Łukasz Sobiech: Los chlortoluronu jest niepewny. Może nawet zniknąć z rynku!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Łukasz Sobiech: Los chlortoluronu jest niepewny. Może nawet zniknąć z rynku!

16.12.2022autor: Karol Pomeranek

Podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu dr hab. Łukasz Sobiech z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wygłosił wykład „Nowoczesna strategia ochrony w uprawach łanowych i szerokorzędowych”.

Tomasz Czubiński: Dowiedzieliśmy się, że jedna ze starszych – bo z lat 80-tych – substancji herbicydowych jaką jest chlortoluron, substancja o której można powiedzieć, że swego czasu rozwiązała w Polsce problem miotły zbożowej, jest pod obstrzałem. Jaki czeka ją los?


Dr hab. Łukasz Sobiech: Jej los jest niepewny, tyle na razie wiemy. Prawdopodobnie ta substancja może zostać ograniczona w ilości stosowania, ale może też być całkowicie wycofana z rynku. Zobaczmy, że już wcześniej wycofano izoproturon – można powiedzieć bardzo zbliżoną substancję, która też była ciekawym rozwiązaniem na miotłę zbożową. Ale tutaj nie myślmy tylko o miotle. Mówił pan redaktor o różnych problemach. Przede wszystkim rozwiązanie chabra, chabra zwalczanego doglebowo jesienią. Tutaj ta substancja jest bardzo ważna, w tym momencie, kiedy możemy ją stosować. 

Tomasz Czubiński: O co jest „oskarżona” ta substancja, że jej stosowanie jest zagrożone?


Dr hab. Łukasz Sobiech: Zazwyczaj przy tego typu substancjach doglebowych mówimy o długim zaleganiu w glebie, przenikaniu w głąb profilu glebowego i dostawaniu się do wód gruntowych. Ale w tym przypadku brane są także pod uwagę zaburzacze hormonalne, czyli wpływ na układ endokrynny, także tutaj trudno będzie nam przedstawić jakieś argumenty, które by były w stanie obronić tą substancję, ale to na pewno w tej chwili się dzieje i zobaczymy jaka będzie finalna decyzja Komisji.

Zobacz cały wywiad!


autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Forum Rolników i Agrobiznesu

VII Forum Rolników i Agrobiznesu - tak było na Sali Ziemi w Poznaniu!

Sesja Główna, sześć paneli tematycznych i ponad 1200 uczestników - rolników, ekspertów, polityków i przedstawicieli firm z branży agro - to krótki bilans VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu. Po raz kolejny na Forum w Sali Ziemi udowodniło, że jest najważniejszą impreza branżową w Polsce.

czytaj więcej
Forum Rolników i Agrobiznesu

O ochronie roślin przy ograniczeniach chemii podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu

W wyniku unijnego przeglądu substancji środków ochrony roślin zniknęło z naszego rejestru prawie 70% substancji. Poza tym ograniczono stosowanie niektórych z nich, jak choćby neonikotynoidów w zaprawach nasiennych. To jednak nie koniec. Planowane jest wycofanie kolejnych, jak np. większości pyretroidów, tebukonazolu czy chlorotoluronu. Pod znakiem zapytania jest los glifosatu, substancji nr 1 na świecie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)