Przemyt pestycydów. Co grozi rolnikowi, który użył nielegalnych środków ochrony roślin?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przemyt pestycydów. Co grozi rolnikowi, który użył nielegalnych środków ochrony roślin?

25.07.2023

Co roku mamy do czynienia z rosnącą liczbą nielegalnie przemycanych pestycydów. Jak przestrzec się przed zakupem podrobionych środków ochrony roślin? Co grozi rolnikowi, który pokusi się o pozorną oszczędność?

Ile pestycydów przemycono w II kwartale 2023 r.?

Izba Administracji Skarbowej poinformowała, że w II kwartale 2023 r. na granicach w województwie lubelskim funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyty dużych ilości pestycydów. Zabezpieczono ponad 120 l, 14 kg oraz kilkaset saszetek i ampułek zawierających środki ochrony roślin.

Gdzie przemycano pestycydy?

Do prób przemytu doszło w kilku miejscach. Na przejściu granicznym w Dorohusku, w samochodzie ciężarowym próbowano przewieźć 110 l i 10 kg nielegalnych środków ochrony roślin. W tym samym miejscu jeszcze w dwóch pojazdach odnaleziono kilkadziesiąt saszetek i ampułek. W Oddziale Celnym w Dołhobyczowie zatrzymano dwójkę podróżnych, przemycających 14 l pestycydów, a na przejściu w Hrebnnem, w trakcie dwóch kontroli, odnaleziono ponad 4 kg i kilkaset ampułek.

r e k l a m a

Zobacz także: Środki ochrony roślin – co powinno się znaleźć na etykiecie?


Wszystkie one nasuwały wątpliwości co do oryginalności. Nie znajdowały się one w oryginalnych pojemnikach ani nie były odpowiednio zaetykietowane.
Przypomnijmy, że sprzedaż i dystrybucja poza stałym punktem sprzedaży jest nielegalna, tak samo jak sprowadzanie produktów z zagranicy bez uzyskania zgody o MRiRW.

Uważaj na podrobione pestycydy. Co grozi rolnikowi?

Podrobione produkty ochrony roślin kuszą niskimi cenami. Można zakupić je m.in. w sklepach internetowych oraz u obwoźnych sprzedawców. Są one jednak niebezpieczne – dla roślin, dla zwierząt, dla życia i zdrowia ludzi.

Mogą również wiązać się ze stratami w plonach, zatruciem gleby i wód gruntowych. Rolnik nakryty na używaniu nielegalnych środków ochrony roślin może utracić dopłaty, zmuszony zostać także może być do zutylizowania swoich upraw, oraz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Z tego powodu korzystanie ich jest jedynie pozorną oszczędnością. Podrobione produkty przypominają te oryginalne jedynie wyglądem, mogą natomiast znacznie różnić się w swoim składzie. Nie bez powodu środki ochrony roślin podlegają tak surowym badaniom, nim zostaną dopuszczone na rynek. Dodatkowo nie zawsze to, co jest wydrukowane na etykiecie, faktycznie znajduje się w produkcie. Dlatego powinniśmy korzystać z oryginalnych produktów, które przeszły odpowiednie testy i są uznane za bezpieczne.

Teresa Karwacka
fot: envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Pomocnik rolnika z Ukrainy: wydłużenie okresu legalnego pobytu w Polsce

  KRUS podał, że w związku ze zmianą przepisów pracownicy z Ukrainy mogą dłużej legalnie przebywać w Polsce, ale trzeba pamiętać również o ubezpieczeniu i zasadach wyjazdów z Polski!

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Chemiczna identyfikacja pochodzenia zboża i sankcje na podmioty podejrzane o jego kradzież

G7 (grupa, skupiająca niektóre z najbogatszych państw świata) współpracuje ze sobą nad programem mającym na celu zwalczanie podejrzeń dotyczących kradzieży zboża pochodzącego z Ukrainy. Planowane jest wykorzystanie technik chemicznej identyfikacji, która pozwoli śledzić pochodzenie zboża, jak twierdzi Mark Spencer, Minister ds. żywności i Rolnictwa Wielkiej Brytanii.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)