dostępne dla polskich rolników i ogrodników

– Poza nawozami dla rolnictwa i ogrodnictwa, Yara Poland oferuje szereg rozwiązań dla przemysłu: azotany techniczne dla przemysłu wydobywczego, Nitcal do produkcji domieszek betonowych, AdBlue do redukcji emisji tlenków azotu z silników Diesla oraz Nutriox – środek do usuwania siarkowodoru i innych toksycznych gazów z kanalizacji – czytamy w komunikacie.

źródło: Reuters

Fot. Archiwum
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grupa Azoty ogranicza produkcję nawozów azotowych!

Grupa Azoty ogranicza produkcję nawozów w związku z wysokimi cenami gazu. Tuż przed siewem roślin ozimych i przy wzroście cen materiału siewnego, to istna katastrofa. 

czytaj więcej
Aktualności

Wysokie ceny nawozów. Czy grozi nam światowy głód?

  Ceny nawozów mineralnych wciąż są wysokie. Zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko Europy, ale również świata, jest coraz bardziej realne. Rolnicy obawiają się, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, nie będą mieli za co wyżywić rodzin i nie zapewnią również jedzenia osobom nietrudniącym się rolnictwem.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)