Pogotowie polowe TAP: Gruber czy talerzówka? Ściernisko, jak z żurnala
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pogotowie polowe TAP: Gruber czy talerzówka? Ściernisko, jak z żurnala

23.07.2021autor: dr Maria Walerowska

Kombajny ostro pracują na polach, roboty jest pełno ze żniwami, ale nie zapominajcie o zerwaniu i uprawie ścierniska. Jak i czym zrobić to jak najlepiej podpowiadamy w najnowszym Pogotowiu polowym.

Dlaczego uprawa pożniwna, począwszy od zerwania ścierniska, jest tak bardzo ważna, a w ostatnich latach z powodu wycofywania wielu substancji czynnych, nie tylko herbicydów, ale także insektycydów i fungicydów, wręcz prawie kluczowa?

Po pierwsze: ograniczamy bezproduktywne parowanie wody z gleby. W tym roku wydaje się, że w żniwa tej wilgoci w glebie jest dość sporo, ale pamiętacie że na wiosnę też wydawało nam się, że wody nie brakuje? Tymczasem wystarczyło, że w czerwcu wody zabrakło i w wielu regionach kraju mamy efekty, m.in., dość drobne ziarno w jęczmieniu ozimym.

Po drugie: Pobudzamy nasiona samosiewów i chwastów do kiełkowania, chodzi o to, aby wzeszło ich jak najwięcej. To zagadnienie staje się coraz bardziej istotne, ponieważ ważą się losy glifosatu. Na koniec przyszłego roku dowiemy się dopiero czy zostanie dopuszczony lub ewentualnie czy będą ograniczenia w jego stosowaniu. Bez glifosatu, może być szczególnie ciężko tym gospodarstwom, które przestawiły się na uprawę bezorkową.

Po trzecie: Mieszamy resztki pożniwne z glebą. W tym kontekście bardzo istotna jest praca kombajnu, czyli dobre pocięcie i równomierne rozprowadzenie słomy, zwłaszcza jeśli zostaje na polu.

 

Pytanie jaką maszyną najlepiej to zrobić? W rachubę wchodzą: brona mulczowa, kultywator i brona talerzowa. W idealnych warunkach, w kontekście walki z chwastami, najlepszym rozwiązaniem byłoby zaraz po żniwach zastosowanie brony mulczowej (rozprowadzenie słomy i pobudzenie samosiewów i chwastów do kiełkowania), potem 2x uprawa ścierniska, w celu zniszczenia chwastów i wymieszania z glebą resztek pożniwnych kultywatorem lub talerzówką.

A jak w praktyce zrobić to najlepiej? Kultywatorem czy talerzówką? Na jaką głębokość pracować? Tego dowiecie się m.in. w tym odcinku Pogotowia polowego.

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Pogotowie polowe TAP: Choroby w zbożach szaleją – kiedy i czym wykonać zabieg?

Przekropna pogoda i ocieplenie spowodowały eksplozję chorób. Część osób wykonała zabieg T2 chroniący liść flagowy, nie wszystkim jednak udało się wjechać w pole. Kiedy najlepiej teraz zaplanować zabieg T2/T3 i jakie substancje wybrać?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu – Sesja: Uprawa i technika II

Coraz trudniej jest gospodarować w rozchwianych warunkach pogodowych i rynkowych. Obecnie bardzo dużym wyzwaniem jest ochrona upraw w warunkach suszy i upałów. Jedną ze strategicznych potrzeb gleb jest natomiast wprowadzanie w coraz szerszym zakresie międzyplonów, które działają fitosanitarnie, strukturotwórczo i aktywują życie biologiczne. Na te zagadnienia odpowiemy podczas już VIII Forum Rolników i Agrobiznesu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)