Mała wygrana Bayera w walce o Roundup
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mała wygrana Bayera w walce o Roundup

23.06.2020autor: Tomasz Czubiński

Glifosat, a konkretnie herbicyd nieselektywny, który go zawiera – środek Roundup – jest napiętnowany przez środowiska nierolnicze. Zła "prasa" wynika m.in. z jego... skuteczności. Pożółkłe pole wkrótce po zabiegu i szybka śmierć wszystkich opryskanych roślin cieszą rolników, bo taki był cel stosowania. Jednak różne organizacje widzą w Roundupie zabójcę środowiska a także czynnik rakotwórczy dla ludzi. Z tych przyczyn zezwolenie na stosowanie glifosatu jest wydawane w UE tylko czasowo. Nie lepszą opinię ma Roundup w USA. Pojawiła się jednak nadzieja na złagodzenie stosunku do Roundupu.

Agencja Routera podaje, że Federalny Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych w poniedziałek zablokował w stanie Kalifornie nałożony tamtejszym prawem obowiązek zamieszczania na etykiecie Roundupu ostrzeżenia, że środek jest rakotwórczy. Orzeczenie takie wydał sędzia William Shubb. Stwierdził, że ostrzeżenie takie wprowadza w błąd.

Reuters podaje, że organy rejestrujące na całym świecie stwierdziły, że glifosat jest bezpieczny, z wyjątkiem organu badawczego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które w 2015 r określiło herbicyd jako „prawdopodobny czynnik rakotwórczy”. Sędzia powiedział, że takie stwierdzenie WHO nie powoduje, że w Kalifornii środek trzeba tak oznaczać. Firma Bayer z zadowoleniem przyjęła tę decyzję, nazywając orzeczenie bardzo ważnym dla kalifornijskiego rolnictwa i nauki. Orzeczenie to jednak nie oznacza, że zostaną ucięte spory dotyczące oskarżenia Roundupu o powodowanie raka krwi.

Środek Roundup trafił do firmy Bayer wraz z zakupem firmy Monsanto. Wartość transakcji opiewała na astronomiczną kwotę 63 mld dolarów. Jednak od 2018 roku Bayer stanął w obliczu pozwów sądowych ponad 52 tys. użytkowników Roundupu w USA. Sądy po stwierdzeniu, że produkt spowodował raka, w trzech procesach nakazały firmie zapłacić miliardy. Oskarżono firmę Bayer o manipulowanie badaniami i oszustwa świata nauki. Jednak firma złożyła od tych wyroków apelację i zaprzecza tym twierdzeniom. Równolegle Bayer dąży do pozasądowego rozwiązania sporu, który zdaniem analityków może doprowadzić do zawarcia umowy o wartości 10 mld. dolarów.

Za Roundupem w USA stanęli też farmerzy. W 2017 r. ponad 12 grup rolniczych pozwały Kalifornię, mówiąc, że etykieta z takim ostrzeżeniem grozi poważnymi zakłóceniami w łańcuchu dostaw żywności, jeśli amerykańscy rolnicy nie będą już mogli używać glifosatu.

Nie ma jeszcze komentarza biura kalifornijskiego prokuratora generalnego Xaviera Becerry w sprawie reakcji na ten wyrok.
autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bayer idzie na ugodę w sprawie Roundupu. Zapłaci za to 11 mld dolarów

Bayer poinformował, że zapłaci ok. 11 mld dolarów za zakończenie spraw sądowych Amerykanów, którzy zachorowali na raka, używając herbicydu Roundup na bazie glifosatu produkcji Monsanto.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu – Sesja: Uprawa i technika II

Coraz trudniej jest gospodarować w rozchwianych warunkach pogodowych i rynkowych. Obecnie bardzo dużym wyzwaniem jest ochrona upraw w warunkach suszy i upałów. Jedną ze strategicznych potrzeb gleb jest natomiast wprowadzanie w coraz szerszym zakresie międzyplonów, które działają fitosanitarnie, strukturotwórczo i aktywują życie biologiczne. Na te zagadnienia odpowiemy podczas już VIII Forum Rolników i Agrobiznesu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)