Przydał się krajowy deszcz z minionej doby
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przydał się krajowy deszcz z minionej doby

03.11.2021autor: Janusz Biernacki

Chociaż jesień nie wykazuje zwykle deficytu opadów, jednak ostatni tydzień z wysoką, jak na tę porę roku, temperaturą i umiarkowanym wiatrem dość szybko przesuszyły górną warstwę gleby.

Większość ozimin już posiana i po wschodach. Pozostają jeszcze w kraju zasiewy pszenicy ozimej po zbieranej obecnie kukurydzy ziarnowej, buraku cukrowym, późnych odmian ziemniaka czy warzyw, w tym buraczka, kapust, szpinaku i roszponki.
Każda uprawa wymaga na etapie przygotowania pola i wschodów odpowiedniej wilgotności gleby, która w dużym stopniu zależy od bieżących opadów, a tych w ostatnich dniach brakowało (na mapie kolor żółty i czerwony). Potrzeba ta wynika również z naturalnego przesuszenia pola przez przedplon (patrz mapa wilgotność gleby).
Opady, które wystąpiły minionej doby okazały się więc bardzo przydatne. Miały też prawidłowy przebieg pod względem agrotechnicznym. Nie były intensywne (poza kilkoma lokalizacjami), trwały po kilka, kilkanaście godzin, co pozwoliło glebie na systematyczne wchłanianie wody w niższe jej partie, nie powodowały też wypłukiwania – erozji wodnej.
Opady wieczorowo-nocne z 1. na 2. listopada nawiedziły głównie zachodnią część kraju. Ich wielkość oscylowała w przedziale od 5 do 10 mm (5–10 l/m2), tylko w rejonie miejscowości Trzcińsko-Zdrój (woj. zachodniopomorskie) przekroczyły 20 mm. Z kolei deszcz w ciągu dnia 2. listopada objął już cały kraj, w nasileniu od 3 do 10 mm, tylko pas od Elbląga po Mławę oraz od Warszawy po Bielsko-Białą otrzymały większe jego porcje, tj. od 10 do 20 mm (patrz mapa opady).
Zasoby te przydadzą się uprawom do równomiernych wschodów i kontynuacji rozwoju, zwłaszcza poprzez systematyczne pobieranie składników pokarmowych dostępnych jedynie za pośrednictwem roztworu glebowego.
[bie]

autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jaka aura przed świętami? Pogoda dla rolników od 15 do 21 grudnia

Prognoza pogody na najbliższe dni nie zapowiada zimnych dni, jednak w nocy spodziewać się możemy minusowych temperatur. Przedświąteczna aura jednak nie będzie jednak skąpana pod poduszką białego śniegu.

czytaj więcej

Ciepły grudzień i bez opadów śniegu. Prognoza pogody dla rolników od 8 do 14 grudnia

Druga dekada grudnia zapowiada się nad wyraz ciepło, chociaż nie słonecznie. Temperatury też nie dadzą w kość - zarówno w dzień jak i w nocy w przeważającej większości termometry będą pokazywały wartości dodatnie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)