Susza 2019: Raport IUNG nr 7 – to już jest katastrofa!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza 2019: Raport IUNG nr 7 – to już jest katastrofa!

24.07.2019autor: Bartłomiej Czekała

Właśnie pojawił się kolejny, siódmy już w tym roku raport IUNG-PIB w Puławach, dotyczący wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego dla wszystkich 2477 gmin w Polsce. Niestety, w stosunku do poprzedniego raportu widać, że skala suszy znów się zwiększyła.

Wg najnowszego raportu IUNG średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna i wynosiła -133 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 39 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 V-10 VII), kiedy to wynosiła - 94 mm.

Susza rolnicza występuje już we wszystkich województwach w Polsce. Największy deficyt wody w okresie od 21 maja do 20 lipiec br. nadal wystąpił na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Obecnie na tym terenie wartość KBW osiąga od -240 do -249 mm. Na przeważającym obszarze województwa: lubuskiego, wielkopolskiego, północnej części woj. łódzkiego oraz w zachodnich rejonach woj. mazowieckiego i lubelskiego deficyt wody wynosi od -200 mm do -240 mm.

Jak zaznaczają autorzy raportu, duży deficyt wody od -170 do -200 mm odnotowano na sporym obszarze województw: zachodniopomorskiego, w części północnej województw: lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, w części południowej woj. podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz w zachodnich terytoriach woj. kujawsko-pomorskiego. Na południu kraju w woj. małopolskim, podkarpackim, dolnośląskim oraz na północy Polski w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim w tym okresie sześciodekadowym odnotowano najmniejsze niedobory wody wynoszące od -50 do -119 mm.

r e k l a m a
Raport suszowy informuje też o tym, że susza została odnotowana już we wszystkich monitorowanych uprawach, czyli wśród:

    •    Zbóż jarych,
    •    Zbóż ozimych,
    •    Krzewów owocowych,
    •    Truskawek,
    •    Roślin strączkowych,
    •    Kukurydzy na ziarno,
    •    Kukurydzy na kiszonkę,
    •    Drzew owocowych,
    •    Warzyw gruntowych,
    •    Tytoniu,
    •    Buraka cukrowego,
    •    Ziemniaka,
    •    Chmielu.

Najbardziej objęte suszą są uprawy kukurydzy na ziarno oraz na kiszonkę (68,31% wszystkich gmin). Następnie krzewy owocowe (65,68%), rośliny strączkowe (62,58%), zboża jare (60,44%) i ozime (53,05%) oraz warzywa gruntowe (50,59%). Najmniej objęte suszą są buraki cukrowe (9,04% gmin  w Polsce) oraz ziemniaki (25,84%).

W województwach: lubuskim, łódzkim, opolskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim zagrożonych suszą jest 100% gmin.



Jak wskazują agrometeorolodzy, pierwsza dekada czerwca na przeważającym obszarze kraju była bardzo sucha z opadami poniżej 5 mm, a miejscami w ogóle nie występującymi. Jedynie w północno-zachodniej części kraju notowano większe opady od 10 do 50 mm oraz we wschodnich terenach Polski od 10 do 30 mm. Natomiast w drugiej i trzeciej dekadzie tego miesiąca w części południowej i środkowej Polski opady były w dalszym ciągu niskie od 5 mm (a miejscami w ogóle nie wystąpiły) do 15 mm. Stosunkowo wysokie opady notowano w północnej części kraju (w drugiej dekadzie) oraz miejscami we wschodniej części Polski (w trzeciej dekadzie) od 20 do ponad 50 mm.

W pierwszej dekadzie lipca opady były bardzo zróżnicowane. W północnej części wynosiły od 15 nawet do ponad 50 mm. Natomiast w części środkowej od 5 do 15 mm a w południowych obszarach kraju nawet poniżej 5 mm. Natomiast w drugiej dekadzie tego miesiąca opady w całej Polsce były bardzo małe od poniżej 5 do 10 mm. Jedynie w południo-zachodnich rejonach kraju oraz na terenie gór notowano nieco większe opady od 10 do 30 mm.

oprac. bcz na podst. IUNG-PIB w Puławach
Grafika: IUNG-PIB Puławy
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Katastrofalny finał burz minionej doby

IMGW wydał wczoraj strzeżenie meteorologiczne przed gwałtownymi burzami i ulewnymi opadami deszczu w wielu rejonach kraju. Synoptycy nie mylili się. Bilans strat jest znaczny.

czytaj więcej
Zarządzanie

Susza 2019: Szacowanie strat z ubezpieczenia

Wiosną tego roku ruszył pilotażowy program ubezpieczeń upraw rolnych od suszy, realizowany przez firmę Concordia Generali. Sprawdziliśmy, jak rzeczoznawcy szacowali straty w terenie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)