Pogodowy rollercoaster - jak duże zmiany temperatur wypłyną na uprawy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pogodowy rollercoaster - jak duże zmiany temperatur wypłyną na uprawy?

28.02.2021autor: Bartłomiej Czekała

W ciągu ostatnich 2 tygodni na termometrach w wielu regionach Polski temperatury wahały się od -17 i-20 do +17 i +20 st. C! Są nadal takie obszary w kraju, gdzie jeszcze leży śnieg, chociaż temperatury są już bliższe zero stopni. Co taka huśtawka temperaturowa oznacza dla zbóż ozimych i rzepaków?

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w tym tygodniu w Jeleniej Górze padł rekord stacji synoptycznych dla lutego, gdzie temperatura wzrosła do 21,2 st. C. Z kolei na stacji telemetrycznej Pszenno zabrakło 0,1 st. C do wyrównania rekordu 21,4 st. C z Makowa Podhalańskiego. Tymczasem jeszcze kilka dni wcześniej w dużej części Polski panował mróz - od -20 st. C po ok. -16 st. w północno-wschodniej części Polski. Jak twierdzą synoptycy IMiGW, różnica w ciągu tygodnia wynosząca ponad 30 st. C to wyjątkowe zjawisko, które zdarza się maksymalnie raz na kilkanaście lat.

Ta wiosna jest zdecydowanie inna od tych, do których mogliśmy się przyzwyczaić w ostatnich latach. Jeszcze rok temu wegetacja ruszyła w lutym i dlatego rolnicy mocno apelowali do ministra rolnictwa o zgodę na wcześniejszy wyjazd w pole z pierwszą dawką nawozów azotowych. Tej wiosny powinno być odwrotnie - wyjazd w pole od 1 marca z nawozami azotowymi sprawi, że to azot będzie czekał na rośliny, a nie odwrotnie.

Nie wiemy jeszcze jak te wahania temperatur wpłyną na wegetację roślin. Zarówno w procesie wchodzenia wegetacji w okres zimowy, jak i w okres wiosenny ważne jest odpowiednie zahartowywanie i rozhartowywanie roślin. Oznacza to, że optymalna dla przebiegu wegetacji i ograniczanie uszkodzeń w roślinach jest stopniowy spadek temperatur dobowych i stopniowy ich wzrost. Wahania od -15 do +15 st. C. w ciągu tygodnia czy nawet dwóch nie służą dobrze tym procesom.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt tegorocznej wiosny. Ostatni tydzień lutego przyniósł nam duży wzrost temperatur, większe nasłonecznienie i powie wiosny, ale na horyzoncie w pierwszej połowie marca są widoczne kolejne spadki temperatur i przymrozki. Możliwe są także opady śniegu. Istnieje więc ryzyko, że pobudzone do wzrostu rośliny zostaną przyhamowane przez ujemne temperatury, które mogą wpłynąć niekorzystnie na przebieg wegetacji.

Miejmy jednak nadzieje, że taki scenariusz się nie spełni i wegetacja roślin będzie przebiegała pomyślnie dla rolników. Jednak już teraz warto pomyśleć o zabezpieczeniu się w preparaty do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Wiosenny start wegetacji powoduje także pojawienie się na plantacjach agrofagów.
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jaka będzie pogoda na wiosnę 2021? Prognoza długoterminowa Józefa Gorella

W kwietniu i maju będą tak skąpe opady deszczu, że możliwa jest susza w wielu regionach Polski. Z kolei w czerwcu czekają nas upały oraz gwałtowna zmiana pogody – przewiduje Józef Gorell. Jaka dokładnie będzie pogoda wiosną 2021 roku?

czytaj więcej
Rzepak

Pogotowie polowe TAP: Ile azotu dać rzepakowi na start?

Za chwilę 1. marzec i zgodnie z przepisami możemy podać azot. W tym roku jednak zima trzyma długo i nie wszędzie można wjechać w pole, bo ciągle leży śnieg. Tam, gdzie go nie ma zazwyczaj jest zbyt mokro, aby na pole wjechać. Są jednak regiony, gdzie woda powoli wsiąka w glebę i jest nadzieją, że azot będzie można już niedługo podać. Ile zatem tego azotu podać?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)