Seminaria uprawowe 2021: Zaprawa, jak polisa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Seminaria uprawowe 2021: Zaprawa, jak polisa

12.01.2021autor: dr Maria Walerowska

Myśląc o zaprawianiu materiału siewnego pomyśl, jak by to była polisa ubezpieczeniowa. Być może nie każdego roku widać pozytywny wpływ zaprawiania. Jednak, gdy wystąpią odpowiednie warunki do rozwoju choroby, a Ty nie wykonałeś zabiegu zaprawiania to w jaki sposób naprawisz ten błąd? – pyta retorycznie podczas naszych seminariów uprawowych prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska.

– W zbożach mamy bardzo duży wybór zapraw nasiennych, tj. ok. 43 środki. Wiele z nich jest opartych, np. o tebukonazol, co powoduje, że lista s.cz. wykorzystywanych w zaprawach zbóż wynosi 12, co i tak jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do innych roślin uprawnych – podkreśla prof. UPP dr hab. Zuzanna Sawinska.

Dlaczego stosujemy zaprawy w zbożach:

  • chronią przed chorobami odnasiennymi (śnieć cuchnąca i gładka, głownia pyląca, pasiastość liści jęczmienia)
  • chronią od chorób odglebowych (pałecznica zbóż i traw, ostra plamistość oczkowa, zgorzel podstawy źdźbła)
  • choroby odnasienno-odglebowe (śnieć karłowa, zgorzel siewek, pleśń śniegowa)
  • wpływają na części podziemne i nadziemne roślin
  • chronimy środowisko, ponieważ stosujemy relatywnie małe ilości s.cz.


Choroby odnasienne, jak np. śnieć cuchnąca i gładka, głownia pyląca, pasiastość liści jęczmienia, są stosunkowo łatwe do zwalczenia, działają na nie dobrze także substancje kontaktowe. Zdecydowanie trudniejsze do zwalczenia są choroby odnasienno-odglebowe.

– Presja tych patogenów zależy od: ich ilości na okrywie owocowo nasiennej, przedplonu, systemu uprawy roli. Przykładem jest choćby śnieć karłowa, której zarodniki mogą przetrwać w glebie nawet 10 lat, do jej zwalczania służą zaprawy nasienne zawierające difenokonazol, ale co ważne – zastosowany tylko w pełnej dawce! – podkreśla prof. Sawinska. Ważnym aspektem ograniczania ich występowania jest także płodozmian, materiał kwalifikowany, dezynfekcja kombajnów i magazynów – dodaje. Zgorzel siewek, należąca także do chorób odnasienno-oglebowych, atakuje siewki w czasie wydłużania stożka wzrostu, często w czasie zimy pod śniegiem. Liście wyglądają jak nasiąknięte wodą są śluzowate w dotyku. W skrajnych przypadkach może spowodować wypadnięcia roślin i brak wschodów.

r e k l a m a


Jak walczyć z pleśnią śniegową?

– Z kolei pleśń śniegowa jest patogenem, który wcale nie potrzebuje śniegu do rozwoju, a zwalczają ją systemiczne zaprawy nasienne. W przypadku jej wystąpienia warto zastosować wiosną najwcześniej jak tylko można wjechać w pole lekką bronę, w celu pobudzenia roślin do regeneracji oraz aby rozbić pilśń. Następnie warto zastosować tiofanat metylu w mieszaninie z nawet najtańszą strobiluryną, manganem w formie siarczanu, borem i miedzią – zaleca prof. Sawinska. Pleśń śniegową zwalczają zaprawy zawierające m.in.: protiokonazol, fludioksonil, ipkonazol, prochloraz, tebukonazol – dodaje.

Do grupy chorób odglebowych zaliczamy pałecznicę zbóż i traw, ostrą plamistość oczkową czy zgorzel podstawy źdźbła. Są to choroby trudne do zwalczania, działają na nie tylko wybrane s.cz. Ich presja zależy od ilości zarodników w glebie.

– Coraz częściej problemem jest pałecznica zbóż i traw, zwłaszcza na jęczmieniu ozimym, ale także na pszenicy czy pszenżycie. Zwalczanie tylko przez zaprawy nasienne (sedaxan) – mówi prof. Sawinska.

Pełną relację z wykładu prof. UPP dr hab. Zuzanny Sawinskiej znajdziecie na łamach top agrar Polska.

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Seminaria uprawowe 2021 - zyskaj dostęp do relacji filmowej!

Tegoroczne seminaria uprawowe w wersji online już dawno za nami, ale ta ogromna dawka fachowej i praktycznej wiedzy oraz zaleceń z zakresu ochrony i nawożenia nadal jest aktualna, bo to praktyczne wskazówki na wiosnę w polu, która dopiero przed nami. Teraz możesz sięgnąć po tę wiedzę i obejrzeć wszystkie lub wybrane prelekcje z tego wyjątkowego wydarzenia. Zobacz jak!

czytaj więcej

Jak profesjonalnie prowadzić łan rzepaku? Dowiesz się z naszego webinarium!

Czy wiesz, jak profesjonalnie prowadzić uprawę rzepaku w świetle zmieniających się warunków agrotechniczno-pogodowych? Dowiesz się tego z naszego webinarium! Oglądaj na żywo!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Czy pogoda w 2021 roku nas zaskoczy? Autorska prognoza prof. Schönbergera z naszych seminariów uprawowych

Od kilku lat zmagamy się z suszą i niedoborem wody, chociaż akurat rok 2020 obfitował lokalnie w ulewne deszcze, które powodowały nawet podtopienia. Czy ten rok będzie łaskawy dla rolników? A może jednak pogoda czymś nas zaskoczy? Autorska prognoza pogody prof. Hansgeorga Schönbergera to szczególny punkt programu naszych corocznych seminariów uprawowych, na który wielu z Was wyczekuje z niecierpliwością. Jaki zatem będzie 2021 rok zdaniem naszego eksperta agrotechnicznego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)